Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

otomobil satışı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-11-2007, 11:16   #1
avslh

Varsayılan otomobil satışı

Sayın meslektaşlar, davacı olmak isteyen şahıs arabasını 2001 yılında,haricen ruhsatı devretmeden satmış ve araba bu güne kadar 3-4 el değiştirmiştir. Nihayetinde polis tarafından bu şahsa, adına kayıtlı polis tarafından el konulmuş bir araç olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca aracın 6000 ytl vergi borcu olduğu ortaya çıkmıştır. Şimdi bu şahıs arabasını sattıktan sonra ortaya çıkan bu vergi borcundan nasıl kurtulabilir? arabayı fillen kullanan şahıslara nasıl başvıurmalıdır? dava yolu var mı?
kendi düşünceme göre dava yolu olduğunu düşünmüyorum. yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler...
Old 24-11-2007, 12:26   #2
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

Aracı devreden şahıs, noter satış senedi ile devir yapmış ise ilgili vergi dairesine başvurarak üzerindeki vergi borcunun kalkmasını sağlayabilir.Fakat aracı noter satış senedi olmadan haricen devretmişse vergi dairesine karşı yükümlülüğü yani mezkur vergi borcu devam eder.Vergi dairesi haricen satışı gözönüne almaz.

Saygılarımla
Old 24-11-2007, 12:50   #3
recepbarlas

Vergiyi satıcı öder.Arada adi satış sözleşmesi varsa alıcılara rücu eder.
Old 24-11-2007, 13:10   #4
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

Ortada noter satış senedi varsa aracı satan vergi borcundan sorumlu değildir.

Saygılarımla
Old 25-11-2007, 16:31   #5
Av. Nurten Kozan

Sayın Meslektaşım;
Otomobil harici satışla mülkiyeti devrolmaz, ancak noter satışıyla mülkiyet hakkı alıcıya geçer. Harici satış dediğinize göre sanırım noterden satış yapılmamış. Bu durumda ortada geçerli bir satış sözleşmesi yoksa, araç hala müvekkilinize aittir. Müvekkiliniz aracı alma hakkına sahiptir. Aracın ilk satıldığı kişi ile son elinde bulunduran aleyhine dava açarak aracın tarafınıza iadesini isteyebilirsiniz.Sebepsiz zenginleşme hükümleri gereği taraflar aldığını iade mecburiyetinde. Vergi borçlarından müvekkiliniz sorumlu olacaktır.
Old 26-11-2007, 12:44   #6
külekçi

Sayın Kozan' a katılıyorum.Ancak burada öenmli olan geçersiz sözleşmeye göre açılan davada tarafların verdiklerini geri almalarıdır.Yani müvekkiliniz aracın iadesini istediğinde, aldığı araç bedelini de geri vermeyi kabul etmelidir ki bu uygulamada oldukça zor bir durumdur.Keza üç dört kez el değiştiren aracın ne şekilde size döneceği meçhuldür. Vergi borcunun müvekkilinizin üzerinde kalacağını düşünüyorum. Ancak aynı şekilde , bulunduğum yerde açılan tespit davaları var- vergi borçlarının aracın kayıt sahibi üzerinde olmaması gerektiğinin tespitine dair- bu davaların sonucunu da merakla bekliyorum. Aynı nitelikte bu konuda olumlu bir yargıtay kararı da okumuştum ancak bulamadım. Bu konuyu da araştırmanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi