Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma Davasında Karşılık Dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2008, 12:42   #1
Yekta

Varsayılan Boşanma Davasında Karşılık Dava

Mrb Arkadaşlar,
Tarafıma adli yardımdan boşanma davası geldi bu davada biz davalı tarafız ve haksız olan taraf davacı olmasına rağmen bizi haksız gibi göstermiş aslında bunlar önemli değil benim sormak istediğim şu, ben barodan ayrı bır boşanma davası açmak icin yetkı ıstesem barodan nasıl bır yanıt alabılırım ve baronun olumlu yanıt verdıgını varsayarsak bu davada dava dılekcemde davanın reddını ısteyıp aynı dılekcemde mı ısteyeceğim karsılık dava acmayı ve bunun sonucunda baska mahkemede mı acacağım bu karsılık davayı yoksa aynı mahkemede mı karar verılıp yenı dava gorulecek bunun prosedürü nasıl işliyor bana bu konuda yardımcı olursanız cok sevınırım.Tesekkurler.Saygılarımla.
Old 26-03-2008, 12:46   #2
ekinheval

Karşı davanız aynı mahkemede görülecektir.
Old 26-03-2008, 12:51   #3
Yekta

Pekı cok tesekkur ederım ama benım bunu o zaman dılekcemde belırtmem gerekıyor degıl mı o zaman yenıden dava acmaya harc vs bu gıbı usulı ıslemlerı yapmaya gerek kalmayacak mı
Old 26-03-2008, 12:59   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Yekta
Pekı cok tesekkur ederım ama benım bunu o zaman dılekcemde belırtmem gerekıyor degılmı o zaman yenıden dava acmaya harc vs bu gıbı usulı ıslemlerı yapmaya gerek kalmıycakmı

Karşılık davanın ilk davayla birlikte görülebilmesi için cevap süresi içinde açılması gerekmektedir. Sanırım süre geçmiştir.

Karşılık dava da harca tabidir.

Saygılarımla
Old 26-03-2008, 13:16   #5
Yekta

Bu davada davalı müvekkilime tebligat yapılmamıştır.Davalı birinden öğrenmiştir kendisine karşı dava açıldığını, biz duruşmaya yeni girdik ve henüz cevap dilekçesi de ibraz etmedik 10 gün içinde delillerimizi ve dilekçemizi mahkemeye ibraz ediceğiz.Bu dilekçeyle karşı davayı talep etmemiz mümkün değilmidir ve hakim bir karar verdikten sonra ''farzı misal kabul etti bizim talebimizi '' nasıl devam eder usüle ilişkin işlemler
Old 26-03-2008, 20:44   #6
lawyeresen

Karşılık dava ,dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 10 gün içinde aynı mahkemeye verilen dilekçe ile açılır ,harca tabidir.eğer süresi geçtiyse .tevzi olduğunuz mahkemeden aldığınız dosya numarasını ilk açılan davada söyleyip birleştirme talep edebilirsiniz dava ,ilk açılan mahkemede birleşir
Old 26-03-2008, 21:54   #7
Avsibel

Sayın Yekta Adli yardım bürosu yeniden dava açmanız için size yetki vermez.Siz size verilen yetkiler doğrultusunda hareket etmelisiniz.Cevap dilekçenizle birlikte karşılık davanızı açın.Açıkça karşılık dava açtığınızı ve sebeplerinizi yazın.Talep kısmına asıl davanın reddini karşılık davanızın kabulünü varsa nafaka ve tazminatlarınızı ekleyin.BAŞARILAR DİLERİM.
Old 27-03-2008, 10:49   #8
av.cemile

Olumlu

Karşılık davanın açılma süresi cevap süresi içerisindedir. Cevap süresi kural olarak 10 gündür. Cevap dilekçesi tebliğ edilmedi ise ilk celsede karşılık dava ileri sürülmeli idi.(Her halukarda davanın esasına girilmeden önce)İlk celsede esasa girmeyerek cevap için süre aldı iseniz o süre içerisinde karşılık davanızı açabilmelisiniz. Davanızın karşılık dava olduğunu belirtmelisiniz. Dava dilekçenizde" davacı/karşı davalı:......,Davalı/karşı davacı: müvekkiliniz " terimlerini kullanmaya özen gösteriniz .Şayet süreyi kaçırmışsanız ayrı bir dava açarak davanızın bu dava ile birleştirilmesini sağlamalısınız. Süreç nasıl işler diye sorarsanızavada iki davacı ve iki davalı taraf olacaktır. Dolayısı ile iki dava birlikte görülecektir. Herkes kendi iddiasını ispatla yükümlüdür. Bu durumda davayı reddettirmekten ziyade haklılılığınızı ispata yarar deliller üzerinde yoğunlaşacaksınız. Davada savunma değil iddia ve savunma görevini birlikte yürüteceksiniz. Tazminat ve nafaka taleplerinizi ve boşanmada müvekkilinizn kusursuz veya daha az kusurlu olduğunu ispat yükü size ait olacaktır. Kolay gelsin.
Old 27-03-2008, 18:29   #9
hukukcu15

Avsibel ' e katılamıyorum. Karşılık dava açmak için süre geçmemişse baronuz adli ayrdım kuruluna başvurarak ek görevlendirme isteyin. Karşı dava ayrı bir harca tabi olduğu için ve Barolar Birliği Adli Yardım Yönetmeliğinde bu husus düzenlendiğinden ek görevlendirme verilecektir. Ek ücrete de hak kazanırsız bu yönetmelik çerçevesinde. Bir tavsiyem de ; adli yardım listesinde görev alıyorsanız Barolar Birliğ Adli Yardım Yönetmeliğine ve baronuz adli yardım iç yönetmeliğine bir kez dikkatlice göz gezdirmeniz olacaktır. İyi çalışmalar dileğimle.
Old 27-03-2008, 19:03   #10
Av.Sever Köz

Alıntı:
Yazan hukukcu15
Avsibel ' e katılamıyorum. Karşılık dava açmak için süre geçmemişse baronuz adli ayrdım kuruluna başvurarak ek görevlendirme isteyin. Karşı dava ayrı bir harca tabi olduğu için ve Barolar Birliği Adli Yardım Yönetmeliğinde bu husus düzenlendiğinden ek görevlendirme verilecektir. Ek ücrete de hak kazanırsız bu yönetmelik çerçevesinde. Bir tavsiyem de ; adli yardım listesinde görev alıyorsanız Barolar Birliğ Adli Yardım Yönetmeliğine ve baronuz adli yardım iç yönetmeliğine bir kez dikkatlice göz gezdirmeniz olacaktır. İyi çalışmalar dileğimle.

Sayın hukukcu15'e katılıyorum.
Adli Yardım bürosu sadece boşanma davası için görevlendirme yapmıştır.
Karşı dava açma işi ayrı bir iştir. Bu iş için de ayrı bir görevlendirme gerektirir. Ayrı bir iş ayrı bir ücretlendirme demektir.
Saygılarımla,
S/K
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi