Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuklarım hakkını alabilir mi? / Benim olmayan iki çocuk için başka ne yapabilirim??

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2010, 12:20   #1
Konuk

Varsayılan Çocuklarım hakkını alabilir mi? / Benim olmayan iki çocuk için başka ne yapabilirim??

1980 yılında 23 yaşındayken evlendim. 1981-1982-1989 ve 1993 yıllarında dört tane çocuğum oldu. 2003 yılında eşimle yaşadığım bazı sorunlarım nedeniyle; ayrılmaya karar verdik. Ancak davamız red edildi. 2006 yılının kasım ayında üç yıllık süre dolduğu için iki celsede boşandık.

Benim ailemden bana iki ev kalmıştı. Ben ona güvenerek eşimden herhangi birşey istemedim. Sadece çocuklarım için nafaka alıyordum.

2008 yılında eşim tekrar evlendi.Sonra bana gelip; 2000 ve 2005 yılında iki çocuğu olduğunu, benimle evli olduğu için nüfusta benim çocuklarım olarak görüldüğünü söyledi.
Nüfusa baktığımızda iki oğlum ve iki kızım dışında; iki oğlan çocuğunun da yazıldığını gördüm.

Tekrar evlendiği hanımdan olan bu çocuklar için işlem yaptırmak istediğimde biraz bekle dedi bana , ben bir avukata danıştım,hallederiz acelesi yok demişti. Eski kocam; 2009 yılının ekim ayında vefaat etti.

30 yıllık birikimizi ( beş ev, üç arsa ve belli bir miktarda para) evlendikten sonra eşinin üstüne yaptığını öğrendik. Çocuklarım bunun için dava açarlarsa haklarını alabilirler mi?

İkincisi ben nüfusa düzeltme için başvurdum, mahkemeye gittik avukatımla; dava red edildi. Çocukların annesi ise ; iki oğlunu alıp Özbekistan'a yerleşmiş.

Ne yapmam lazım? Teşekkürler.
Old 05-03-2010, 12:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Çocuklarınızın yok edilemez, kanundan kaynaklı yasal miras hakkı vardır. Babanın sağlığında tüm varlıkları ile ilgili tasarruf edebilme özgürlüğü olsa da, kanunla korunan bu saklı paya dokunamaz.

Eğer bu saklı pay belirttiğniiz biçimde bertaraf edilmiş ise, babanın ölümünü takiben 1 yıl içinde, tasarruf haddini aşan işlemlerin iptali için TENKİS davası açılmalıdır. 2010 Ekim'inde süreniz dolmaktadır.

Açılacak tenkis davasında, daha geniş bir talep öncelikle de ileri sürülebilir, babanın bu işlemleri çocuklarından mal kaçırma amacı ile yaptığı ve tümünün iptalinin gerektiği şeklinde. Eğer şartları var ise, işlemlerin tasarruf haddini aşan kısımları değil tümü de iptal edilebilecektir. Tek davada iki talepte de bulunulabilecektir.

Yapmanız gereken bir avukat ile görüşmek, tapu devirlerinin ne şekilde yapıldığını ve kanuni şartlarınızın ne olduğunu ve buna göre de açılacak dava ve talipleri belirlemektir.

Diğer sorunuza yanıt verebilmek için, açtığınız davayı ve dosyayı bilmek gerekecektir.

Nüfus kaydı düzeltilmesi davası açılabilir, açtığınız dava bu ise, neden reddedildiğini en iyi avukatınız bilebileceğinden bu konuda kendisinden hukuki yerdım almaya devam ediniz. İlgili kararı temyiz etme hakkınız bulunmaktadır.

Ayrıca nesep değiştirmek de suçtur. Bununla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunulabilir.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer il barosundan bu durumu kanıtlayarak, tarafınıza ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesini isteyebilirsiniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi