Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğum ben ve sıkıntılarımız

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-10-2009, 08:36   #1
Konuk

İnceleme çaresizlik

iyi günler çocuğum 8 yaşında okula gidiyor..velayeti bende olan çocuğumu boşandığım eşim okula gidip benden izinsiz alıyor ve bana hiç bir şekilde bilgi vermiyor.bir günlüğüne bazen alıyor bir hafta getirmiyor ve hiç bir şekilde ona ulaşamıyorum.. kanunen bu konuda ne yapabilirim daha öncede bu konuda mahkemelik olmuştuk ama çözüm olmadı.savcılığa başvurduğumda ise bunda birşey yok çocuğu görmek için almış diyerek dava açılmıyor.saygılarımla
Old 08-10-2009, 23:31   #2
Konuk

Karar çocuğum ben ve sıkıntılarımız

ben 5 yıldır eşimden boşanmışım sürekli eski eşim beni rahatsız ediyor bu konular için mahkemelerimiz var ama en son eski eşim veleyati bende olan çocuğumu bana haber vermeden gidip okuldan alıyor geliş saati geçince çocuğu merak edip aramaya çıkıyorum eski eşimi arıyorum telefonu kapalı bazende sadece bende değip kapatıyor ayda bir görme hakkı olmasına rağmen sürekli gelip alıyor bir saat için aldığı çocuğu 3 veya 4 gün getirmiyor ben kanunen ne yapacağımı bilmiyorum konuştuğumda bana saldırıp dövmeğe başlıyor ve her yerde bunu övünerek anlatıyor savcılığa dilekçe ile başvurdum ama ne yazık ki mahkeme bile açılmadı. bir avukata sordum çocuğu verme dedi ben hep dayakmı yiyecem bu yüzden kanunlarımız çok zayıf bu anlamda belki yalnış düşünüyorum sizden bilgi rica ediyorum..saygılarımla
Old 09-10-2009, 09:34   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Çocuğun velayeti size verilmiş ve baba ile de ayda bir kere görüşebileceği karara bağlanmış.

Bu durumda çouğunuzu babaya vermek zorunda değilsiniz. Ayrıca okul yönetimiminin de velisi bulunduğunuz çocuğu babaya teslim etmemesi gerekir.

TCK.'da çocuğun alıkonulması, kaçırılması suçtur. Konu ile ilgili şikayetinizi yapmışsınız. Mutlaka bir sonuç çıkacaktır. Şikayetiniz takipsizlik kararı ile son bulursa, itiraz etme hakkınız da bulunmaktadır. Soruşturma için şahit de gösterebilirsiniz.

Boşanmış olsanız da şiddet görüyor iseniz ailenin korunmasına ilişkin kanun hükümlerinden yararlanmayı da deneyebilirsiniz. Bazı mahkemeler isabetli olarak taraflar boşanmış olsa da erekli TEDBİR kararlarını vererek kanunu uygulamaktadırlar.

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki gibi önlem kararlarının alınması için başvurulabilir.

Çocuğunuzun bu görüşmelerden olumsuz yönde etkilenip etkilenmediği hakkında bilgi vermemişsiniz.

Eğer çocuğunuz da bu görüşmelerde korku, panik yaşıyorsa, maddi ve manevi zarar görüyorsa kişisel ilişkinin tamamen kaldırılması için de bir dava açılabilir. Çocuğunuz idrak ve kendini ifade edebilecek yaşta ise, mahkemede dinlenecektir. Ve böyle bir davada, uzman pedagog raporu ayrıntılı bir biçimde düzenlenerek, hakime yol gösterici olacaktır. Önemli olan çocuğun menfaatleridir.

Hukuki işlem ve davalarınızı profesyonel avukatla takip ediniz. Hak kaybına uğramazsınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer il barosuna ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi