Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli yardımda vekalet ücreti.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-06-2007, 15:08   #1
av.semire nergiz

Varsayılan Adli yardımda vekalet ücreti.

Adli yardımdan takip edilen dava dosyalarında hükmedilen vekalet ücreti ile bu dosyalara ait kararların icraya konulması dolayısıyla hesaplanan icra vekalet ücretinin tahsili durumunda bu vekalet ücretleri adli yardım hesabına mı aktarılır yoksa davayı takip eden avukata mı ait olur ? Bu konuda TBB'nin yönetmeliğinde bir açıklama yok,bazı arkadaşlar adli yardım hesabına aktardığını söylüyorlar; ancak ben bu ücretlerin avukata ait olacağını düşünüyorum.Doğrusu nedir acaba?
Old 28-06-2007, 22:51   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Adli Yardımın Yapılışı

Madde 6-a) Adli yardım isteminin kabulü halinde, durum bir tutanakla tespit edilir. İstem sahibinden, işin sonunda maddi bir yarar elde etmesi halinde, avukata ödenen para ile elde edilecek maddi yararın %5'ini Baroya ödeyeceğine;

Adli Yardım Bürosunun Gelirleri

Madde 8- Adli Yardım Bürosunun gelirleri şunlardır:

a) Türkiye Barolar Birliğinden Baroya gönderilecek adli yardım ödeneği,

b) Kamu ve özel kurum ve kuruluşlarından, il veya belediye bütçelerinden Baroya yapılan yardımlar,

c) Bu amaçla yapılan her türlü bağışlar,

d) Adli yardım görevlerinden çekilen ve haklı neden olmaksızın hizmeti sonuçlandırmayan avukatlardan geri alınan ücretler,

e) Taahhütname gereği ilgiliden alınan paralar,

f) Adli yardımla görevlendirilen avukatın aldığı vekalet ücretinin %10'u ile adli yardımdan yararlanan ilgili lehine ilamda belirlenen harca esas değerin %5'i.

Yukarıdaki düzenleme dikkate alındığında Adli Yardım Bürosunun gelirleri içinde icra vekalet ücreti veya ilamda hükmedilen vekalet ücretinin tahsili halinde yeniden bir ödeme gerekmemektedir.

f düzenlemesi baronun görevlendirdiği işe başlaması üzerine avukata ödediği ücrettir.

Esasen ilamın icrası yeni bir iştir ve bu aşamada yeniden görevlendirme yoksa, bu müvekkil ile kurulmuş yeni bir hukuki ilişkidir.Adli yardım kapsamında düşünülmemelidir.

Saygılarımla
Old 29-06-2007, 06:16   #4
Av.Turan

sayın Kayar, avukat adli yardımdan gelen dosya için ilamın icrasını kendiliğinden takibe geçemez.bunun için eğer görevlendirmede belirtilmemişse adli yardımdan ek yetki istemesi gerekmektedir.ek yetki aldıktan sonra takibe geçebilir. uygulamada da bu böyle olmakta olup kanuni vekalet ücretini avukat almaktadır.bence olması gerekende budur. zira aksi sözleşme yapılmadığı müddetce vekalet ücreti avukata ait olduğundan ve avukatla adli yardım arasında başkaca bir sözleşme de bulunmadığından borçlunun ödeyeceği icra vekalet ücretini avukatın kendiliğinden dosyadan tahsil etmesinde sakınca bulunmamaktadır.
Old 29-06-2007, 13:30   #5
av.semire nergiz

Turan bey,baroca uygulamada icra takibi için de ayrı bir görevlendirme yapılıyor,bu konudu problem yok.Bazı arkadaşlarımız icra vekalet ücreti ile davada hükmedilen vekalet ücretinin davada görevli avukata ait olmayacağını düşünüyorlar,ben de tam tersi düşünüyorum;zira bu parayı adli yardıma aktarılırsa adli yardım avukata görevlendirmenin başında verdiği vekalet ücretinden daha fazla kazanç elde etmiş olur.Temsil edilen tarafa verilirse yine hak etmediği bir haksız kazanç elde etmiş olur.En mantıklısı bu ücrete hak kazanan avukata bırakılmasıdır diye düşünüyorum.Habibe hanımın da izah ettiği üzere BB adli yardım yönetmeliği bulmaca gibidir.Açıkçası yönetmeliğin ne dediği anlaşılmıyor,ancak ''galiba böyle demek istiyor" diyebiliyoruz
Old 29-06-2007, 21:58   #6
Av.Turan

Semra hanım sizin düşünceniz daha doğru. ankarada uygulama da bu yöndedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi