Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihtiyati tedbir konulmuş bir aracın satışı halinde takip alacaklısının durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-11-2011, 13:58   #1
av.kamil yıldırım

Varsayılan ihtiyati tedbir konulmuş bir aracın satışı halinde takip alacaklısının durumu

Öncelikle bütün THS ailesine sevgilerimi saygılarımı ileterek,meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim..Benim şöyle bir sorum var pek içinden çıkamadım değerli üstadlarıma danışmak isterim.

Önceden aleyhine icra takibine giriştiğimiz bir şahsın aslında dolandırıcı olduğunu öğrendik.Sahibi olduğu aracın üzerine haciz koyduğumuzda ise, bu araçla ilgili bizden önce hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunulup,Savcılıktan araç hakkında yakalama kararı alındığını ve akabinde yine aynı araca Asliye Hukuk Mahkemesinden tedbir konulduğunu öğrendik.

Benim sorum şu, üzerine tedbir konulan taşınmaz mallarda, tedbire rağmen icrai satışa, uygulama ve kanunun cevaz verdiğini biliyor veYA İYİNİYETLE farzediyoruz. Fakat, iş bu satış tarafımızdan istenip gerçekleştirildiği ihtimalinde, daha önceden araç üzerinde bulunan İHTİYATİ TEDBİRİN veyahut dolandırıcı şahsın davasının ''MÜSADERE İLE'' sonuçlandığı ihtimallerinde söz konusu takip alacaklısına etkisi (aracın dosya alacaklısı tarafından mahsuben alındığı varsayıldığında, ya da paraya çevrilerek dosya borcuna karıştığı ihtimalinde) ne olur?

kısaca şu (özet geçiyorum ) hakkında oto dolandırıcılığı suçundan soruşturma başlatılan ve asliye hukuk mahkemesi tarafından söz konusu suça konu araç üzerine İHTİYATİ TEDBİR konulmuş olan şahsa karşı, daha önceden girişilen icra takibinde bu araç üzerine haciz konulup satışı istendiğinde ve satış gerçekleştiğinde, borçlunun dolandırıcılıktan suçlu bulunup söz konusu aracı hakkında müsadereye karar verildiğinde bunun icra dosyasındaki alacaklıya etkisi ne olur ??

çok teşekkürler şimdiden sizleri seviyorum
Old 28-11-2011, 14:28   #2
Av. Aslı Kaya

Sayın Yıldırım,

Satışa konu araç üzerinde ihtiyati tedbir olması, aracın satışına engel olmamaktadır. Bu hususa ilişkin Yargıtay kararları da mevcuttur. Ancak dolandırıcılık sebebi ile araç hakkında müsadere kararı verilirse ve bu karar da kesinleşirse müsadere kararı ile mülkiyet kamuya geçeceğinden aracın satışı istenemeyecektir. Bu halde araç ile ilgili olarak hiçbir işlem de yapılamayacaktır.

Ancak yine de aracın satışına karar verilip de satış gerçekleşirse bu halde ihalenin feshi ile karşılaşabileceğiniz kanaatindeyim.
Old 28-11-2011, 15:49   #4
av.kamil yıldırım

sayın kezzy yanıtınız için teşekkür ederim.Yalnız ben vermiş olduğunuz linkleri daha önce inceledim ve soruma tam olarak cevap bulamadım.Alacağımız rehinli değil satışla üzerimize alsak da müsadereye konu edilir yahut araç suça konu daha doğrusu suçta kullanıldığı için ''dolandırıcılık suçunda'' bekletici mesele yapılacak bilemiyorum..sonra müvekkilime karşı başımı eğip yaa öyle oldu işte kusura bakmayın da diyemem.O yüzden en iyisi beklemek
Old 28-11-2011, 16:09   #5
Av. Aslı Kaya

Meslektaşım bence beklemektense, aracın takyidat bilgilerini isteyip, araç üzerinde bulunan ilgililerden ve Savcılık ya da dava açılmış ise Mahkeme dosyasından İİK madde 100 kapsamında bilgileri toplayabilirsiniz. Dolandırıcılık dosyasından konulan şerhin satışa engel olup olmadığını sorun böylelikle gelen cevaba göre satış işlemlerinizi yönlendirebilirsiniz. Bazen mahkemeler eğer karara çıkmış ise kararı bile cevap olarak gönderebiliyorlar.
Old 28-11-2011, 16:11   #6
kezzy

Alıntı:
Yazan av.kamil yıldırım
sayın kezzy yanıtınız için teşekkür ederim.Yalnız ben vermiş olduğunuz linkleri daha önce inceledim ve soruma tam olarak cevap bulamadım.Alacağımız rehinli değil satışla üzerimize alsak da müsadereye konu edilir yahut araç suça konu daha doğrusu suçta kullanıldığı için ''dolandırıcılık suçunda'' bekletici mesele yapılacak bilemiyorum..sonra müvekkilime karşı başımı eğip yaa öyle oldu işte kusura bakmayın da diyemem.O yüzden en iyisi beklemek

Verilen ikinci linkte her nakadar rehinli araçtan bahsediliyor ise de birinci linkte hacizli araçtan bahsediliyor.
Kanaatimce en sağlıklısı tedbirin devam edip etmediğini ve tedbirin cebri satışa engel olup olmadığının ilgili mahkemeden sorulmasıdır.
Müsadere aracın suçta kullanılması yani tabir caiz ise suç aleti olması nedeniyle yapılmaktadır. Kamunun bir alacağı olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Alacaklının hakkını bertaraf etmeyecektir.Mahkemece olumsuz cevap verilmeyeceği düşünüyorum.
Old 06-11-2012, 17:16   #7
Avrasya

Kaydına ihtiyati tedbir konulmuş aracın tedbir baki kalmak kaydıyla satışını istedik. Mahkeme izin vermedi. Ancak araç otobüs ve işletilebilmesi için satışın yapılması gerek. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi