Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hakaret nedeni ile Manevi Tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-07-2014, 17:29   #1
Av. Aykut Toklu

Varsayılan Hakaret nedeni ile Manevi Tazminat

Sayın meslektaşlar;

Müvekkilim icra ettiği meslek kolunda tanınmış ve mesleği ile ilgili bir çok dernek vakıf da yönetici başkan üye gibi sıfatlarla görev yapmaktadır. Türkiye ve Yurt dışında bir çok yerde görev yapmış ve mesleğinin icrası sırasında da bir çok ödül almıştır.

Müvekkilin bir arkadaşının Facebook üzerinde paylaşmış olduğu daha sonra da müvekkilinde sayfasında paylaşmış olduğu bir albüm altına müvekkil ve arkadaşını tanıyan ve aralarında daha önce de bu kişinin çıkarmış olduğu bir çok olay nedeni ile husumet olan söz konusu kişi müvekkilime "o.... ç....." hakaret etmiştir.

Hakaret ekran görüntüleri ile kaydedilmiş. 50 kişi kadar bu hakareti bizzat görmüş daha sonra söz konusu kişi hakaretini içeren yorumu silmiştir.

Ancak hakaret ekran görüntüleri ve tanıklar vasıtası ile sübut hale gelmiştir.

Bu hakaret nedeni ile Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş ancak daha sonra bir de tazminat davası açılmak istenmektedir.

Aynı şekilde yine benzer bir durumda bir psikologa yapılan "o......." şeklindeki hakaret nedeni ile açılan davada 60.000 TL manevi tazminata hükmedilmiştir. Bu karar tarafımdan açılacak olan davaya emsal karar olarak eklenecektir.

Benim sizlere sormak istediğim şudur.

Açılacak olan tazminat davasında

1- 60.000 TL tazminat tutarı karşı tarafın ekonomik durumunu aşmamakta karşı taraf 3000 emekli maaşı almakla birlikte bir Bakanlığa da bir çok proje gerçekleştirmekte hali hazırda bir şirketi bulunmaktadır. Bu durumda tazminat tutarının fazla olmadığını emsal kararla birlikte bu tutara hükmedilebileceğini düşünüyorum?

Sizlerin görüşü nedir?

2- Manevi Tazminat Davasını da bir an önce açmak istiyorum. Mahkeme Savcılığa yapılan suç duyurusunu bekletici sorun yapar mı yoksa yargılamaya başlar mı? Yani suçun ispatı için savcılığa sunulan deliller aynı şekilde mahkemeye de sunulduğu için savcılık kararını beklemeden yargılamaya geçer mi?

3- 60.000 TL manevi tazminatta reddedilen kısım olduğunu düşünelim bu reddedilen kısım üzerinden maktu mu nispi mi vekalet ücreti çıkar karşı tarafa? Bunun hesaplaması nasıl olur? Ya da reddedilen kısım üzerinden her zaman karşı tarafa vekalet ücreti çıkar mı?

Bu konularda yaptığım araştırmalar aklımdaki bilgiler ile sizlerin de fikir ve bilgilerini karşılaştırmak isterim.

Saygılarımla
Old 13-07-2014, 20:08   #2
petroçelli

manevi zarar oranında tazminat uygun olur,ceza verilmesi durumunda miktar yükselebilir,3000 tl gelir 60000 tazminat ve eylemin cezalandırılması durumunda 60000 biraz fazla ,hukuk mah ceza soruşturmasını bekler bu arada usuli işlemler yapılır,reddedilen kısım üzerinden müvekkiliniz karşı tarafa (avukatı varsa)nispi vekalet ücreti öder.
Old 13-07-2014, 20:16   #3
Av. Aykut Toklu

İki kere arka arkaya 600000 yazmanızdan bir hata olmadığını ancak benim yazdığım tutarı sehven yanlış okuduğunuzu çıkarıyorum

Tutar 600000(Altıyüzbin) değil 60000 (Altmış bin)
Old 13-07-2014, 20:52   #4
Av. Aykut Toklu

Davalının sadece emekli maaşı 3000 TL okuduysanız kendine ait bir şirketi var yapımcı bir şirket ve bir Bakanlığa da iş yapıyor bunların hepsini dikkate almak lazım değerlendirme yaparken tek bir emekli maaş kıstasını değil
Old 13-07-2014, 21:11   #5
Av. Aykut Toklu

Ayrıca bu süreç içerisinde başlığı açtığım zamandan beri ben de araştırma yaptım.

1- Mahkeme Ceza Davasının sonucunu beklemek zorunda değil deliller açık ve net ise doğrudan karar da verebilir

2- Manevi Tazminat Davalarında reddedilen kısım için karşı taraf vekalet ücreti çıkmıyormuş

Bu durumda zaten 60bin ile 660bin arasında bir fark kalmıyor 60bin liradan açılır dava eğer 60bin değil de farklı bir tazminata hükmedilirse o da olur bu durumda reddedilen kısım sorunsalı ortadan kalktığı için manevi tazminat tutarında da serbest olarak belirleme yapabiliyoruz.

Yine de farklı görüşleri olanlar veya elinde aksi durumlara delil karar olanlar varsa paylaşırsa sevinirim...
Old 13-07-2014, 21:43   #6
petroçelli

MADDE 10 – (1) Manevi tazminat davalarında avukatlık ücreti, hüküm altına alınan miktar üzerinden Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir.
(2) Davanın kısmen reddi durumunda, karşı taraf vekili yararına Tarifenin üçüncü kısmına göre hükmedilecek ücret, davacı vekili lehine belirlenen ücreti geçemez.
(3) Bu davaların tamamının reddi durumunda avukatlık ücreti, Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümüne göre hükmolunur.”
Old 13-07-2014, 21:50   #7
Av. Aykut Toklu

Bahsettiğiniz hüküm Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 10. maddesi bu maddeden benim de haberim var zaten sorun da buradan çıkıyor ancak benim incelediğim kadarı ile (bilmiyorum siz ne kadar incelediniz) uygulamada böyle bir durum yok. Manevi Tazminat Davalarında karşı taraf vekalet ücretine hükmedilmediğine dair uygulamalar mevcut...
Old 13-07-2014, 22:20   #8
petroçelli

sorunuza değerli üyeler en doğru cevapları verecektir,en az böyle kazandığım 4-5 vekalet ücreti ve icra dosyası var.
Old 13-07-2014, 22:40   #9
Av. Aykut Toklu

Tekrar söylüyorum Maddi-Manevi Tazminat davasında reddedilen kısım Maddi Tazminat olabilir bu durumda içinde Manevi Tazminat da olsa davadan karşı vekalet ücreti almış olabilirsiniz.

Ben sadece Manevi Tazminat talepli bir davada reddedilen kısım için karşı tarafa vekalet ücretinin hükmedildiğine dair bir karar veya uygulama arıyorum.

Sizde madem en az 4-5 dava var bu şekilde kazandığım diyorsunuz en azından bir kaçının gerekçeli kararının bile gönderseniz buraya ekleseniz çok iyi olur...

Dava sadece Manevi Tazminat Talebine dair olacak ve kısmı olarak reddedilmiş olacak bu nedenle de karşı tarafa vekalet ücretine hükmedilmiş olacak

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi