Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bu durum "Mükerrer nüfus kaydı" mı olur?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2011, 04:08   #1
hakkaniyet_

Acil Bu durum "Mükerrer nüfus kaydı" mı olur?

Müvekkil, sahip olduğu TC nosu ile tam 3 farklı soyadında kayıt görünüyor olduğunu ve muhtarın kendisini uyardığını söylüyor.Bayan müvekkil iki defa evlenmiş,birinci evliliğinden 3 çocuğu var,ikinci evliliği devam etmekte.Bana getirdiği güncel nüfus kayıtları şöyle;

I-İlk kayıtta ilk evliliğinden gelme soyadı ile görünüyor KAPALI KAYIT şerhi ile evlenme ve boşanma tarihleri de işlenmiş,

II-İkinci kayıtta kızlık soyadı ile ve yine KAPALI KAYIT şerhi ile ikinci evliliğin tarihi işlenmiş,

III-Son kayıt ise şimdiki eşinin soyadı ile eşinin kütüğünde görünüyor.

Şimdi iki evlilik yapmış bir bayan nüfus dairesine gidip, nüfus kaydını istediğinde kendisine verilecek olan nüfus kayıt örneği ne şekilde olur?Evlenme ve boşanma nüfus hareketleri belirttiğim şekilde mi görünmelidir?Esasında müvekkilin kayıtları konusunda kafam karıştı.Şöyle ki bir bayana ait güncel nüfus kayıtlarında eski soyadlarının görünmesi ihtimali var mıdır?Bu zamana kadar elime birden çok evlilik yapmış bir bayanın nüfus kaydı geçmediği için, bu konuda takıldım.Sayın meslektaşlarımın yardımlarını beklemekteyim.

Saygılarımla
Old 21-02-2011, 16:59   #2
av.esengül çördük

Nüfus Müdürlüğünden bir kayıt alın.Aslında burada kayıtı ne için aldığınız önemli.Eğer ilk eşinden çocuklarının görünmesi gerektiği bir kayıtta kadının ilk eşinin soyadı kadının kendi soyadı gibi bu kayıtta çıkabiliyor.
Old 21-02-2011, 22:46   #3
Av.Suna SOYDAŞ

Vukuatlı aile kayıt örneği talep edilmesi lazım. Bu halde yapılan tüm evlilikler ve boşanma kayıtları görülür.
Old 22-02-2011, 17:21   #4
av.cemile

Bence de mükerrer sayılmaz. Mükerrerse de Nüfusun kendi hatası olmuştur.
Ben Babam ve kardeşlerimle birlikte aileme ilişkin nüfus kayıt örneği istesem bana anne baba ve kardeşlerimle birlikte listelenen kayıt örneği verilir.
Eşim ve çocuklarımı içerir kayıt istesem onu listeler. Bu iki ayrı kayıt olduğunu göstermez ki...

Her halukarda son halim ile görünürüm, son medeni durumum soyadım vs.
Ama eskiye dair işlemlerin(varsa evlenme, boşanma vs.) aşağıda dökümü yapılır.
Yani evli olmama rağmen anne baba ve kardeşlerimi kapsayan kayıt istesem eski soyadımla çıkmam. Kapalı kayıt görünürüm çok çok. Ben öyle biliyorum.
Old 22-02-2011, 18:29   #5
Av.H.AtılAyaydın

sayın meslektaşlarımın da belirttiği gibi, bu durum mükerrer kayıttan değil, nüfus kayıtları arasında bağlantı kurulması zorunluluğundan kaynaklanmaktadır.
Old 22-02-2011, 19:36   #6
hakkaniyet_

Alıntı:
Yazan Av.H.AtılAyaydın
sayın meslektaşlarımın da belirttiği gibi, bu durum mükerrer kayıttan değil, nüfus kayıtları arasında bağlantı kurulması zorunluluğundan kaynaklanmaktadır.
Sayın meslektaşlarım gerçekten cevaplarınızla aydınlandım.Pratikte bazen bazı şeyleri anlamak zor olabiliyor.Ve bir nüfus kaydı daha getiren müvekkilem durumu aydınlığa kavuşturdu getirdiği bir nüfus kaydı ile.Hikayesini anlatmayı başaramamıştı.Şimdi anladığımız kadarıyla mükerrer kayıt diye bahsettiği durum,ailece hiç tanımadıkları ve gerçekte de var mı yok mu bilmedikleri birinin babası olarak görünüyor olması.Yani mükerrer kayıt iki farklı babanın üstünde kayıtlı olma halinden kaynaklanıyor.
Old 22-02-2011, 19:54   #7
hakkaniyet_

Alıntı:
Yazan av.cemile
Bence de mükerrer sayılmaz. Mükerrerse de Nüfusun kendi hatası olmuştur.
Ben Babam ve kardeşlerimle birlikte aileme ilişkin nüfus kayıt örneği istesem bana anne baba ve kardeşlerimle birlikte listelenen kayıt örneği verilir.
Eşim ve çocuklarımı içerir kayıt istesem onu listeler. Bu iki ayrı kayıt olduğunu göstermez ki...

Her halukarda son halim ile görünürüm, son medeni durumum soyadım vs.
Ama eskiye dair işlemlerin(varsa evlenme, boşanma vs.) aşağıda dökümü yapılır.
Yani evli olmama rağmen anne baba ve kardeşlerimi kapsayan kayıt istesem eski soyadımla çıkmam. Kapalı kayıt görünürüm çok çok. Ben öyle biliyorum.

Şu an müvekkilienin kayıtlarına ilşikin problemi tespit ettim ama hala daha aklıma takılan bir konu var.Sayın av.cemile,tam da benim de merak etmekte olduğum hususu vurgulamışsınız.Bence de sizin dediğiniz gibi,nüfus kaydı kimleri göstersin isteniyorsa ona dair olan kayıtlar verilir.Ama bu farklı kayıtlarda-benim mantıkıma göre de-bayan son medeni halini gösteren soyadı ile görünmesi gerekmez mi?Yine müvekkilenin kayıtlarında kardeşlerini,ana-babasını gösterir olanında, kızlık soyadı ile ve kapalı kayıt olarak görünüyor(aşağıda boşanmasına ve evlenmesine dair bilgilendirme notlarıyla birlikte).Arka arkaya nüfus dairesinden alınmış bu güncel kayıtlardan bir diğeri de, şu anki evliliğine dair.Kendisi ve eşinin bulunduğu bu kayıtta da, eşinin soyadı ile görünüyor.Bu noktada bir problem var olabilir mi?Çünkü her duruma ilişkin soyadları farklı farklı.
Old 23-02-2011, 02:48   #8
Av.H.AtılAyaydın

İki farklı baba hanesine kayıt varsa bu mükerrer kayıt sayılır ve "kaydın iptali davası" açmak gerekir diye düşünüyorum.Çünkü kesinleşmiş mahkeme kararı olmadan nüfus kayıtları değiştirilemez, ancak "olaylar" kısmındaki maddi hatalar düzeltilebilir.

Diğer meselede ise anlaşılan kafanız hala karışık,kişinin kapalı kaydındaki bilgiler değiştirilmez,sadece kaydın neden kapandığı olaylar kısmına yazılır (evlenerek şu haneye gitti, boşanarak şu haneye gitti, şu haneye nakil oldu,vs gibi).
Old 23-02-2011, 11:48   #9
hakkaniyet_

Alıntı:
Yazan Av.H.AtılAyaydın
Diğer meselede ise anlaşılan kafanız hala karışık,kişinin kapalı kaydındaki bilgiler değiştirilmez,sadece kaydın neden kapandığı olaylar kısmına yazılır (evlenerek şu haneye gitti, boşanarak şu haneye gitti, şu haneye nakil oldu,vs gibi).
Sayın meslektaşım paylaşımlarınızla aydınlanmış oldum ancak sayın av.cemile'nin de dile getirdiği gibi:
Alıntı:
Yazan av.cemile
cümlesi ile "bir bayan,evliliği dolayısıyla kapalı kayıt göründüğü kütükte, kızlık soyadıyla mı görünür yoksa eşinden gelen soyadıyla mı görünür" noktasında küçük bir pürüz kaldı aklımda diyebiliriz.
Old 23-02-2011, 15:16   #10
Av.H.AtılAyaydın

eski hanesinde kızlık soyadıyla kalır,evlendikten sonra eski hanedeki soyadı değiştirilmez,
Old 04-04-2019, 11:03   #11
Av. Ayşe Yasemin

Annenin vukuatlı nüfus kayıt örneğinde evlilik dışı doğan ve annenin soyadını alan çocuk görünüyor diye biliyorum. Ancak bu bilgiyi annenin üst soyu da kendi nüfus kayıtlarında görebilirler mi? e-devlette alt soy üst soy bilgileri de yer alıyor zaten artık ancak annenin üst soyu nüfus kaydı ile bu evlilik dışı çocuğu öğrenir mi bunun araştırmasındayım..

son olarak kadın evlense dahi kadının kapalı eski kütüğünde olaylar kısmında bu bilgi görülür mü? Şimdiden teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi