Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TCK 277. maddede "yargı görevi yapanlara" avukatlar olarak dahil miyiz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2009, 16:35   #1
Songül Yıldız Aksarı

Varsayılan TCK 277. maddede "yargı görevi yapanlara" avukatlar olarak dahil miyiz?

Sayın meslektaşlarım,
Bir davam sırasında davalı asil tarafından yazılan dilekçelerde ve duruşmada alınan ifadede sürekli olarak şahsım muhatap alınıyor ve hakaret ve iftira boyunutnda ithamlara maruz kalıyorum. Bu şahsı Savcılığa şikayet etmeyi düşünüyorum ancak hala nasıl ve ne şekilde bir şikayette bulunacağıma karar veremedim. İftira ve Hakaret ile birlikte TCK 277. Madde gereği de yargı görevi yapanları etkileme'den dolayı şikayette bulunmayı düşünüyorum. Eski 232. maddeyi incelediğimde yalnızca "hakim"i etkilemekten bahsedilmiş.

Madde 0232: Görülmekte olan bir davanın tarafeyninden biri hakkında sahabet veya garaz ve menfaata müsteniden hakimlere emir ve tahakküm veya nüfuz veya iltimas eden kimse birinci ve ikinci surette iki seneden ve üçüncü takdirde altı aydan az olmamak üzere hapis olunur. Fail memur ise başkaca müebbeden veya muvakkaten memuriyetten mahrumiyet cezasiylede cezalandırılır.

Madde gerekçesini ve Adalet Komisyonu görüşmelerini inceledim. Buralarda da bir açıklık yok. Acaba yeni maddede,

277-Bir davanın taraflarından birinin veya bir kaçının veya sanıkların veya davaya katılanların, mağdurların leh veya aleyhinde, yargı görevi yapanlara emir veren veya baskı yapan veya nüfuz icra eden veya her ne suretle olursa olsun adı geçenleri hukuka aykırı olarak etkilemeye teşebbüs eden kimseye iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilir. Teşebbüs iltimas derecesini geçmediği takdirde verilecek ceza altı aydan iki yıla kadardır.

Denilmekle biz avukatlar da bu madde kapsamına dahil edildik mi?
Bize karşı tutumlar nedeni ile de bu maddeden ceza verilebilecek mi?

İnanın davalı şahsın tutumu beni çok huzursuz ediyor. Sinirden elim ayağım titriyor dilekçeleri okuyunca.

Konu ile ilgilenen ilgilenmeyen herkese şimdiden teşekkürler.
Old 11-03-2009, 21:17   #2
Av.Kanbalı

Sayın meslektaşım
TCK 6. maddedeki düzenleme ışığında yargı görevi yapan kavramına avukatlarda dahildir ve fakat sorunuzda bahsettiğiniz kadarıyla yargılama esnasında maruz kaldığınız hakaretamiz tutum ve davranışlar 277. madde kapsamında telakki edilemez.Hakaret içeren sözlü ve yazılı tutum ve davranışlar 125/3 e göre değerlendirilmelidir.İyi çalışmalar...
Old 12-03-2009, 11:07   #3
fozyilmaz

Sayın meslektaşım
Sayın Kanbalı'nın da ifade ettiği gibi Tck 6. madde yargı görevini yapanları tanımlarken avukatları da bu kavram içerisine dahil etmiştir. Ayrıca savcılık aşamasında ilgili makama avukatlara karşı işlenen suçların hakim ve savcılara karşı işlenmiş gibi sayıldığının hatırlatılmasının da faydalı olacağı düşünmekteyim.Hukuksal temeli avukatlık kanununa dayanmaktadır.
Old 12-03-2009, 12:47   #4
Songül Yıldız Aksarı

Her iki meslektaşıma teşekkür ediyorum. Şikayette bulunurken ben yine de bu maddeden bahsetmek istiyorum. Gelişmeler konusunda bilgileri yazacağım.
Old 12-03-2009, 13:14   #5
oceans17

Sayın Aksarı,
Bahsettiğiniz husus TCK m.277 kapsamına girmemektedir. Ama özellikle maddeli isnad içermeyen ve savunma için yararlı/zorunlu olmayan beyanların suç teşkil edeceğini düşünüyorum. Sahir Erman'ın hakaret ve sövme suçları isimli kitabının da bu konuda size yardımcı olacağını umuyorum. Böyle bir durumda ne denir bilemiyorum. Çok geçmiş olsun.
İyi çalışmalar. Saygılarımla
Old 04-04-2014, 16:28   #6
Songül Yıldız Aksarı

Arkadaşlar, bu olayda şahsa mahkeme hakaretten ceza verildi ancak Yargıtay iddia ve savunma hakkı ile ilgili diyerek kararı bozdu. Somut isnat ve değerlendirmeler, orantılı ölçülü dedi. (somut isnat denilen hiçbir şey ispat edilmediği halde) Kendinizi daha fazla yıpratmamak için mümkünse davadan çekilmenizi, değilse görmezden gelmenizi tavsiye ederim. İnanın karşıdakinin yaptıkları Yargıtayın tavrından daha az canımı acıttı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi