Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şİkayet Edİlen ŞİkayetÇİyİ Bİlmelİ Mİdİr?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-04-2009, 17:24   #1
krizantem

Varsayılan Şİkayet Edİlen ŞİkayetÇİyİ Bİlmelİ Mİdİr?

Değerli Meslektaşlar....
Basit bir konu nedeniyle ( mahallede kedi ve köpekleri öldürdüğü için )şikayet ettiği komşusu tarafından feci şekilde dövülen ve bu nedenle 20 iş ve güç kaybına uğrayan müvekkilim bu nedenle ölebilirdi de.Bu durumun başkaları tarafından da yaşanmaması için şikayetçinin gizli tutulması gerektiğini düşünüyor ve bu konudaki yorumlarınızı, görüşlerinizi almak istiyorum.
Sevgiyle kalın....
Old 03-04-2009, 19:53   #2
Armağan Konyalı

Sayın krizantem

- 4483 sayılı Memurlar Ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’un 4.maddesinin son cümlesinde ihbar ve şikayetçinin kimlik bilgilerinin gizli tutulması için bir düzenleme yapılmış: ‘’(Değişik dördüncü fıkra: 17/7/2004-5232/2 md.)Üçüncü fıkradaki şartları taşımayan ihbar ve şikâyetler Cumhuriyet başsavcıları ve izin vermeye yetkili merciler tarafından işleme konulmaz ve durum, ihbar veya şikâyette bulunana bildirilir. Ancak iddiaların, sıhhati şüpheye mahal vermeyecek belgelerle ortaya konulmuş olması halinde ad, soyad ve imza ile iş veya ikametgâh adresinin doğruluğu şartı aranmaz. Başsavcılar ve yetkili merciler ihbarcı veya şikâyetçinin kimlik bilgilerini gizli tutmak zorundadır.’’

- Benzer bir hüküm Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 170.maddesinde bulunmaktadır:
’Madde 170 – (1) Kamu davasını açma görevi, Cumhuriyet savcısı tarafından yerine getirilir.
(2) Soruşturma evresi sonunda toplanan deliller, suçun işlendiği hususunda yeterli şüphe oluşturuyorsa; Cumhuriyet savcısı, bir iddianame düzenler.
(3) Görevli ve yetkili mahkemeye hitaben düzenlenen iddianamede;
a) Şüphelinin kimliği,
b) Müdafii,
c) Maktul, mağdur veya suçtan zarar görenin kimliği,
d) Mağdurun veya suçtan zarar görenin vekili veya kanunî temsilcisi,
e) Açıklanmasında sakınca bulunmaması halinde ihbarda bulunan kişinin kimliği,
f) Şikâyette bulunan kişinin kimliği,
g) Şikâyetin yapıldığı tarih, gösterilir‘’

CMK 170.maddede maddede ihbarcının kimliğinin açıklanmasında sakınca bulunabileceği olasılığı düşünülmüş ama şikayetçinin kimliğinin gizlenmesine gerek duyulmamış.

- Kişisel düşünceme göre suçların gizli kalmaması ve bu nedenle suçların cezasız kalmaması için ''iddiaların, sıhhati şüpheye mahal vermeyecek belgelerle ortaya konulmuş olması halinde'' ihbarcının kimlik bilgileri alınmamalı, dosyaya hiç konmamalıdır. İhbarcının işe yaramayan kimlik bilgilerini alıp da gizlemeye uğraşmaktansa hiç almamak daha iyidir.

İhbarcının heykeli dikilecekse Meçhul Asker Anıtı gibi olmalıdır.

Saygılarımla
Old 04-04-2009, 12:42   #3
krizantem

Sayın Konyalı;Ben de sizin gibi düşünüyorum ancak uygulamada gördüğümüz sıkıntılar maalesef devam ediyor.Gerek adliyelerde ( genelde adliye kalemlerinde )gerekse diğer resmi kurumlarda ( Belediye, Orman İşl.gibi )adeta " kardeşim seni şikayet eden filan kişi , aslında ben yaptığın kaçak villaya bi'şey demeyecektim ama .... adındaki komşun şikayet etmiş!.." türünden sözlerle , bu tip işgüzarlar insanları birbirine düşman etmekten ve hedef göstermekten zevk alıyorlar.Böylece Anayasal bir hak olan şikayet hakkını da dolaylı olarak engellemek suretiyle bu yolun tıkanmasına sebebiyet vererek kötü niyetli insanlara da adeta yol göstermektedirler.
Kolaylıklar dilerim...
Old 04-04-2009, 17:07   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:

" kardeşim seni şikayet eden filan kişi , aslında ben yaptığın kaçak villaya bi'şey demeyecektim ama .... adındaki komşun şikayet etmiş!.." türünden sözler

Neyse ki her belediye öyle değil. Benim işleyişini iyi bildiğim bir belediyede şikayet dilekçeleri dosyalarında saklanıyor. İlgilisine ihbarcının kimliği bildirilmiyor. Olayla ilgili ceza davası açılırsa ihbar dilekçeleri adliyeye gönderilmiyor.

Ama bazı avukatlar ihbarcı hakkında iftira davası açacakları iddiasıyla ihbarcının kimlik bilgilerini resmen dilekçe ile istiyorlar. Avukatların bilgi-belge toplama hakkı çerçevesinde bu talepler zor bir durum yaratıyor.

Ayrıca avukat olmasa bile vatandaşların Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde bu bilgiyi isteme hakkı var. Bilgi Edinme Kanunu'ndaki istisnalar arasında ihbarcının kimliğini gizleme konusu yer almıyor.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 170.maddesindeki ihbarcının kimliğini gizleme fırsatı Kabahatler Kanunu'nda bulunmuyor.

Kişisel Verilerin Korunması hakkındaki mevzuat da bu konuda işe yaramıyor.

Bu nedenle ihbar dilekçelerinin isimsiz alınmasından yanayım. En iyi niyetli belediyeler bile kamu yönetimindeki açıklık-şeffaflık ilkesi nedeniyle kabul edilmiş Kanun hükümleri yüzünden ihbarcıyı gizlemekte zorlanıyor. En iyisi gizlenecek bir şey olmaması.

Saygılarımla
Old 27-02-2014, 10:59   #5
k.karatas

benzer sıkıntılar yaşadık bu hususta eğer savcılık yada karakola şikayette bulunuluyorsa şikayetçi bu çekince halini bildirdiği taktirde gizli tutabiliyor aslında bu husus karokalda çok dikkate alınmasada savcı kanaat ederse gizli kalmasını sağlıyor. ancak bahsettiğiniz gibi size katılıyorum özellikle şikayetten sonra tensip sanığa çıkan tebliğde şikayetçinin bütün bilgileri açık seçik yazıyor bu husus açilen üzerine düzenleme yapılması gereken hususlardandır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi