Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çocuğu diğer ebeveyne karşı kışkırtmak velayetin kötüye kullanılması...

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2011, 13:32   #1
av.cevat

Varsayılan Çocuğu diğer ebeveyne karşı kışkırtmak velayetin kötüye kullanılması...

Merhaba arkadaşlar;
Velayet kendisinde bulunan bir ebeveyn,mahkeme kararı doğrultusunda çocuğu 1 aylık süre için karşı tarafa teslim ettikten sonra çocuğun telefonuna " o adama sizden hiç hoşlanmıyorum, hatta nefret ediyorum,beni evime götürün de ve bu mesajı sil" " o adama baba deme, ailesine karşı sürekli somurt ve bağır " " Ben telefon açtığımda telefonu açık tut, onlara bağır,evden kaç ve polislere gidip tutatanak tuttur şeklinde " sms göndermektedir.
Bu mesajları müvekkil kayıt altına aldırmıştır. Bu tür mesajlar açılmış velayet davasında velayetin kötüye kullanması için delil oluşturu mu? Tck açısından bakarsak hangi suç kapsamında ele almak gerekir? Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 11-07-2011, 15:56   #2
meltem2007

Evet bence oluşturur.Çünkü Mahkeme velayet hakkının kullanımına karar verirken çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimini gözetir.Bu şekilde çocuğa babasıyla görüşmeyi kesmesi ve onu zor durumda bırakması için baskı yapmak üstelik bunun hileli yollarla sağlanması için çocuğu alet etmek çocuğun ruhsal gelişimini kalıcı bir şekilde olumsuz yönde etkileyecektir.
Ayrıca karşı taraf bu şekilde çocuğun babasıyla görüşmesini de engelleme amacı gütmektedir ki Yargıtayın birçok kararında çocuğun anne ve babadan biriyle haksız olarak görüşmesinin engellenmesini velayet hakkının kötüye kullanımı olarak nitelendirildiğini hatırlıyorum.
Elinizdeki verilerle velayet hakkının kaldırılması davası açabilirsiniz.
Old 11-07-2011, 15:58   #3
Av.Suna SOYDAŞ

Bana göre bu davranışlar velayet hakkının kötüye kullanılmasıdır. Kayıtlı mesajlar da delil niteliğindedir. Ayrıca TCK açısından:

MADDE 232 - ...........

(2) İdaresi altında bulunan veya büyütmek, okutmak, bakmak, muhafaza etmek veya bir meslek veya sanat öğretmekle yükümlü olduğu kişi üzerinde, sahibi bulunduğu terbiye hakkından doğan disiplin yetkisini kötüye kullanan kişiye, bir yıla kadar hapis cezası verilir.

Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali

MADDE 233 - (1) Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

ve

(3) Velayet hakları kaldırılmış olsa da, itiyadi sarhoşluk, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılması ya da onur kırıcı tavır ve hareketlerin sonucu maddi ve manevi özen noksanlığı nedeniyle çocuklarının ahlak, güvenlik ve sağlığını ağır şekilde tehlikeye sokan ana veya baba, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
maddeleri gereği şikayet hakkınızın da oılduğunu düşünüyorum. Annenin bu davranışları çocuğun psikolojisini de olumsuz etkileyecektir.
Old 12-07-2011, 10:36   #4
Avukat Hakan Eren

Alıntı:

evden kaç ve polislere gidip tutatanak tuttur

Böyle bir şey yazanın akıl sağlığından da şüphe etmek gerekir diye düşünüyorum.
Old 12-07-2011, 20:22   #5
av.cevat

Arkadaşlar hepinize paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.
Sayın Av. Hakan Eren meslektaşım. Hakikaten akıl sağlığından şüphe etmek gerek cümlesi tam karşılıyor olanları.Ve kadın çocuğa bunu yaptıramayınca kendisi bizzat telefonla emniyeti arayıp, çocukla görüşemediğini iddia ederek eve polis gönderiyor.Polisler gelince tabi durumun kadının anlattığı gibi olmadığını net bir şekilde görüyorar.Tutanak tutuyorlar. Tabi kadının istediğinin tam tersi
Bu arada bütün bu yaşananlar babanın açtığı velayet davası devam ederken gelişiyor. Çocuğun anne yanında kalırken üvey baba ve üvey babanın gayriresmi oğlundan cinsel tacizine maruz kaldığını beyan ederek şikayette bulunması ,icra yoluyla annesine teslim edildikten sonra annesinin bulunduğu araçtan kaçarak polislere sığınmasına ve tüm bunları dosyaya sunmamıza rağmen sonuç ne oluyor biliyor musunuz? Çocuğun cinsiyeti ve gelişimi açısından anne yanında kalması uygundur şeklinde gerekçeden tamamen yoksun bir gerekçeli kararla, davamız reddediliyor. Dosya yargıtayda.Bizimde umudumuz yargıtayda.
Bu arada olay beni de çok fazla etkilediği için biraz da içimi döktüm. Umarım başınızı ağrıtmamışımdır.
Selamlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi