Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay Kararı Arıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-08-2011, 11:51   #1
ayşekömürcü

Varsayılan Yargıtay Kararı Arıyorum

Y. 13. H. D nin 13.2.2009 T, 2008/10919 E , 2009/1628 K nolu kararı ile

Y. 2. H. D nin 9.6.2004 T, 2004/6596 E , 2004/7498 K nolu kararını arıyorum.

İlk karar zamanaşımına uğramış senedin yazılı delil başlangıcı olarak kullanılması ile ilgili,ikinci karar ise çocuk ile şahsi münasebet tesisi kurulması ile igili sayın meslektaşlarım.

Not: Her iki karar da kazancıda bulunmamaktadır.
Old 25-08-2011, 12:35   #2
hukukbilgisi

T.C. YARGITAY

2.Hukuk Dairesi
Esas: 2004/6596
Karar: 2004/7498
Karar Tarihi: 09.06.2004

KİŞİSEL İLİŞKİ KURULMASI İSTEMİ - VELAYETİN ANNEYE VERİLMESİ - ÇOCUĞUN MENFAATİNE UYGUN OLMAMA - DAHA UYGUN SÜRELİ KİŞİSEL İLİŞKİ DÜZENLENMESİ GEREĞİ

ÖZET: Velaye*ti anneye verilen çocuk ile baba ara*sında her haftanın Cumartesi gün*leri sabah saat 08.00'den Pazar gü*nü akşam saat 17.00've kadar, her yılın 1 Temmuz -31 Temmuz tarihle*ri arasında, dini bayramların 2. ve 3. günlerinde, babalar gününde şahsi münasebet tesisine karar ve*rilmesi çocuğun menfaatine uygun düşmediği gibi, annenin küçüğün ihtiyaçlarını karşılamasına engel olacak niteliktedir. Mahkemece da*ha uygun süreli kişisel ilişki düzenlenmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması yasaya aykırıdır.

(4721 S. K. m. 182)

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonun*da mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak oku*nup gereği görüşülüp düşünüldü.

1- Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin tak*dirinde bir yanlışlık görülmemesine göre sair temyiz itirazları yersizdir.

2- Müşterek çocuk MR 18.11.2002 doğumlu olup <ana ba*kım ve şefkatine> muhtaçtır. Velaye*ti anneye verilen çocuk ile baba ara*sında her haftanın Cumartesi gün*leri sabah saat 08.00'den Pazar gü*nü akşam saat 17.00've kadar, her yılın 1 Temmuz -31 Temmuz tarihle*ri arasında, dini bayramların 2. ve 3. günlerinde, babalar gününde şahsi münasebet tesisine karar ve*rilmesi çocuğun menfaatine uygun düşmediği gibi, annenin küçüğün ihtiyaçlarını karşılamasına engel olacak niteliktedir. Mahkemece da*ha uygun süreli kişisel ilişki düzenlenmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması yasaya aykırıdır.

Sonuç: Temyiz olunan kararın 2. bentte vazıh nedenle BOZULMA*SINA, bozma kapsamı dışında kalan temyize konu bölümlerinin 1. bentte gösterilen sebeple ONANMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, iş bu kararın tebliğin*den itibaren 15 gün içinde karar dü*zeltme yolu açık olmak üzere oybirli*ği ile karar verildi. 09.06.2004 (¤¤)

-------------------------------------
Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi