Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukatları da ilgilendiren 2008/Mart ve önceki dönem prim borçları için af çıktı!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-06-2008, 10:05   #1
caner87

Varsayılan Avukatları da ilgilendiren 2008/Mart ve önceki dönem prim borçları için af çıktı!!

Avukatları da ilgilendiren bir durum söz konusu...

EK: 5
506 SAYILI KANUNUN 86 NCI MADDESİ GEREĞİNCE
TOPLULUK SİGORTA PRİM BORÇLARININ İHYASINA (5510/GEÇİCİ MAD. 23) VE ÖDEME KOLAYLIĞI SAĞLANMASINA (5510/GEÇİCİ MAD. 24) DAİR
BAŞVURU FORMU

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
………………… Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne
Devredilen SSK ………...………. Sigorta Müdürlüğüne

5458 sayılı Kanunun 3 üncü maddesine göre yapılandırma hakkımı kaybettim 5510 sayılı Kanunun geçici 23 üncü maddesi gereğince bozulmuş olan yeniden yapılandırma anlaşmamı 5458 sayılı Kanuna göre yapmış olduğum başvuru tarihi ve taksitlendirme süresi dikkate alınmak suretiyle ihya ederek,

5458 sayılı Kanun gereğince yapılandırma anlaşmam bozulduğundan bu Kanun kapsamında ödenen primlerimin ilgili mevzuatınız uyarınca gerekli mahsup işlemi yapıldıktan sonra, bakiye borcumun 5510 Sayılı Kanunun geçici 24 üncü madde hükmü uyarınca;
Peşin ……. Ay Taksitle

5510 sayılı Kanunun geçici 24 üncü madde hükmü uyarınca 2008/Mart ve öncesi topluluk sigortası prim borçlarımı;

Peşin ……. Ay Taksitle

ödemek istiyorum ve bu konuda ileride itirazda bulunmayarak ihtilaf yaratmayacağımı kabul ve taahhüt ederim.

Bilgilerinize arz ederim.
……/……/2008
Adı Soyadı İmza

TC Kimlik No : ……………………………..

Sigorta Sicil No : …………………………….

Adres : ...............................

……………………………….…………………………….
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kanun hangi borçları kapsıyor?
İşverenlerin, (Büyükşehir Belediyeleri ile Belediyelerin, uzlaşılan ve Bakanlar Kurulunca karara bağlanan borçları hariç olmak üzere) 2008/Mart ve önceki dönemlere ait başvuru tarihine kadar tahakkuk eden;
· Sigorta Primi,
· Sosyal Güvenlik Destek Primi,
· İşsizlik Sigortası Primi,
· İdari Para Cezası,
· Sosyal Yardım Zammı,
· İhaleli ve inşaat işlerinden doğan fark işçilikten kaynaklanan prim,
borçlarını,
İsteğe bağlı sigortalıların,
İsteğe bağlı sigortalılıklarının devam etmesi kaydıyla 2003/Mayıs-2008/Mart dönemleri arasındaki prim borçlarını,
Topluluk sigortasına tabi sigortalıların,
2008/Mart ve önceki dönemlere ilişkin malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ait prim borçlarını,
BAĞ-KUR’a tabi sigortalıların,
31/3/2008 tarihine kadar ödenmemiş olan prim ve sosyal güvenlik destek primi borçlarını,
kapsamaktadır.
Bu Kanundan önce borçları taksitlendirilmiş veya özel kanunlarla yeniden yapılandırılmış olanlar, taksitlerini ve yapılandırma anlaşmalarını bozarak, bakiye borçları için bu Kanundan yararlanabilirler.
Ne zaman ve ne şekilde başvurulabilir?
Müracaatlar, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden iki ay içinde (27/5/2008-28/7/2008) ilgili Sosyal Güvenlik İl / (Devredilen) SSK Sigorta Müdürlüklerine yapılacaktır. İşverenlerin birden fazla tescilli işyeri bulunması halinde, bağlı oldukları müdürlüklere ayrı ayrı başvurmaları gerekmektedir.
Ödeme seçenekleri nelerdir?
Kapsama giren borçlar, peşin veya yirmi dört aya kadar eşit taksitle ödenebilir.
Peşin ödeme halinde;
Başvuru tarihini takip eden bir ay içinde borç aslının, gecikme cezası ve gecikme zammının % 15’i ile birlikte ödenmesi halinde, bakiye gecikme cezası ve gecikme zammının % 85’i terkin edilecektir.
Taksitle ödeme halinde;
Borçların, 12 aya kadar taksitle ödenmesinin istenilmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammının % 55’i; 24 aya kadar taksitle ödenmesinin tercih edilmesi halinde ise % 30’u terkin edilecektir.
Taksitle ödemede ayrıca,
· Vade farkı alınmayacaktır.
· Teminat aranmayacaktır.
· Mevcut hacizler ödemeler nispetinde, bankalar ve ihale makamları nezdindeki hacizler ise ilk ödemeden sonra kaldırılacaktır.

Başvuruda bulunmayanların durumu ne olacak?
Kanundan faydalanmak için başvuruda bulunmayan ya da yükümlülüklerini yerine getirmeyenler;
· İcra, haciz ve satış işlemlerine muhatap olacaktır.
· Devletçe sağlanan üretim, yatırım, yardım gibi destek ve teşviklerden yararlanamayacaktır.
· İhalelere girmek için gerekli olan “Borcu yoktur” yazısını alamayacaktır.
· İstihdam paketiyle getirilen prim indirimi avantajından yararlanamayacaktır.
· Bağ-Kur sigortalıları sağlık sigortasından faydalanma imkanını kullanamamış olacaktır .
5458 sayılı Kanuna göre yapılandırması bozulanlara getirilen yeni imkan nedir?
5458 sayılı Kanuna göre yapılandırması bozulanlar, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden iki ay içinde ilgili müdürlüklere başvurmaları halinde, başvuru tarihinden önce vadesinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksitlerini, başvuru tarihini takip eden 6 ay içinde (*DİBS + 1) faiziyle birlikte ödemeleri durumunda, eski şartlarla yapılandırmadan yararlanacaklardır.
Yapılandırmaları bozulduktan sonra yapılandırma kapsamına giren borçları için yaptıkları ödemeler taksitlerine sayılacaktır.
* DİBS: Devlet İç Borçlanma Senetlerinin aylık ortalama faizi.

Kaynak : http://www.izmirbarosu.org.tr/HABERGOSTER.aspx
Old 05-06-2008, 00:41   #2
caner87

Görünen o ki bu af sadece gecikme faizi ve cezalarını kapsıyor, oysa asıl alacağa ilişkin de bir takım düzenlemeler yapılmalı..
topluluk sigortasını ödeyemeyen ve bu borcu sebebi ile zor anlar yaşamış-yaşayan meslektaşlarımız var ise onları dinlemek isterim.
Bu taksitlendirmeyi de ödeyemeyen olursa bu durumda neler olacak!!
Old 06-06-2008, 10:45   #3
av.fatasoyyılmaz

ben nakil almak için söz konusu sigorta borcumun tamamını nakit olarak kasım 2007 de ödedim. tüm faiziyle birlikte. üstelik yüklüce bir miktardı. şimdi de faize af çıktı. ne yapmalıyım? kuruma başvurup verilen red cevabından sonra idare mahkemesinde dava mı açayım. ortada bir adaletsizlik ve haksızlık var. madem af çıkartacaklar neden bizi zor durumda bırakıyorlar. zamanında ödeyenler aflı ödeyenler ve de benim gibi tüm ferileriyle üztelik tek defada ödemeye zorunlu tutulanların durumu hiç bir olur mu? ben iitiraz edeceğim. hatta anayasa mahkemesine bile somut norm denetimi ile (idare mahkemesi eliyle tabi ki) götürmeyi düşünüyorum. ne dersiniz arkadaşlar?
Old 06-06-2008, 13:15   #4
caner87

Bu durum bir idari işlem ile olsa idi dediğiniz yöntemler düşünülebilirdi. Oysa bir kanun değişikliği ile olmuştur ve hukukumuzda kanun değişikliği ile meydana gelen durum değişikliklerine kişiler anayasa mahkemesinde anayasaya aykırılık iddiasında bulunamazlar diye düşünüyorum...
Old 07-06-2008, 13:52   #5
av.fatasoyyılmaz

caner bey yanlış anladınız çünkü ben ayrıntıya girmedim ben başvurmayacağım zaten ssk kurumuna başvurup aftan faydalanmak istediğimi bildireceğim. onlar da reddeceklerdir. ben de kararı idare mahkemesine ordan da anayasa mahkemesine taşıyacağım. çünkü eşitlik kuralına aykırı bir durum var ortada. "nasılsa af çıkacak " düşüncesi yaratılmakta ssklılarda. ayrıca hiç zamanında ödeyen ile aftan yararlanıp ödeyen denk tutulabilir mi? madem ki sık sık böyle faiz indirimine gidilecek neden ben kurumdan talep ettiğimde taksit talebimi reddettiler. eğer ssklılara borçlarını ifa da kolaylık sağlanması ise amaç bu her daim olmalı sadece arada bir kanun çıkınca değil....
belki sonuç alamayacağım davamdan ama olsun deneyeceğim madem ki avukatız hakkını verelim mesleğimizin de
Old 17-06-2008, 11:28   #6
av.cemile

....Topluluk sigortasına tabi sigortalıların,
2008/Mart ve önceki dönemlere ilişkin malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına ait prim borçlarını,....kapsamı bu şekilde belirlenmiş değil midir?
Yalnızca gecikme cezası ve faizi kapsadığı yönünde bişey çıkaramadım ben bu yazıdan. 2008 mart ve öncesi ödenmeyen primleri(gecikme cezası ve faizi ile ) kapsadığı açıktır. Ve ya önceden 5458 sayılı kanuna göre yapılandırma için başvurup da ödeyemediğinden yapılandırma hakkı iptal edilenlerin borçlarını kapsamaktadır diye anladım.

Yanılıyor muyum?
Old 18-06-2008, 23:00   #7
caner87

Peşin ödeme halinde;
Başvuru tarihini takip eden bir ay içinde borç aslının, gecikme cezası ve gecikme zammının % 15’i ile birlikte ödenmesi halinde, bakiye gecikme cezası ve gecikme zammının % 85’i terkin edilecektir.
Taksitle ödeme halinde;
Borçların, 12 aya kadar taksitle ödenmesinin istenilmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammının % 55’i; 24 aya kadar taksitle ödenmesinin tercih edilmesi halinde ise % 30’u terkin edilecektir

deniliyor haberde ve kanunda,
dolayısı ile prim borcunun kendisi ile ilgili bir değişiklik yok, benim anladığım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi