Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aileiçi şiddet nedeniyle açılan dava sonrası haklar nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2010, 03:45   #1
Konuk

Varsayılan aileiçi şiddet nedeniyle açılan dava sonrası haklar nelerdir?

Merhaba,
Ben 26 yıllık evliliği olan bir bayanım, eşim son 2 yıldır eve doğru dürüst gelmemeye ve beni aldatmaya başlamıştı. Malesef beni aldattığını bana cinsel yolla bulaştırdığı hastalıktan sonra öğrendim ve daha sonrasında birlikte olma isteğini reddettim. Fakat 7 ay kadar önce bana çekiçle saldırdı ve ben bayılana kadar tecavüz etti. 1 hafta kadar hastane yattım. Daha sonra dava açıldı ve şimdi 15 yıla kadar ceza alabileceğini öğrendim. İlerde çocuklarım tarafından eşimin bana yaptığı kötü muameleler unutulur da beni suçlu görürler endişesiyle şikayetimi geri çekmeyi düşündüm ama (olaydan sonra eşimin eşyalarını almasına izin verdim ve kapı kilidini değiştirmek suretiyle onu bir daha eve almadım) davacı olmamam halinde tekrar eve girmeye çalışır ya da bana saldırırsa diye korkuyorum. Böyle bir olayın tekrarlanmasında bu şikayetimden vazgeçmem eve yaklaşmasına engel olamamam gibi bir durum doğurur mu?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.
Old 17-02-2010, 10:01   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin sizi darp etmesi nedeniyle açılmış davada siz şikayetçi olmasanız da dava devam eder ve eşiniz ceza alır.

Ayrıca, eşinizin cinsel saldırısı nedeni ile de dava açılmışsa bundan vazgeçmeniz halinde eşiniz bu suçtan ceza almayacakır.

Bu Ceza Davalarının haricinde siz eşinizin eve yaklaşmasını, size ve çocuklarınıza zarar vermesini engellemek ve halen oturmakta olduğnuz evden ve içerisindeki ev eşlarından sizin ve çocuklarınızın yararlanması için karar alabilirsiniz.

Bunu da size en yakın Aile Mahkemesine vereceğiniz bir dilekçe ile yapacaksınız. Başvuru masrafsızdır. Ceza dosya numaralarını da bildirerek eşinizin evden uzaklaştırılmasını talep edebilirsiniz. Hakim en kısa süre içinde karar vermek zorundadır.

Verilen kararlar polisin (kolluk kuvvetleri) takibine alınır. Ve eşinize ihtarat yapılır. Bu kararlara da uymazsa yine ayrıca ceza alacaktır.

Eşinize karşı boşanma davası açmadan sadece NAFAKA talep edebilirsiniz.

Maddi durumunuz iyi değel ise ve bir yerden geliriniz yoksa, bulunduğunuz yer il barosuna kendiniz için bir avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz. Bu hizmet ücretsiz olarak verilir.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi