Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yediemin olmayan borçlunun hacizli malı satması suçu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-11-2009, 17:50   #1
Av.Ali GÖKBAYRAK

Varsayılan Yediemin olmayan borçlunun hacizli malı satması suçu

Arkadaşlar;
Yediemin deposunun olmadığı bir şehirde, borçlunun menkul mallarını haczettik, borçlu malları yediemin olarak almayacağını beyan etti, biz de yediemin bulumadığımız için hacizli malları olduğu yerde bırakmak zorunda kaldık. Ardından mahcuz malların bulunduğu yerde satılarak paraya çevrilmesini talep ettik. Satış günü malların bulunduğu yere gittiğimzde, borçlu hacizli malları sattığını beyan etti ve icra memuru da satışına karar verilen mallar bulunmadığından satışı düşürülmesine karar verdi. Bu tutanağı borçlu, tellal, icra memuru ve ben imzaladık. Bu durumda; borçlunun yedieminlik sıfatı bulunmadığından muhafaza görevini kötüye kullanmak (TCK. 289) suçunun oluşmayacağı açık. Borçlunun bu eyleminin İ.İ.K.'nda düzenlenen suçlardan hangisini oluşturduğu konusunda tereddüt içindeyim. Bu konuda görüş bildirecek arkadaşlara şumdiden teşekkürler...
Old 23-11-2009, 18:12   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Ali GÖKBAYRAK
Arkadaşlar;
Yediemin deposunun olmadığı bir şehirde, borçlunun menkul mallarını haczettik, borçlu malları yediemin olarak almayacağını beyan etti, biz de yediemin bulumadığımız için hacizli malları olduğu yerde bırakmak zorunda kaldık. Ardından mahcuz malların bulunduğu yerde satılarak paraya çevrilmesini talep ettik. Satış günü malların bulunduğu yere gittiğimzde, borçlu hacizli malları sattığını beyan etti ve icra memuru da satışına karar verilen mallar bulunmadığından satışı düşürülmesine karar verdi. Bu tutanağı borçlu, tellal, icra memuru ve ben imzaladık. Bu durumda; borçlunun yedieminlik sıfatı bulunmadığından muhafaza görevini kötüye kullanmak (TCK. 289) suçunun oluşmayacağı açık. Borçlunun bu eyleminin İ.İ.K.'nda düzenlenen suçlardan hangisini oluşturduğu konusunda tereddüt içindeyim. Bu konuda görüş bildirecek arkadaşlara şumdiden teşekkürler...

Merhabalar;

Herhalde "alacaklısını zarara uğratmak kastıyla mevcudunu eksiltmek suçu" nu hükme bağlayan İİK 331. maddesi değerlendirilebilir:

Alıntı:
Alacaklısını zarara sokmak kasdiyle mevcudunu eksilten borçluların cezası:

Madde 331 - Haciz yolu ile takip talebinden sonra veya bu talepten önceki iki yıl içinde borçlu; alacaklısını zarara sokmak maksadıyla, mallarını veya bunlardan bir kısmını mülkünden çıkararak, telef ederek veya kıymetten düşürerek hakiki surette yahut gizleyerek muvazaa yoluyla başkasının uhdesine geçirerek veya asıl olmayan borçlar ikrar ederek mevcudunu suni surette eksiltirse, aleyhine aciz belgesi aldığını veya alacaklı alacağını alamadığını ispat ettiği takdirde, altı aydan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Saygılarımla...
Old 23-11-2009, 18:17   #3
Av.Ali GÖKBAYRAK

Teşekkürler, bunu ben de düşündüm. Ancak Konya'da İcra Ceza Mahkemesi hakimleri "aciz belgesi" alınmadan "mevcudunu eksiltmek" suçundan ceza vermiyorlar. Benim aciz belgesi almam ise çok zor. TCK.'da veya İ.İ.K.' da düzenlenmiş başka bir suç oluşur diye düşünüyorum, ama bir türlü bulamıyorum.
Old 23-11-2009, 21:35   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ali GÖKBAYRAK
Teşekkürler, bunu ben de düşündüm. Ancak Konya'da İcra Ceza Mahkemesi hakimleri "aciz belgesi" alınmadan "mevcudunu eksiltmek" suçundan ceza vermiyorlar. .

Konya'daki hakimler doğrusunu yapıyor.

Alıntı:
Benim aciz belgesi almam ise çok zor.

Neden? Hacze tekrar gidin, "haczi kabil mal olmadığı" hususunu tespit ettirin.

Asıl Konya'daki icra memuru o haczi nasıl yaptı? Yediemin yok, ama mal hacizli?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi