Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ayrıldıktan Sonra Başladığım seviyeli ilişkimi Bilen Eşim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-02-2010, 23:27   #1
Konuk

Varsayılan Ayrıldıktan Sonra Başladığım seviyeli ilişkimi Bilen Eşim

Eşinden ayrı yaşayan bir bayanım. Sürekli olarak eşimden kötü muamele (şiddet, aşağılanma gibi)gördüğüm için ayrıldım ancak ailem geleneklerine bağlı olduğu ve boşanmama karşı çıktığı için boşanma davası açmadım. 5 yıldır da ayrı yaşıyorum. 4 yıldır daha seviyeli ve hak ettiğim gibi davranılan bir ilişki içindeyim ve imam nikahlı olarak birlikte yaşıyorum. Eski eşim bunu yaklaşık 3 yıldır biliyor ancak ailemin yardımları sayesinde açtığı iş yerinden dolayı (küçük bir oto-tamir istasyonu) hiçbir şey yapmadı. Başkalarının yanında arkamdan küfür ve hakaretler ettiğini öğrendim ve görgü tanıkları sayesinde 1 yıl önce dava açtım. Kendiside avukatı ile önce ayrı yaşadığımızı sebep göstererek karşı dava açtı ve davalar birleştirildi. Davalar birleştirildikten sonra da benim başka bir erkekle birlikte yaşadığımı davalar birleştirildikten sonra tesadüfen öğrendiğini iddia edip zina nedeniyle boşanma ve yüklü tazminat istediler. Daha önceden bildiğini isbatlamamın bir faydası olur mu? Davaya sonradan yeni bir iddia eklenebilir mi? (danıştığım bir avukat davanın genişletilmesi kavramından bahsetti). İstediği tazminat 30bin TL? Benim tek isteğim ise boşanmak.
Old 03-02-2010, 17:32   #2
av.araf

Sayın Katılımcı boşanmaya karar verilebilmesi için davayı açan kişinin diğerine göre daha az kusurlu ya da kusursuz olması gerekir.Eşinizden görmüş olduğunuz kötü muamele ve şiddet sebebiyle ayrı yaşamaya başlamış olmanız mahkemece kusur olarak kabul edilemezken sizin bu süreçte evlilik birliğinin devam etmesine rağmen başka biri ile birlikte yaşıyor olmanız kusur olarak kabul edilecektir.Bu sebeple tazminata hükmedilme ihtimali yüksektir.Eşinizin bunu daha önceden biliyor ve bu zamana kadar hiçbir müdahalede bulunmuyor olmasını ispatlamanız halinde tazminatta indirim sebebi olabilir.Ancak tazminatı tamamen ortadan kaldırmaz.

Dava dosyasına ekleyeceğini yeni bir iddia boşanma sebepleri ile direk bağlantılı veya onların anlaşılmasını mümkün hale getirir bir iddia ise deliller ile destekleyerek iler sürebilirsiniz.Ancak boşanmaya sebep gösterdiğiniz konudan bağımsız bir iddia ise genişletme yasağı ile karşılaşabilirsiniz.

Tek isteğiniz boşanmaksa ve eşinizle uzun bir süredir ayrı yaşıyorsanız anlaşmalı olarak boşanmak üzere tekrar konuşmanızı tavsiye ederim.Çekişmeli boşanmanın herhangi bir aşamasında taraflar anlaştıklarını ve boşanmaya karar verdiklerini ileri sürerlerse mahkeme tarafların boşanmalarına karar verir.
Old 03-02-2010, 22:46   #3
Konuk

Varsayılan Davanın genişletilmesini karşı taraf yaptı.

Sanırım yazdıklarım anlaşılmadı. Ben basit ama geçerli bir sebepten; benim olmadığım bir ortamda bana hakaret, onur kırıcı sözler, aşağılama; boşanma davası açtım.Karşı taraf evlilik birlikteliğinin temelinden sarsılması nedeniyle karşı dava açtı ve davalar birleştirildi. Daha sonrada "yeni öğrendik" diye davaya başka bir erkekle birlikte evlilik hayatı yaşadığımı içeren yeni bir dilekçe sundular. Halbuki bu durumu kendisi yukarda da belirttiğim gibi uzun süredir biliyordu. Bu durumda nasıl davranmalıyım? Durumumu uzun süredir bildiği halde birşey yapmamasını mı ispatlamalıyım? Yoksa bu iddia davayı genişletme denen duruma girer mi? Bu sitede çok karışık şeyler okudum. Bazılarında "evlilik birlikteliğinin temelinden sarsılması" diye açılan davalarda daha sonra evliliğin temelinden sarsan olaylardan biri olarak "sadakatsizlik-başka biriyle ilişki"de olduğu için davanın genişletilmesi olmadığı sadece ayrıntıları olduğu yönünde şeyler okudum. Ancak benim durumum belki farklı "yeni öğrendik" diyerekten yeni bir dilekçe verdiler. Demekki evlilik birlikteliğinin temelinden sarsılmasını kasdederlerken aslında "sadakatsizliği" kasdetmemişler. Karşı birleştirilen davaya nasıl itiraz edebilirim? Davanın genişletilmesidir bu mu demeliyim? Kabul edilebilir bir itiraz olması lazım.
Yoksa "ilişkimi uzun süredir biliyordu, yeni öğrenmemiştir" diye savunma yapmak daha mı doğrudur?

Anlaşmalı boşanmamız çok zor artık. Ortada benim üstüme kayıtlı bir işyeri var.
Old 04-02-2010, 08:06   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Sanırım yazdıklarım anlaşılmadı. Ben basit ama geçerli bir sebepten; benim olmadığım bir ortamda bana hakaret, onur kırıcı sözler, aşağılama; boşanma davası açtım.Karşı taraf evlilik birlikteliğinin temelinden sarsılması nedeniyle karşı dava açtı ve davalar birleştirildi. Daha sonrada "yeni öğrendik" diye davaya başka bir erkekle birlikte evlilik hayatı yaşadığımı içeren yeni bir dilekçe sundular. Halbuki bu durumu kendisi yukarda da belirttiğim gibi uzun süredir biliyordu. Bu durumda nasıl davranmalıyım? Durumumu uzun süredir bildiği halde birşey yapmamasını mı ispatlamalıyım? Yoksa bu iddia davayı genişletme denen duruma girer mi? Bu sitede çok karışık şeyler okudum. Bazılarında "evlilik birlikteliğinin temelinden sarsılması" diye açılan davalarda daha sonra evliliğin temelinden sarsan olaylardan biri olarak "sadakatsizlik-başka biriyle ilişki"de olduğu için davanın genişletilmesi olmadığı sadece ayrıntıları olduğu yönünde şeyler okudum. Ancak benim durumum belki farklı "yeni öğrendik" diyerekten yeni bir dilekçe verdiler. Demekki evlilik birlikteliğinin temelinden sarsılmasını kasdederlerken aslında "sadakatsizliği" kasdetmemişler. Karşı birleştirilen davaya nasıl itiraz edebilirim? Davanın genişletilmesidir bu mu demeliyim? Kabul edilebilir bir itiraz olması lazım.
Yoksa "ilişkimi uzun süredir biliyordu, yeni öğrenmemiştir" diye savunma yapmak daha mı doğrudur?

Anlaşmalı boşanmamız çok zor artık. Ortada benim üstüme kayıtlı bir işyeri var.

Sayın katılımcı,
Merak etmeyiniz yazdıklarınız anlaşılıyor ancak dava dosyanızı incelemediğimiz, sadece sizin anlatımlarınızla bilgilendiğimiz için yanıtlarımız eksik, hatta yanlış olabilir.
Örneğin, davanızda karşı tarafça verilen dilekçe ıslah dilekçesi olabilir, oysa anlatımınızdan bu husus açıkça anlaşılmıyor. Karşı taraf yargılama bitene dek ıslah dilekçesi ile davasını sizin zinanıza dayandırabilir. Bu durum (zina), sayın Av. Araf'ın açıkladığı gibi sizin açınızdan kusur sayılacaktır ve davada aleyhinize sonuçlar doğuracaktır.
Davanızda haklarınızı etkin kullanmak ve zarara uğramamak için bir avukattan doğrudan hukuksal yardım almanızı ve davanızı bir avukatla birlikte sürdürmenizi öneririm.
Old 04-02-2010, 10:47   #5
BaharB

Sayın Konuk;
Türk Medeni Kanunu'nun 161. maddesine göre "Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur
."

Bu yasa hükmü sizin durumuzla ilgili olabilir. Bir avukattan hukuki destek alarak davanızı yürütmelisiniz.
Saygılarımla...
Old 04-02-2010, 13:05   #6
Konuk

Varsayılan Teşekkürler

Teşekkürler.
Dilekçe verilirken Islah dediğiniz şey olmadı. Böyle bir talep karşıdan gelmedi. Ben onay vermeden ıslah edilebilir mi?
Old 04-02-2010, 14:20   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Teşekkürler.
Dilekçe verilirken Islah dediğiniz şey olmadı. Böyle bir talep karşıdan gelmedi. Ben onay vermeden ıslah edilebilir mi?

Sayın katılımcı,
Islah, karşı yanın onayına bağlı olmadan yapılabilir.
Davanız ile ilgili sorularınıza, dava dosyanızı bilmeden daha fazla yanıt veremeyiz. Ayrıntılı hukuksal yardım için bir avukata doğrudan başvurunuz. KAHDEM alanına gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi