Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimden ayrılıcam,ama kızımı görüş günlerini nasıl ayarlarım.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-12-2011, 12:11   #1
Konuk

Varsayılan eşimden ayrılıcam,ama kızımı görüş günlerini nasıl ayarlarım.

Merhaba,vereceğiniz cevaplardan dolayı şimdiden teşekkür ederim.Ben 2005 yılında evlendim.Eşime 15 ay askerliği boyunca ailem baktı ve asker dönüşü yine evimizi,düğünümüzü ailem yaptı.Erkek tarafından hiçkimse düğüne gelmedi.bunu kamerayla ispatlayabilirim.Eşim yıllarca asgari ücretle çalıştı ve ev kiramız o kadardı zaten.yıllardır evin tüm sorumluluğu üzerimdeydi.Eşim birsürü hatalar yaptı.Bankalardan ve özel bir senet davasından icraları var.Biz 1 yıldır ayrı yaşıyoruz.Evi geçindiremediği ve kızıma,bana bakamadığı için ailemin yanında kalıyorduk.Kızım 2 yaşında ama ona hiç bakmadı,maddi-manevi olarak.Konuyu özetlemeye çalıştım.sorularım:
1-ikametgahımı aldığım zaman onun icraları yüzünden bana icra gelirmi?
2-boşanma davası açmak istiyorum ama çektiklerimin karşılığınıda almak istiyorum.tazminat davası açsam kazanabilirmiyim?
3-Ayrı şehirlerde olduğumuz için,kızımı şehir dışına götürmesini hatta yatılı almasını istemiyorum.Ailesiyle hiç görüşmediğim ve bana yapılanlardan dolayı güvenmediğim için kızımın o aileyle kalmasını istemiyorum.bu konuyla ilgili yapılabilirlik varmıdır?
4-maddi durumum çok kötü.avukat tutmadan dava açabilirmiyim ?
Old 06-12-2011, 14:31   #2
üye38190

Dikkat

Sorularınıza kısa yanıtlarla yaklaşırsak;
1-Anlaşıldığı kadarıyla eşinizle ayrı yaşıyorsunuz zaten. Ailenizin yanında kaldığınız sürece size icra gelmez. İkametgahınızı da ailenizin yanına almanızda fayda var bu açıdan
2-Boşanma davası süresince manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Manevi tazminat talebi ayrı bir davanın konusu da olabilir.
3-Eşinizle kızınızın görüşmesine engel olamazsınız. Hakim boşanma davası sürecinde uygun süreyi takdir eder. Bu haftada 1 olabileceği gibi ayda 1 de olabilir. Tabi biz velayetin size verilmiş olduğunu düşünüyoruz burda.
4-Adliyelerimizde adli yardım büroları bulunmakta. Burada ücret ödemeden hukuki yardım alabilirsiniz. (tabi koşulları var)
Old 06-12-2011, 14:39   #3
uye8490

Sayın konuk,

Eşinizin kişisel borçlarına kefil olma gibi bir durumunuz yoksa,onun borçlarından dolayı sizin icra takibine uğramanız söz konusu değildir.

Açacağınız boşanma davasında,boşanma ile birlikte maddi çıkarlarınızın zedeleneceğinden maddi,yaşadığınız sıkıntılardan dolayı da manevi tazminat isteme hakkınız vardır.Tazminata hükmedilirken, evliliğin boşanma aşamasına gelmesinde taraflara yüklenecek kusur oranı ile tarafların mahkemece yapılacak araştırma neticesinde tespit edilecek sosyo ekonomik durumları göz önünde bulundurulur.
Aynı şekilde gerek kendiniz gerekse kızınız için ,nafaka talep etme hakkınız vardır.

Çocuğunuzun yaşı küçüktür.Yaş itibarı ile anne bakım ve şefkatine ihtiyaç duyulan bir dönemdedir.Çocuğun velayetinin size verilmesi bu nedenle olasıdır.

Yargılamanın yapılacağı ilin barosuna başvurup davanızın ücretsiz takibi için size bir avukatın atanmasını talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi