Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigorta Şirketlerinin Bölge Müdürlüklerinin Dava Ehliyeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2010, 13:13   #1
ÇİTLENBİK

Varsayılan Sigorta Şirketlerinin Bölge Müdürlüklerinin Dava Ehliyeti

Müvekkil bir sigorta şirketine kasko sigortalı aracıyla trafik kazası yapıyor. Sigorta şirketi ise araçta meydana gelen hasarı karşılamak istemeyip müvekkili oyalama yolunu seçince Sigorta Şirketinin Bursa Bölge Müdürlüğü'ne karşı tazminat davası açtık. Her ne kadar davalı aktif ve pasif dava ehliyeti olmadığını iddia etse de, şirket adına sözleşme yaparak prim tahsil etme yetkisini haiz bölge müdürlüğü'nün dava ehliyetinin bulunduğu kanaatindeyim. Bununla ilgili elinde Yargıtay kararı bulunan meslektaşlarımın yardımına ihtiyacım var.
Old 30-06-2010, 15:09   #2
Av.Armağan ÖZMEN

@Sayın ÇİTLENBİK

Elimde maalesef Yargıtay kararı yok ancak uygulamada böyle bir durumda bölge müdürlüğünün yapması gereken açılan davayı şirketinin genel müdürlüğüne bildirmektir. Sonuçta bölge müdürlüğü, şirketi temsile yetkili ve şirketin birebir organıdır.

Hukuki gerekçesi ise HUMK'un 17. maddesidir.

Madde metni

Alıntı:
Madde 17 - Hakiki veya hükmi bir şahsın muhtelif mahallerde şubeleri bulunduğu takdirde o şubenin muamelesinden dolayı iflas davası müstesna olmak üzere o şubenin bulunduğu mahalde dahi dava ikame olunabilir. Şirket ve cemiyetlerin ve tesislerin kendi işlerine mütaallik olmak üzere azası aleyhine ve azanın bu sıfatla yekdiğeri aleyhlerine ikame edecekleri dava bu şirket, cemiyet veya tesisin ikametgah addolunan mahal mahkemesinde bakılır.
Old 01-07-2010, 12:11   #3
Av.Nevra Öksüz

1086 S.K. un 17. maddesi "yetki" ye ilişkin bir maddedir. Sayın ÇİTLENBİK'in sorusunu: "Şubenin pasif husumet ehliyeti var mıdır?" şeklinde anlıyorum.

Ayrıca;
Alıntı:
...şirket adına sözleşme yaparak prim tahsil etme yetkisini haiz...
şeklinde "acente"yi çağrıştıran bir düşüncesi de var kanaatindeyim.

Evleviyetle acentelere dair:
6762 S.K. m.119/2:"Bu gibi mukavelelerden çıkacak ihtilâflardan dolayı acente müvekkili namına dâva açabileceği gibi kendisine karşı da aynı sıfatla dâva açılabilir." düzenlemesi mucibince sigorta şirketine karşı ikame olunacak davada pasif husumet: ... Sigorta Şirketine izafeten ... Acentesi .... veya ...Sigorta Şirketine aittir.

Şubenin pasif husumet ehliyeti konusunda da:
Prof Dr Baki Kuru, Hukuk Muhakemeleri Usulü):
"Özel hukuk tüzel kişilerinin şubelerinin (bağlı oldukları merkezden ayrı) tüzel kişiliği yoktur. Bu nedenle şubelerin taraf ve dava ehliyeti de yoktur. Fakat, tüzel kişinin tüzüğünde şubelerin de organ olduğu (tüzel kişiyi temsil edebileceği) kabul edilebilir. Tüzel kişinin tüzüğünde şubenin organ olduğu (tüzel kişiyi temsil edebileceği) yazılı olmasa bile, şubenin işlemleri ile ilgili davalarda şube (bağlı olduğu) tüzel kişiyi davada temsil edebilmelidir."
"Şubenin bulunduğu yerde açılan dava da (şubeye karşı değil) merkeze karşı açılır; çünkü Şubenin gerçek veya tüzel kişiliği yoktur ve bu nedenle taraf ehliyeti de yoktur. Buna rağmen bir tüzel kişinin şubesinin bulunduğu yerde açılan davada davalı olarak şube gösterilmiş ise bu temsilcide yanılmadır; davacı, temsilcideki bu yanılmayı sonradan düzelterek davaya tüzel kişiye karşı devam edilmesini isteyebilir."

Saygılarımla...
Old 01-07-2010, 12:22   #4
ÇİTLENBİK

Çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için..Dediğiniz gibi HUMK madde 17, yetki ile ilgili..Ben sigorta şirketinin Bursa Bölge Müdürlüğü'ne dava açmıştım.Temsilcide yanılma söz konusu, o zaman bunu belirterek davaya sigorta şirketine karşı devam edilmesini sağlayabilirim.Peki bununla ilgili elinizde Yargıtay kararı var mıdır acaba?
Old 01-07-2010, 12:33   #5
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan ÇİTLENBİK
Çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için..Dediğiniz gibi HUMK madde 17, yetki ile ilgili..Ben sigorta şirketinin Bursa Bölge Müdürlüğü'ne dava açmıştım.Temsilcide yanılma söz konusu, o zaman bunu belirterek davaya sigorta şirketine karşı devam edilmesini sağlayabilirim.Peki bununla ilgili elinizde Yargıtay kararı var mıdır acaba?
Çok rica ediyorum...

Temsilcide hata olduğunu belirterek dava dilekçenizi ... Sigorta Şirketi (Genel Merkezi) ne tebliğe çıkarabilirsiniz...

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi