Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Ben "AVUKATIM" nasıl tarif edersiniz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2007, 08:57   #31
Av. BNK

Bizim yanımıza zaten avukatlar hakkındaki ön yargılarını koruyarak geliyorlar. Bu ön yargıların başında "ne yaptı ki ne istiyor" gelir. Bu yüzdende yüzsüzlükte yarışırlar. Bunlara karşı alınacak en etkili tedbirler aşağıdaki gibidir :

1- İsmet İnönü'nün "Namuslularda namussuzlar kadar cesur olmalıdır" sözünü hiç unutmayacaksın ve hakkını alabilmek için cesaretle onlara göre yüzsüzce savaşacaksın.

2- Avukatlık ücret sözleşmesine bir güzel imzayı bastıracaksın. Eğer mümkünse Noter de re'sen düzenleteceksin.

3- Avukatlık ücretinin alabildiğin kadarını peşin alacaksın.

4- Tanıdıklarından ya da hemşehrilerinden iş almayacaksın. Eğer almak zorunda kalırsan

"Yahu bendende mi para alacaksın ya da bu kadar şey için para mı alınırmış" diyerek bunu suistimal etmeye kalkarlarsa;

-Sen bana zarar vermeye mi çalışıyorsun, şu gördüğün büronun kirası ne kadar biliyor musun ?

-Her Allahın günü dava mı geliyor sanıyorsun ?

-Bu iş öyle göründüğü kadar kolay mı sanıyorsun ? Senin işin için şunları şunları yapacam (say sayabildiğin kadar) bunlar az iş mi? Madem basit geliyor kendin yapsana bana niçin geldin ?

-Bu işler madem ucuza oluyor götür başka avukata ver bakalım kaça bakacak. El alemin avukatına verdiğin parayı benden niçin esirgiyorsun ?

-Akrabalığın/hemşehriliğin/arkadaşlığın/komşuluğun bu mu ?

Silahlarını kullanarak karşı saldırıya geçeceksin.

Hadi gazanız mübarek olsun.
Old 01-07-2007, 12:52   #32
Ahmet Kubilay Kalaycı

olumlu eleştiri ile olumsuz eleştiri arasında ancak bu denli sağlam köprü kurulabilir.İlginç bir yaklaşım farklı bir bakış açısı.
Old 02-07-2007, 15:56   #33
üye18332

Çok güzel bir liste hazırlamıştım az önce elektrik kesintisi dolayısla hepsi kayboldu.Başımdan geçen bir olayı anlatmak isterim.
Evlilik hazırlıkları yapıyoruz müstakbel eşimle ve aynı büroda çalışıyoruz.Düğüne kısa bir süre kaldığı içinde ve müvekkillerin mağdur olmasını engellemek için son hızla koşturuyoruz.(Hatta biz düğün alışverişlerine ancak 20.00 gibi gidebildiğimizden dükkanlar kapanmış oluyordu)Buarada haciz işlerimizede hız vermişiz adli tatilden yararlanıp yoğunuz.İcra dosyalarını takip ettiğimiz çok anlayışlı(!) bir müvekkilimiz var ve günaşırı arayarak sekreterimize " neredeler,ne yapıyorlar,benim dosylarım ne oldu"diye fırça atıyor.Bize ulaştığında dosyaları tek tek açıklıyor ve yoğun olduğumuzu iletiyoruz ama hiç durmadan aynı olay..Düğünümüzden 3 gün önce bir dosyasına üstelik şehir dışında olmasına rağmen gittim ve Uzatmayayım Nikah ve balayı toplam 10 gün üstelik adli tatil biz büroya uğramadık.Balayına gittiğimiz ilk gün arayarak neden balayına gittiğimizi evlenecek başka zaman mı olmadığını,onun işleri beklerken çalışmak gerekirken neredern çıktı bu evlilik diye sordu.!!!!!
Döner dönmez ilk yaptığımız iş dosyalarını iade etmek oldu.
Saygılarımla...
Old 05-07-2007, 14:10   #34
m.eser.c.

dengeyi ve mesafeyi korudukça sorun olmayacağını düşünenlerdenim.
Old 25-07-2007, 14:51   #35
Av.AE

Varsayılan "anlayış yanlışlığı"

Türk insanı maalesef "bilgiye ücret ödemeyi" nedense (!) içine sindiremiyor. Yani para kazanmayı hak etmeniz için illa sırtınızda yük falan taşımanız gerekiyor. Aksi halde o parayı haketmeyeceğinizi düşünüyor. Bana da asansör dahil heryerde soru sorarlar her meslektaşım gibi. Ancak ben hakikaten kestirip atar ve cevaplamam. Bu yüzden de zaten herkes arkamdan pek iyi konuşmaz. Halbuki bu, bilgi saklamam ve/veya kendi değerimi arttırmak için yaptığım bir davranış değil bilakis hakkımda ne düşündükleri umurumda değil; sadece insanların zihninde "bilginin çok değerli" olduğu zihniyetini kendimce oturtmaya çalışmak... Ne kadar başarılı oluyorsunuz diye soranlara da ; "onu bilmiyorum; ancak inandığım şeyi yaptığım için de müsterihim" diyorum.
Bu yöntemi de acı tecrübelerle elde ettim pek tabii. Şuan şirket hukuk müşaviriyim ancak mesleğin ilk yıllarında her meslektaşım gibi bir hukuk bürosunda çalışırken müvekkilden danışmanlık ücretini talep ettiğimde adam yüzüme baka baka " avukat hanım iki çift laf ettik " demişti. Ben de " git kahvede et o iki çift lafı. o iki çift lafı edebilmek için kaç sene eğitim alıyoruz biz" demiştim. Şimdi ise hiç polemiğe bile girmiyorum kimseyle. Hangi birine laf yetiştirip savunabilirsin ki bilginin değerli olduğunu. Ancak duruşunuzla ispat edebilirsiniz bilginin yüceliğini ve de değerliliğini...
Old 26-07-2007, 10:18   #36
Av. BNK

Bu millet kelimenin tam anlamıyla putperesttir. Gözü ile görmediğine, eliyle dokunmadığına beş paralık değer vermez. Onlar için lafın bedeli yoktur. Bilgi de laftan ibarettir. Eğer hepimiz bilgi karşılığında hakkımız olan parayı alma konusunda gereken duyarlılığı gösterseydik bugün bu sıkıntıları yaşamazdık. Bizden öncekilerin bu konuda çok büyük hatası var. Biz de ne kadar düzeltmeye çalışırsak çalışalım topyekün bir irade olmadan düzelmiyor.
Old 26-07-2007, 12:47   #37
Av.Nur

Merhaba,
Gerçekten de bize danışmazlarsa emin olamayacakları konulardaki, danışma ücretinden dahi kaçınan ve danışmayı hafife alan insanlara Avukatlığın "meslek" "iş" olduğunu anlatabilmek gerek. Bu da sanırım hep birlikte bir kararlılıkla, danışma ve vekaletle görülen her işimizde gereken gerçek ücreti işin başında insanlara açıklamaktan geçiyor.
Bu benim işim ve mesleğim, bana danıştığınız yahut getirdiğiniz işi bu koşullarla kabul edebilirim denebilmeli.
Alıntı:
Yazan Av.AE
Türk insanı maalesef "bilgiye ücret ödemeyi" nedense (!) içine sindiremiyor. Yani para kazanmayı hak etmeniz için illa sırtınızda yük falan taşımanız gerekiyor. Aksi halde o parayı haketmeyeceğinizi düşünüyor. Bana da asansör dahil heryerde soru sorarlar her meslektaşım gibi. Ancak ben hakikaten kestirip atar ve cevaplamam. Bu yüzden de zaten herkes arkamdan pek iyi konuşmaz. Halbuki bu, bilgi saklamam ve/veya kendi değerimi arttırmak için yaptığım bir davranış değil bilakis hakkımda ne düşündükleri umurumda değil; sadece insanların zihninde "bilginin çok değerli" olduğu zihniyetini kendimce oturtmaya çalışmak... Ne kadar başarılı oluyorsunuz diye soranlara da ; "onu bilmiyorum; ancak inandığım şeyi yaptığım için de müsterihim" diyorum.
Bu yöntemi de acı tecrübelerle elde ettim pek tabii. Şuan şirket hukuk müşaviriyim ancak mesleğin ilk yıllarında her meslektaşım gibi bir hukuk bürosunda çalışırken müvekkilden danışmanlık ücretini talep ettiğimde adam yüzüme baka baka " avukat hanım iki çift laf ettik " demişti. Ben de " git kahvede et o iki çift lafı. o iki çift lafı edebilmek için kaç sene eğitim alıyoruz biz" demiştim. Şimdi ise hiç polemiğe bile girmiyorum kimseyle. Hangi birine laf yetiştirip savunabilirsin ki bilginin değerli olduğunu. Ancak duruşunuzla ispat edebilirsiniz bilginin yüceliğini ve de değerliliğini...
Old 26-07-2007, 14:43   #38
tayfun

Daha okulu bıtırmeden bıle herkes sızı özel avukatıyı yapmaya calışır.
Old 27-07-2007, 12:37   #39
Av.Turan

Alıntı:
Yazan tayfun
Daha okulu bıtırmeden bıle herkes sızı özel avukatıyı yapmaya calışır.
ama para vermek istemez bedava bilgi baldan tatlıdır mantığıyla yanaşır hep.
Old 02-08-2007, 15:58   #40
tiyerianri

bülent kurdoğlu ne kadar güzel söylemiş.Bizden öncekiler bozmuş bu düzeni.Evet malesef böyle geliyor böyle gidiyor ve gidecek.Allah herkese sabır versin.Şu an ben de kendi büromu açıyorum ve tanıdıklarımdan asla dava almayı düşünmüyorum.
Old 02-08-2007, 16:05   #41
Av.Mehmet Yılmaz

Alıntı:
Yazan tiyerianri
Bizden öncekiler bozmuş bu düzeni
Sayın Konyalı görmesin....

Alıntı:
Yazan tiyerianri

Şu an ben de kendi büromu açıyorum

hayırlı olsun.

Alıntı:
Yazan tiyerianri
tanıdıklarımdan asla dava almayı düşünmüyorum.

ben de astronot olmak istiyordumm
Old 02-08-2007, 20:16   #42
üye18721

Bazen düşünüyorum ben nerede yanlış yaptım diye! Meslek seçiminde mi? Yoksa aslında son derece güzel ve kutsal olan mesleğimi uygulamakta mı? Ülkemizde insanlarımızın para ödemeyi sevmedikleri tek meslek galiba avukatlık!
Old 03-08-2007, 10:23   #43
Aydinho

ben avukatım
beni gecenin bir yarısı arayıp yanlışlıkla bir kediye çarptım ne yapmam gerekiyor diye sorular sorabilirsiniz?

veya

bir trafik kazasında siz avukatsınız ilk yardımdan anlarsınız bize yardım edin gibi garip bi o kadar da vahim durumlarla karşılaşabilirsiniz.

(bu olaylar yaşanmıştır.)

Old 03-08-2007, 15:00   #44
parçalı bulutlu

Bu mesleğe yeni adım atmak üzere olmama rağmen burada yazılanların hepsine katılmamam mümkün değil.Bütün gün kafanızda isimler ve rakamlarla dolaşırsınız, sabahın köründe ofise girerken daha günaydın bile demeden "........' nın temyizini vermiş miydik?" gibi sorularla güne merhaba dersiniz. Daha yukarıda söylenen birçok şey. ancak bu mesleğe daha başlamadan bıktın mı diye soracak olursanız. Tabiki yanıtım "Hayır" olacaktır. Herşeye rağmen mükemmel bir iş bana göre. Ancak müvekkilllerin biraz daha bizlere saygılı ve anlayışlı davranması gerektiğini düşünüyorum.....
Old 03-08-2007, 16:57   #45
Av.Arzu Diktepe

Bence çok avukatlık farklı bir meslek.İnsanlarımn yaptıkları herşeyi hukuka uygun yapmak için çabalaması ve bunun için avukata danışması takdir edilmesi gereken bir durum.Düşünsenize kendi bildiğince iş yapıp başı belaya girince araması daha mantıklı.Ayrıca dediğm gibi avukatlık doktorluk gibi özel ve hayatın çok içinde bir iş.Hukuka uygun davranma adil olma bence olabildiğnce genle yayılmalı.Bu iş de avukatlara düştüğüne göre mesleği seçerken bazı şeyleri göze almak gerketiğini düşünüyorum.Ama bir insanın da hangi meslek olursa olsun 7/24 çalışmasını bekleyemeyiz.İnsanların avukatları heran lüzumlu luzümsuz arayabileceği fikrine kapılması,bilgisini ve emeğeni görmezden gelmesi de kabul edilir gibi değil.Herşeyde olduğu gibi bu konuda da kişinin belli bir denge oturtması gerekir.Her an, her dakika aranma cesareti veren bir avukat da olmamalı ama müvekkiliniz hayati bir mesele veye acilen çözüm bulunmadığında hak kaybına uğranacak bir mesele olduğunda sizi arıyabileceği ve cevap alabileceği güvenine sahip olmalı.Bunu insanlara öğretmek de avukatlara düşer.
Old 03-08-2007, 19:43   #46
tiyerianri

Sayın Mehmet Yılmaz evet ütopik bir yaklaşım biliyorum tanıdıklardan dava almamak ama hiç değilse azcık moral verseydiniz.Belki samsun adliyesinde karşılaşırız)
Old 21-08-2007, 23:49   #47
ZEYNEL ABİDİN AKKİRAZ

Varsayılan BaŞliksiz

Esasında yazınıza eleştirel yaklaşımla bir cevap vermek istemez, sizi tasdik edecek cümleler kurmak isterdim ama, onu yapmışlar. Önce yazınızı sonra size katılanları okudum. Meğer herkesın ortak derdı buymus, şaşırdım doğrusu...Yakınmanızı anlıyorum ancak, bakış açınızı değiştirmenizle bazı şeylerin kendiliğinden değişebilecegine inanıyorum.

Belki düşüncemi düzgün ifade edebilmek için bir şiir yazmam en iyisi..

Saygılarımla...

"Nerede ağlayan varsa,gelsin
Bırak, anlatsın sana kendini ağlatan derdini.
Sen teselli edebiliyorsan eğer,
Allah seninle bölüşmüştür işini,
Melaikelerin verilmiştir vazifesinden biri
Ne büyük iyilik
Ve ne büyük ilahi bir iş
Teselli etmek
Bir derde çare,deva bulabilmek..."

MEVLANA
Old 25-08-2007, 12:39   #48
selcen ünsal

Çok yerinde ve güzel bir hatırlatma olmuş Mevlananın sözleri.Eminim herkesi düşündürmüştür,teşekkürler

"Nerede ağlayan varsa,gelsin
Bırak, anlatsın sana kendini ağlatan derdini.
Sen teselli edebiliyorsan eğer,
Allah seninle bölüşmüştür işini,
Melaikelerin verilmiştir vazifesinden biri
Ne büyük iyilik
Ve ne büyük ilahi bir iş
Teselli etmek
Bir derde çare,deva bulabilmek..."

MEVLANA[/quote]
Old 28-08-2007, 16:26   #49
av.cemile

Avukatlık nedendir bilinmez insanlar arasında dürüst bir meslek olarak görülmemiş.Müvekkillerimden biri yurtdışında,bana Türkiye'de davasına tanık olacak bir kaç isim verdi ve adres bildirmesi için büromuza gönderdi.Tanık olacak adam bana dedi ki:Ben müvekkilinizin yakınıyım ama olaylara şahit değilim.Onlar yurtdışındalar.Olaylar da yazlıkta geçmiş dedi.Yani şahitlik edecek bilgiye sahip değil misiniz dedim.Evet dedi değilim.hem siz avukatsınız.sizi neden tuttular.Bunun için.şahidi de sizin bulmanız gerekmez mi?Tepem attı.Siz beni ne sanıyorsunuz.Orada olmadığım ve tanımadığım biri hakkında ben nereden tanık bulabilirim.Yalancı şahit bul, bu işi bitir mi demek istiyorsun.Ben mesleğimi ezdirmem. dedim Adam ne diyeceğini şaşırdı.Böyle tepki beklemiyordu.Fakat hakettiğini düşünüyorum.Keşke bürodan da kovsaymışım.Ama gerek kalmadı,özür diledi ve gitti.
Old 04-09-2007, 21:24   #50
lacrima

Avukatlık asil ve şerefli bir meslek,böyle düşündüğüm ve hissettiğim için avukat olmayı tercih ediyorum fakat bu okuduklarım beni dehşete düşürdü,insanlar ne zannediyolar bu mesleği anlam veremedim,fazlasıyla trajikomik durumlar bunlar,allah sabır versin..
Old 21-08-2008, 00:20   #51
üye25553

Eş dost akrabayla iş yapmamak biraz ütopik ama çok mantıklı..
bilginin değerini anlayamaz bu millet illa ki fizik gücü ister..
o bilgiyi ne zorluklarla hangi şartlarda elde ettiğin önemli değildir onlar için..
Old 21-08-2008, 13:38   #52
onur köseli

Günümüz avukatlarının hislerine tercüman olan bir yazı.
Old 30-08-2008, 00:02   #53
üye25667

Benim bir klasik sözüm var belki tarif eder avukatlığı. "İnsanlar doktorlara sağılığını; avukatlara ise onurlarını emanet ederler"
Umarım açıklayıcı olmuştur. Bir de şunu söylemeden geçemeyeceğim "Avukatlık hukukçuluğun kurmaylığıdır" Amaaaaaaaa! herhalde avukatlığı şu çok iyi açıklar. "Cübbeyi diken önüne düğme yanına cep dikmemiş"
Old 30-08-2008, 19:16   #54
Av.Mürsel SARI

SEvgili meslektaşım(hukukçu):

ŞU hocan bütün meslek üyelerine çok ağır hakarette bulunmuş..
Hukukçu olduğunu söylemeyin.
Hatta suç olduğunu en önemlisi bukadar önemli bir kamu hizmeti gören bir meslek kitlesine bu kadar ağır itham....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi