Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Uzaktan (Online-Remote) Çalışmada Yetkili Mahkemenin Tespiti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-08-2023, 09:51   #1
Ahmet ÖNAL

Mesaj Uzaktan (Online-Remote) Çalışmada Yetkili Mahkemenin Tespiti

Sayın meslektaşlarım malumunuz İş Mahkemeleri Kanunu'nun 6.maddesine göre iş davalarında yetkili mahkeme davacının yerleşim yeri veya mahkemesi.

Özellikle pandemi sonrası birçok işçi evden çalışmaya başlamış, pandemiden sonra işe başlayan bazı işçiler iş yerini fiziken hiç görmemişlerdir. Uygulamanın yaygınlaşması ile bazı işçiler bulundukları şehirden başka şehirlerdeki iş yerlerinde iş bulmuş ve uzaktan çalışarak işini sürdürmüştür.

Uzaktan çalışan işçi "işin yapıldığı yer" kendi evi olduğu için, kendi ikamet adresinde dava açabilir mi? Bu şekilde dava açılabilmesi için işçinin devamlı uzaktan çalışması mı gerekir? Bazı işçiler haftanın 1 günü iş yerine gidip 4 günü evden çalışmaktadır. Bu ve benzeri işçiler için durum nedir?

Her ne kadar konu ile ilgili Yargıtay kararları aramışsam da bulamadım. Konu hakkında bilgisi olan meslektaşlar bilgilerini ve konu ile ilgili içtihatları paylaşırlarsa çok memnun olurum. Teşekkürler.
Old 14-03-2024, 08:00   #2
Av. makbule

Sayın meslektaşım, şu an aynı problem ile ben de karşılaştım, davayı işçinin adresinde mi açtınız, davada yetki yönünden bir gelişme oldu mu ?
Old 14-03-2024, 11:20   #3
Ahmet ÖNAL

Alıntı:
Yazan Av. makbule
Sayın meslektaşım, şu an aynı problem ile ben de karşılaştım, davayı işçinin adresinde mi açtınız, davada yetki yönünden bir gelişme oldu mu ?

Meslektaşım selamlar, “işin yapıldığı yer” hükmüne dayanıp işçinin yerleşim yerinde açmaya karar verdim. Ancak arabuluculuk aşamasında anlaşmaya vardığımız için yetki yönünden incelenemedi dosya
Old 14-03-2024, 14:55   #4
Av. Erdem Akçay

Uzaktan çalışmaya dair iş sözleşmesi yazılı olmalı(İş Kanunu m.14/4 ve Uzaktan Çalışma Yönetmeliği m.5/1). Sözleşmede işin yeri de belirtilmeli(İş Kanunu m.14/5 ve Uzaktan Çalışma Yönetmeliği m.5/2). Dolayısıyla işin yapılacağı yer belli. İş Mahkemeleri Kanunu m.6'ya göre davada işin yapıldığı yer mahkemesi de yetkili.

Sözleşmenin yazılı olmaması halinde işin yapıldığı yer tespit edilirken işin niteliğine bakılıp, işçi lehine yorum yapılarak çözüme gidilmeli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi