Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hakaret davası bilirkişi raporunda ne yazabilirim ve taslağı nasıl olmalı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-10-2011, 00:38   #1
masksat

Mesaj Hakaret davası bilirkişi raporunda ne yazabilirim ve taslağı nasıl olmalı?

merhaba arkadaşlar,

resen olarak hakaret davasına bilirkişi olarak atandım. ilk kez yaptığım bir iş olacak. sizlerden bu konuda yardım etmenizi istiyorum.

ben gerekli tespitleri yaptım, ve kücük düşürücü hakaret edici sözleri tespit etmiş bulunmaktayım bunlarla ilgili görüntüleride aldım. şimdi raporumda ne yazmalıyım? bu hakaret içeren görüntüleri de rapora eklemeli miyim? bana bilirkişi rapor taslağı ve neler yazmam konusunda yardım eder misiniz?.

bu yazışmalara uzak kaldığım için yardımınıza ihtiyacım var.

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

saygılar.
Old 16-10-2011, 11:44   #2
Cumhur Okyay

..... Mahkemesi, Sayın Hakimliği'ne
1- Dosya numarasını yazarak, bu dosyada re'sen bilirkişi seçildiğinizi...
2- Somut olayı ve yaptığınız tespitler ile görüntülerden söz edin ve rapora ekleyin
3- SONUÇ ; Somut olayda, hukuki değerlendirme mahkemenize ait olmak üzere,sanığın müştekiye hakaret ettiğinin subut bulduğu kanaati ile tarafımdan tanzim edilen işbu ( ) nüsha rapor sayın mahkemenize saygı ile sunulur.
Old 16-10-2011, 18:54   #4
masksat

Alıntı:
Yazan tangela
görüntüleri nasıl tespit ettiniz?

Siteden yapılan hakaretleri görüntü olarak tek tek alarak.
Old 16-10-2011, 18:56   #5
masksat

herhangi bir taslak şablon yok mu ,dilekçe yazar gibi mi yazacağım bu raporu?
Old 16-10-2011, 19:00   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın masksat,

Hakaret davasında "kücük düşürücü hakaret edici sözleri" tespit ettim demişsiniz. "Mühendis" olarak hakaret vasfı konusunda mı yoksa teknik bir konuda mı yardımınız isteniyor?

Saygılarımla,
Old 16-10-2011, 19:04   #7
masksat

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Sayın masksat,

Hakaret davasında "kücük düşürücü hakaret edici sözleri" tespit ettim demişsiniz. "Mühendis" olarak hakaret vasfı konusunda mı yoksa teknik bir konuda mı yardımınız isteniyor?

Saygılarımla,

bir internet sitesinde yapılmış geçmişe dönelik hakaretlerin cıkartılması ve de bu hakaret içeren sözlerin varlığı konusunda tespit.
Old 16-10-2011, 19:19   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan masksat
ben gerekli tespitleri yaptım, ve kücük düşürücü hakaret edici sözleri tespit etmiş bulunmaktayım bunlarla ilgili görüntüleride aldım. şimdi raporumda ne yazmalıyım? bu hakaret içeren görüntüleri de rapora eklemeli miyim? bana bilirkişi rapor taslağı ve neler yazmam konusunda yardım eder misiniz?.

Raporunuza, "ileti geçmişlerini" eklemeniz gerektiğini düşünüyorum. Raporunuz; mahkemenin ve tarafların denetimine,incelemesine elverişli olmalıdır.

Mahkeme adı,dosya numarası ve taraflarını kapakta belirlersiniz.

Bunun dışında olması gereken bir format yoktur. İçeriği, sizden istenilene göre siz oluşturacaksınız.

Saygılarımla..
Old 16-10-2011, 19:33   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan masksat
herhangi bir taslak şablon yok mu ,dilekçe yazar gibi mi yazacağım bu raporu?

Mahkemece sizden istenen sorulara yanıtlarınızı içeren herhangi bir formatta yazabilirsiniz, rahat olun.
Old 16-10-2011, 19:38   #10
tiryakim

Alıntı:
Yazan masksat
merhaba arkadaşlar,

resen olarak hakaret davasına bilirkişi olarak atandım. ilk kez yaptığım bir iş olacak. sizlerden bu konuda yardım etmenizi istiyorum.

bu yazışmalara uzak kaldığım için yardımınıza ihtiyacım var.

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

saygılar.

6100 Sayılı HMK ' da

Bilirkişiye başvurulmasını gerektiren haller
MADDE 266 - (1) Mahkeme, çözümü hukuk dışında, özel veya teknik bilgiyi gerektiren hallerde, taraflardan birinin talebi üzerine yahut kendiliğinden, bilirkişinin oy ve görüşünün alınmasına karar verir. Hakimlik mesleğinin gerektirdiği genel ve hukuki bilgiyle çözümlenmesi mümkün olan konularda bilirkişiye başvurulamaz.

Bilirkişilerin görevlendirilmesi
MADDE 268 - (1) Bilirkişiler, yargı çevresinde yer aldığı bölge adliye mahkemesi adli yargı adalet komisyonları tarafından, her yıl düzenlenecek olan listelerde yer alan kişiler arasından görevlendirilirler. Listelerde bilgisine başvurulacak uzmanlık dalında bilirkişinin bulunmaması halinde, diğer bölge adliye mahkemelerinde oluşturulmuş listelerden, burada da yoksa liste dışından bilirkişi görevlendirilebilir.
(2) Kanunların görüş bildirmekle yükümlü kıldığı kişi ve kuruluşlara görevlendirildikleri konularda bilirkişi olarak öncelikle başvurulur. Ancak, kamu görevlilerine, bağlı bulundukları kurumlarla ilgili dava ve işlerde, bilirkişi olarak görev verilemez.
(3) Bilirkişi listelerinin düzenlenmesine, güncellenmesine ve listede kendisine yer verilmiş olanların liste dışına çıkartılmasına ilişkin esas ve usuller, ilgili bakanlıkların da görüşü alınmak suretiyle, Adalet Bakanlığınca hazırlanacak olan yönetmelikte gösterilir.

Bilirkişilik görevini kabulle yükümlü olanlar
MADDE 270 - (1) Aşağıda sayılmış olan kişi ya da kuruluşlar, bilirkişilik görevini kabulle yükümlüdürler:
a) Resmi bilirkişiler ile 268 inci maddede belirtilmiş bulunan listelerde yer almış olanlar.
b) Bilgisine başvurulacak konuyu bilmeksizin, meslek veya zanaatlarını icra etmesine olanak bulunmayanlar.
c) Bilgisine başvurulacak konu hakkında, meslek veya sanat icrasına resmen yetkili kılınmış olanlar.
(2) Bu kişiler, ancak tanıklıktan çekinme sebeplerine veya mahkemece kabul edilebilir diğer bir sebebe dayanarak, bilirkişilikten çekinebilirler.

Bilirkişinin görev alanının belirlenmesi
MADDE 273 - (1) Mahkeme, tarafların da görüşünü almak suretiyle bilirkişinin görevlendirilmesine ilişkin kararında, aşağıda belirtilen hususlara yer vermek zorundadır:
a) İnceleme konusunun bütün sınırlarıyla ve açıkça belirlenmesi.
b) Bilirkişinin cevaplaması gereken sorular.
c) Raporun verilme süresi.
(2) Bilirkişiye, görevlendirme yazısının ekinde, inceleyeceği şeyler, dizi pusulasına bağlı olarak ve gerekiyorsa mühürlü bir biçimde teslim edilir; ayrıca bu husus tutanakta gösterilir.

Teşekkürler...
Old 16-10-2011, 21:45   #11
ATARAS

Sayın Meslektaşım,

Kanaatimce sadece tespit ettiğiniz söz ve konuşmaları rapora yazmalısınız. O sözlerin hakaret oluşturup oluşturmayacağını takdir hakkı mahkemenindir. Raporunuzu dilekçe şeklinde yazmamalısınız-diye düşünüyorum. Sizden istenen görevi, taraflar arasında tespit ettiğiniz görüntü ve konuşma içeriklerini, tarihlerini alt alta sıralayıp, yukarıdaki konuşma-görüntüler tespit edilmiştir...Mahkemenin takdirlerine arz olunur... diyebilirsiniz... iyi çalışmalar..
Old 16-10-2011, 22:07   #12
masksat

Alıntı:
Yazan ATARAS
Sayın Meslektaşım,

Kanaatimce sadece tespit ettiğiniz söz ve konuşmaları rapora yazmalısınız. O sözlerin hakaret oluşturup oluşturmayacağını takdir hakkı mahkemenindir. Raporunuzu dilekçe şeklinde yazmamalısınız-diye düşünüyorum. Sizden istenen görevi, taraflar arasında tespit ettiğiniz görüntü ve konuşma içeriklerini, tarihlerini alt alta sıralayıp, yukarıdaki konuşma-görüntüler tespit edilmiştir...Mahkemenin takdirlerine arz olunur... diyebilirsiniz... iyi çalışmalar..

çok teşekkür ederim. bunu dikkate alarak düzenleme yapacağım.

tüm arkadaşlara yardımları için teşekkürler.
Old 18-10-2011, 10:07   #13
Av.Dr.Yahya DERYAL

1 Ekim'de yürürlüğe giren yeni HMK.m.279/2’ye göre bilirkişi raporunda, “tarafların ad ve soyadları, bilirkişinin görevlendirildiği hususlar, gözlem ve inceleme konusu yapılan maddi vakıalar, gerekçe ve varılan sonuçlarla, bilirkişiler arasında görüş ayrılığı varsa, bunun sebebi, düzenlenme tarihi ve bilirkişi ya da bilirkişilerin imzalarının bulunması gerekir”.

Bu düzenlemeye göre, bilirkişi raporunda şu hususlar yer almak zorundadır:
1) tarafların ad ve soyadları
2) bilirkişinin görevlendirildiği hususlar
3) gözlem ve inceleme konusu yapılan maddi vakıalar
4) bilirkişi görüşünün gerekçeleri
5) bilirkişi görüşünün sonuç hükmü
6) bilirkişiler arasında görüş ayrılığı varsa sebebi
7) raporun düzenlenme tarihi
8) bilirkişilerin imzaları

Ayrıca "bilirkişi, raporunda ve sözlü açıklamaları sırasında, hukuki değerlendirmelerde bulunamaz" (HMK.m.279/4) kuralına dikkat etmelisiniz.

Kolaylıklar...
Old 18-10-2011, 22:18   #14
Malik Eskişehirli

Sn. Masksat.
Örnek isterseniz benimle irtibat kurabilirsiniz. Yanıtları yeterli bulduysanız başlıkta " Sayın Hakimliği'ne " yerine " ....Mahkemesi'ne " veya Heyet'li Mahkeme ise "...Mahkemesi Sayın Başkanlığı'na " şeklinde kullanmanız daha uygun olur.
İyi Çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04736996 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.