Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kambİyo Senetlerİnde Yetkİ Ve Beyaz Cİro

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-12-2008, 20:41   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Kambİyo Senetlerİnde Yetkİ Ve Beyaz Cİro

Sayın meslektaşlarım, elimde 5 adet senet var. Alacaklı ve borçlu aynı, aynı hukuki ilişkiye istinaden 1 er ay arayla ödeme tarihi bulunan senetler. 2 sinde yetkili icra dairesi A ilçesi, 3ünde B ilçesi. Ben hepsini aynı takipte talep etmek istiyorum. Benim de yaşadığım B şehrinde takip başlatmam mümkün mü? Yoksa 2 senet için ayrı 3 senet için de ayrı şehirlerde mi takip başlatayım?

Diğer sorum da aynı senetlerle ilgili. 2 sinde tam ciro yani hem ciro edenin hem de hamilin isim, soyisim ve imzası var. 3 ünde ise sadece lehtarın adı soyadı ve imzası var arka yüzünde ama hamilin ne adı ne de imzası. Bu halde beyaz ciro olmaz mı? Yani beyaz cironun olabilmesi için ciro edilen kişinin isim ve soyismi olmasa bile imzasının bulunması şart mı?

Saygılarımla...
Old 20-12-2008, 19:19   #2
Kemal Yıldırım

Anladığım kadarıyla: Elinizde 5 senet var. Bunlardan iki tanesinde lehtar senedi cirolayarak (müvekkilinizin adını yazarak-yanitam ciro ile) müvekkilinize vermiş.

Diğer 3 tanesinde de yalnızca kendi ismini yazıp imzalamış ve müvekkilinize vermiş. Yani müvekkilinizin adını yazmadan.

Eğer böyle ise bir problem yok. Tamamını aynı takibe konu edebilirsiniz. Müvekkiliniz 2 senedin tam ciro ile devralmış yasal hamili,diğer 3 senedin ise beyaz ciro ile devralmış yasal hamilidir.

İkisenette A ilçesi yetkili demişsiniz. Ancak, bu genel yetkikuralını ortadan kaldırmaz. Yani takip borçlusu da B şehrinde ise senette A ilçesi yetkili olmasına rağmen B ilçesinde de takibe geçebilirsiniz..

Saygılarımla..
Old 20-12-2008, 23:39   #4
Kemal Yıldırım

Alıntı:
Yani takip borçlusu da B şehrinde ise senette A ilçesi yetkili olmasına rağmen B ilçesinde de takibe geçebilirsiniz..

Ben de borçlunun ikametgahının B ilçesinde olması şartına bağlamıştım
Old 20-12-2008, 23:54   #5
Levent Cirit

Varsayılan Beyaz Ciro

İlk sorunuz için arkadaşların dedikleri gibi borçlunun ikametgahı önemlidir. Ama bunun yanında yetki konusunda süresinde itiraz etmezse yetkisiz icra dairesinin yetkisi kabul olunmuş olacağından hepsini aynı yerde takibe konu edip itiraz edilmezse takibe devam edebilirsiniz.

İkinci olarak sanırım aşağıdaki madde sorunuzun cevabını verir;
TTK Madde 595 - Cironun poliçe veya poliçeye bağlı olan ve “Alonj” denilen bir kağıt üzerine yazılması ve ciranta tarafından imzalanması lazımdır.
Lehine ciro yapılan kimsenin ciroda gösterilmesine lüzum olmadığı gibi ciro, cirantanın sadece imzasından bile ibaret olabilir. Bu şekildeki cirolara “beyaz ciro” denilir. Bunun muteber olması için cironun poliçenin arkasına veya alonj üzerine yazılması lazımdır.

Saygılarımla
Stj.Av.Levent Cirit
Old 22-12-2008, 12:49   #6
Avukat_A.K.

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Borçlunun ikametgahı da malesef A şehri. Ben B şehrinde avukatlık yaptığım için burada takibe koymak istedim. 3 senet için sorun yok B şehri yetkili diye yazdık. Ama diğerlerinde daha önceden doldurulmuş A şehrinin yetkili olduğuna dair kayıt bulunmakta. Ben de 3 senette problem olmadığını, diğer ikisine de A Mahkemeleri yazan kısma "VE B MAHKEMELERİ YETKİLİDİR" ibaresini yazmalarını istedim. Birden fazla yetkili mahkeme (belirli olması koşuluyla) kararlaştırılabiliyor. Bu halde B şehrinde takip açmamın bir sakıncası olmayacağını düşünüyorum. Ama 2 mahkeme olduğu için sonradan eklendi denilebilir mi bundan endişe ediyorum. Sizce bir sakıncası olur mu?

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi