Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tazminat - Yoksulluk Nafakası reddi/ Düşük İştirak Nafakası/ Temyiz/ Hakimin Reddi

Konuyu Kilitleyin
Old 19-11-2009, 15:33   #1
Konuk

Varsayılan Tazminat - Yoksulluk Nafakası reddi/ Düşük İştirak Nafakası/ Temyiz/ Hakimin Reddi

i çalışmalar dileyerek sorumu yönelteyim eşimle karşılıklı açılan boşanma davası sona erdi çalışmadığım halde ayrı olduğum esnada gebe olmama rağmen şu an doğum yaptım ancak buna rağmen bebeğim 6 aylık hakim nafakayı redetti tazminat taleplerim vardı bunuda reddetti elimde karşı tarafın benden daha kusurlu olduğunu ortaya koyan bunca belgeye rağmen bütün isteklerimi redetti bununla birlikte mahkeme esnasında bana ve tanıklarıma hakaret içerikli bi takım sözler sarfetti karşı taraf üst düzey yönetici şu ana kadar adli yargıya güvendim ancak bebeğimle birlikte maddi açıdan ve manevi açıdan çok zarar gördük temyize gönderecem ancak hakimin tavrı konusunda yapabileceğim bi şi yokmudur hakimin kararlarınıve davranışını denetleyen bir üst kurul yokmudur eşimden darp ve hakaret gördüm diye adalete sığınırken adaletin hakimi bana eşimin yaptığı hakeretlere bide onun hakertleri eklendi arştırmalarım neticesinde bu hakimin bayanlara karşı bi tavır içersinde nafaka konusunda oldukça cimri olduğunu duydum benim yapabileceğim hiç bişi yokmu bebeğime sadece 150 lira aylık nafaka verdi kadın hakları var derken yaşadığım şu olay ne kadarda çaresiz olduğumuzu ortaya koyuyo birde temyize giderken masraf alınıomu temyiz bitene kadar eşten yararlanılan sağlık güvencesi devam edermi yoksa bi darbede ordanmı alıcam
Old 19-11-2009, 21:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Boşanma dosyanızı incelemeden bir yorumda bulunmak yanlış olacaktır.

Mahkeme yargıcı, davacı ve davalı yanın ileri sürdüğü iddiaları delillerle birlikte değerlendirir. Böylece boşanmaya neden olan olaylarda kimin kusurlu olduğu ya da daha ağır kusurlu olduğu hakimce taktir ve tayin edilir.

Yargılama esnasında hakimin tarafsızlığından duyduğunuz bir kuşku var idiyse, zamanında hakimin reddi itirazında bulunulabilirdi.

Sizin için nafakaya hükmedilmediğini belirtmişsiniz. En azından TEDBİR nafakasına TMK.169.madde gereğince hükmedilmesi gerekirdi diyebiliriz.
Alıntı:
III. Geçici önlemler

Madde 169 - Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.

Belirtiğimiz gibi tazminatlar ve yoksululk nafakası için dosyayı incelemeden yorum yapmamız mümkün değildir.

Nafaka miktarının taktirinde, babanın mal varlığı ve gelirleri ve çocuğunuzun ihtiyaçları rol oynar. Nafaka miktarının azlığı da temyiz sebebi olabilecektir.

Öncelikle yapmanız gereken -daha fazla zarara uğramamak için- bir avukatın doğrudan desteğini alarak kararı temyiz etmenizdir.

Temyiz harç ve tebligat masrafları sizden alınır.

Profesyonel hukuki destek alınız.

Saygı ile.
Old 19-11-2009, 22:08   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
i çalışmalar dileyerek sorumu yönelteyim eşimle karşılıklı açılan boşanma davası sona erdi çalışmadığım halde ayrı olduğum esnada gebe olmama rağmen şu an doğum yaptım ancak buna rağmen bebeğim 6 aylık hakim nafakayı redetti tazminat taleplerim vardı bunuda reddetti elimde karşı tarafın benden daha kusurlu olduğunu ortaya koyan bunca belgeye rağmen bütün isteklerimi redetti bununla birlikte mahkeme esnasında bana ve tanıklarıma hakaret içerikli bi takım sözler sarfetti karşı taraf üst düzey yönetici şu ana kadar adli yargıya güvendim ancak bebeğimle birlikte maddi açıdan ve manevi açıdan çok zarar gördük temyize gönderecem ancak hakimin tavrı konusunda yapabileceğim bi şi yokmudur hakimin kararlarınıve davranışını denetleyen bir üst kurul yokmudur eşimden darp ve hakaret gördüm diye adalete sığınırken adaletin hakimi bana eşimin yaptığı hakeretlere bide onun hakertleri eklendi arştırmalarım neticesinde bu hakimin bayanlara karşı bi tavır içersinde nafaka konusunda oldukça cimri olduğunu duydum benim yapabileceğim hiç bişi yokmu bebeğime sadece 150 lira aylık nafaka verdi kadın hakları var derken yaşadığım şu olay ne kadarda çaresiz olduğumuzu ortaya koyuyo birde temyize giderken masraf alınıomu temyiz bitene kadar eşten yararlanılan sağlık güvencesi devam edermi yoksa bi darbede ordanmı alıcam

Alıntı:
bebeğim 6 aylık hakim nafakayı redetti

Alıntı:
bebeğime sadece 150 lira aylık nafaka verdi

Bu cümleler arasında çelişki var. Sakin olduğunuzda bir avukata gitmenizde fayda bulunmaktadır.

Alıntı:
temyiz bitene kadar eşten yararlanılan sağlık güvencesi devam edermi yoksa bi darbede ordanmı alıcam:

Karar kesinleşinceye kadar SGK'dan yararlanırsınız.
Old 20-11-2009, 11:37   #4
Konuk

Varsayılan Nafaka

Cevaplariniz İÇİn TeŞekkÜr Ederİm Hakİm Nafakayi Reddettİ Derken Benİm Şahsima İstedİĞİm Nafakayi Reddettİ ÇaliŞmama RaĞmen BebeĞİme Verdİ Ancak Oda 150 Lİra 150 Lİraya Bezmİ Alirim Mamami Kiyafetmİ Vs ..neyse Sanirim Temyİze Gİtmekten BaŞka Çarem Yok Pekİ EŞyalarim Konusunda YapabİleceĞİm Şey Nedİr EŞyalarimida GÖtÜrdÜ Ve DuyduĞuma GÖre EŞya Tespİtİ YaptirmiŞ Ancak Benİm EŞyalarima Nasil Tespİt Yapildi Bİlemİorum Mahkeme Bİttİ T GerekÇÇelİ Karar HenÜz Sunulmadi Ancak Bu AŞamada EŞya Davasimi AÇsam Nasil Bİ Yol İzlesem Yardimci OlabİlİrsenİzÇok Sevİnİrİm.
Old 20-11-2009, 14:32   #5
Av.Suat Ergin

Eşya davası açabilirsiniz. Ya da, eşinizin açmış olduğu bir dava varsa onu takip edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi