Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka ödememe suçu- İcra ceza mah. dava masrafı ne olur?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-06-2012, 17:45   #1
rancho

Varsayılan Nafaka ödememe suçu- İcra ceza mah. dava masrafı ne olur?

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle bu nafaka tedbir nafakası olup dava halen sürmektedir. Ancak davalı eş 7 aylık biriken nafaka borcunu hiç ödememiştir.
Ben şikayet etmeyi düşünüyorum, fakat bundaki usul nedir?
1-İcra tevziden mi tevzi edilecek?
2-Gider avansı, harç vs. ödüyor muyuz? Yoksa ceza mah. olduğu için ödemiyor muyuz? Bize toplam masrafı ne olur?
3-Tedbir nafakası olduğu için ceza çıkar mı?

Teşekkürler..
Old 25-06-2012, 18:53   #2
tiryakim

Maddeleri halinde özetlemeye çalışim...
1---İcra Ceza Mahkemesine Nafaka Hükmüne Uymamadan Şikayet edeceksiniz...
2---1 Aylık birikmiş nafakaya dikkat edilmesi önemli...
3---Gider avansı-Harç ödenmiyor...
4---Hakime havale ettirip 7,00-TL lik Posta Pulu İle şikayet edebilirsiniz...
5---7 TL lik posta pulunun verilmesinin amacı da şikayet edilekçenizin karşı tarafa ( nafaka hükmüne uymayana ) göndermek için..
6---Ceza Çıkar...
Teşekkürler...
Old 25-06-2012, 19:01   #3
stj.av.T.Kağan

Gider avansı olarak 120 TL ödüyorsunuz,ancak artan kısmını dava sonunda geri alabilirsiniz,kararda da belirtilir zaten,kanımca gider avansı içerisinden 7 TL lik pul masrafı yapılıyor..Bunun yanında 21.15,9.85,3.30 TL harcınızı da yatırmayı unutmayın..Ayrıca ödenmeyen kısmın Nisan,Mayıs,Haziran nafakasından olmasına dikkat ediniz..
Kolay gelsin..
Old 25-06-2012, 21:22   #4
rancho

teşekkür ederim herkese yalnız sayın tiryakim'in cevabı eski humk dönemine ait, sayın kağan'ınki ise yeni dönemdeki uygulamaya ait kanımca. Doğru mu anlamışım?
Old 25-06-2012, 21:27   #5
tiryakim

geçen hafta nafaka hükmüne uymamadan dolayı şikayet ettim. Gider avansı falan vermedim.
Dikkat ederseniz icra ceza mahkemesine şikayet ediliyor, icra hukuka değil, hukuk davası değil ki gider avansı ödeyesin bu bir ceza davası ... ceza davasında gider avansı OLMAZ.
Old 25-06-2012, 23:26   #6
rancho

peki icra dairesinin bağlı olduğu mahkemeye mi gideceğim yoksa icra tevzi'ye mi?
Old 26-06-2012, 00:56   #7
Hak ve Nisfet

İcra Ceza Mahkemesi'nde gider avansı alınmaz. Vekalet harcı ve tebligat masraflarını ödemeniz yeterli olacaktır.
Alıntı:

peki icra dairesinin bağlı olduğu mahkemeye mi gideceğim yoksa icra tevzi'ye mi?
Dosyanızı hazırlayıp tevzi bürosuna gideceksiniz, oradan hangi icra ceza mahkemesine düşerse davanızı da orada açmış olacaksıznız.
Old 26-06-2012, 18:09   #8
stj.av.T.Kağan

Sayın hak ve nesafet ve tiryakim e benim cevabımı düzelttikleri için teşekkür ederim..
İcra Ceza mahkemesinde ilk masrafları yatırmanız yeterli olacaktır..
Old 26-06-2012, 18:12   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan stj.av.T.Kağan
Gider avansı olarak 120 TL ödüyorsunuz,ancak artan kısmını dava sonunda geri alabilirsiniz,kararda da belirtilir zaten,kanımca gider avansı içerisinden 7 TL lik pul masrafı yapılıyor..Bunun yanında 21.15,9.85,3.30 TL harcınızı da yatırmayı unutmayın..Ayrıca ödenmeyen kısmın Nisan,Mayıs,Haziran nafakasından olmasına dikkat ediniz..
Kolay gelsin..

Birikmiş nafaka olduğu için, sözünü ettiğiniz aylara ilişkin mahkumiyet kararı çıkmaz.
Old 26-06-2012, 20:05   #10
tiryakim

Varsayılan Birikmiş Nafakanın ödenmemesi suç oluşturmaz yargıtay İlamı

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Birikmiş nafaka olduğu için, sözünü ettiğiniz aylara ilişkin mahkumiyet kararı çıkmaz.

T.C. YARGITAY
16.Hukuk Dairesi
Esas: 2004/4509
Karar: 2004/8091
Karar Tarihi: 03.06.2004
NAFAKA BORCUNU ÖDEMEMEK SUÇU -BİRİKMİŞ NAFAKA ALACAĞININ ADİ ALACAK NİTELİĞİ VE ÖDEMEMENİN SUÇ OLUŞTURMAMASI
ÖZET : Suça konu takip dosyasının incelenmesinden takibin birikmiş nafaka alacağına ilişkin bulunup aylık nafakaların ödenmesinin talep edilmediği görülmüştür. Birikmiş nafaka adi alacak niteliğinde olup ödenmemesi suç oluşturmaz.
(2004 S. K. m. 344)
Dava: Nafaka borcunu ödememek suçundan sanık Muharrem'in İİK'nun 344. maddesi gereğince 10 gün hafif hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiş, hüküm yasal süresi içerisinde sanık tarafından temyiz edildiğinden Yargıtay C.Başsavcılığının bozma istemli tebliğnamesiyle dosya Daireye gönderilmiş olmakla, inceleme raporu ve dosyadaki belgeler okunarak gereği düşünüldü:
Karar: Suça konu takip dosyasının incelenmesinden takibin birikmiş nafaka alacağına ilişkin bulunup aylık nafakaların ödenmesinin talep edilmediği görülmüştür. Birikmiş nafaka adi alacak niteliğinde olup ödenmemesi suç oluşturmaz. Mahkemece bu hususun gözardı edilerek yazılı şekilde mahkumiyete dair hüküm kurulması isabetsiz bulunduğundan,
Sonuç: Temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün istem gibi BOZULMASINA, 3.6.2004 gününde oybirliği ile karar verildi.
Old 26-06-2012, 20:07   #11
tiryakim

Yargıtay CGK, 05.12.2006 T., Esas: 2006/16-304; Karar: 2006/273: "...Görüldüğü gibi, takip talebi, Nisan 2005 tarihine kadar oluşan ve adi alacak niteliğindeki geçmiş dönem birikmiş nafaka borçları ile birlikte cari nafaka alacağı için de yapılmıştır. Ceza Genel Kurulunun ve Özel Dairelerin yerleşik kararlarında da vurgulandığı üzere, icra emrinin tebliği ile şikayet tarihi arasında işlemiş en az bir aylık cari nafaka borcunun bulunması gerekmektedir. Yakınanın 05.07.2005 tarihli şikayetinin, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına ilişkin ödenmeyen nafaka alacağını kapsadığı ve üç aylık yasal şikayet süresi içinde gerçekleştiği anlaşılmaktadır. O halde suç, şikayet tarihinden bir ay öncesindeki cari nafaka borcunun doğmasıyla 01.06.2005 tarihinden sonra oluşmuştur. Yerel Mahkemece sanığın tazyik hapsiyle cezalandırılması isabetlidir.

Sanki Bu karar yukarıda eklediğim kararı çürütüyor gibime geliyor...Doğru mu düşünüyorum...
Old 27-06-2012, 12:38   #12
rancho

Alıntı:
Yazan tiryakim
Yargıtay CGK, 05.12.2006 T., Esas: 2006/16-304; Karar: 2006/273: "...Görüldüğü gibi, takip talebi, Nisan 2005 tarihine kadar oluşan ve adi alacak niteliğindeki geçmiş dönem birikmiş nafaka borçları ile birlikte cari nafaka alacağı için de yapılmıştır. Ceza Genel Kurulunun ve Özel Dairelerin yerleşik kararlarında da vurgulandığı üzere, icra emrinin tebliği ile şikayet tarihi arasında işlemiş en az bir aylık cari nafaka borcunun bulunması gerekmektedir. Yakınanın 05.07.2005 tarihli şikayetinin, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına ilişkin ödenmeyen nafaka alacağını kapsadığı ve üç aylık yasal şikayet süresi içinde gerçekleştiği anlaşılmaktadır. O halde suç, şikayet tarihinden bir ay öncesindeki cari nafaka borcunun doğmasıyla 01.06.2005 tarihinden sonra oluşmuştur. Yerel Mahkemece sanığın tazyik hapsiyle cezalandırılması isabetlidir.

Sanki Bu karar yukarıda eklediğim kararı çürütüyor gibime geliyor...Doğru mu düşünüyorum...
Evet birikmiş alacak var ama sürekli de işliyor. Biz son aya ilişkin şikayette bulunacağız tabi ki. Dolayısıyla cezanın çıkması lazım.
Old 27-06-2012, 13:43   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan tiryakim

Yanlış düşünüyorsunuz. Aktardığınız karardaki takip Nisan-2005 yılında yapılmış ve nisan-2005 ve önceki aylarla birlikte,"işleyecek nafaka" da talep edilmiş. Mayıs-Haziran-Temmuz nafakaları işlemiş ve şikayet 05.07.2005 tarihinde yapılmış. Sözkonusu 3 aya ilişkin mahkemece ceza tayin edilmiş, Yargıtay da onaylamış.
Old 27-06-2012, 18:21   #14
stj.av.T.Kağan

Sayın Ergin, şikayet süresi,nafakanın muaccel olduğu tarihten geriye dönük 3 ay için değil midir?
Old 28-06-2012, 10:53   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan stj.av.T.Kağan
Sayın Ergin, şikayet süresi,nafakanın muaccel olduğu tarihten geriye dönük 3 ay için değil midir?

Tam tersine, suçun oluştuğu tarihten itibaren 3 aydır.
Old 05-02-2013, 02:22   #16
harkan

üstat anlayamadığım için soruyorum,

1-)suçun oluştuğu tarih nedir? şikayet tarihinden geriye doğru 1 ay mı?

"Nafaka borcunun ödememe eyleminde suç tarihi;şikayet tarihinden geriye doğru bir aylık nafaka alacağının muaccel hale geldiği tarih olarak belirlenmesi gerekir.Somut olayda 14.03.2005 tarihinde şikayette bulunulduğuna göre suç tarihinin 14.02.2005 olarak kabulü gerekir."(YAR 16HD 24.11.2008 gün 2008/6760E 2008/7549K) "

2-)eğer öyleyse suçun oluştuğu tarihten itibaren 3 ay şikayet süresi var dersek ve suçun oluştuğu tarih şikayet tarihinden 1 ay öncesi ise şikayet tarihinden 2 ay sonra şikayet süresi dolar gibi bir paradoks oluyor, şikayet etmiş zaten şikayet süresi niye dolsun?

3-)örneğin 7 aylık işleyen cari nafakanın ödenmemesine ilişkin şikayette dahi, tüm 7 ay için suçun oluşma tarihi şikayetten evvel 1 ay mıdır?

4-)7 aylık cari nafakanın ödenmemesi şikayet edilmişse ve dosyada bir işlem yoksa suçu öğrenme tarihi şikayet süresi kabul edilip 7 ay için ceza verilir mi?

5-) 7 ay için ceza verilse dahi şikayetten geriye doğru 3 aylık nafaka ödenirse ceza düşürülür mü?

herkes farklı söylüyor
bu kadar karmaşık kanun düzenlemesi olur mu, quantum fiziği gibi
Old 05-02-2013, 14:00   #17
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan stj.av.T.Kağan
Kolay gelsin..

Meslektaşıma katılıyorum,Talimatla dinlenilecekse sanık,talimat masrafı ve vekalet harcı da eklenir..
Old 22-07-2013, 18:51   #18
rancho

Arkadaşlar soruyu soran olarak tartışmaya son noktayı koymak istiyorum. Bugün şikayetimi yaptım ve sadece 16 TL posta pulu ödedim. Diğer yerlerde uygulama farklı mı bilmiyorum ama Ankara'da böyle. Bilginize. Hepinize teşekkürler.
Old 24-07-2013, 01:16   #19
tiryakim

Soru tarihi 25.06.2012
Şikayet tarihi 22.07.2013
Neden 11ay sonra şikayet ?
Old 24-07-2013, 09:11   #20
repose

okurken aklıma takıldı.. adamın iki çocuguna iştirak nafakasını mahkeme takdir etmiş ve 3 yıl boyunca fazlasıyla da ödemiş, mahkeme 300 demiş ama adam 400-500 göndermiş hiç aksatmamış.. ve artık işsiz.. hiçbir geliri yok.. nafakayı gönderebilecek durumda degil.. sahip oldugu tek şey kendi adına kayıtlı olan ev ve bu evde de boşandığı eşi cocuklarla beraber oturuyor oturma hakkı vermiş adam.. kadın nafakayı göndereceksin bunu sana mahkeme takdir etti mecbursun dıyor.. şimdi bu işsiz adam ne yapacak?
Old 24-07-2013, 09:41   #21
babamali

Alıntı:
Yazan repose
okurken aklıma takıldı.. adamın iki çocuguna iştirak nafakasını mahkeme takdir etmiş ve 3 yıl boyunca fazlasıyla da ödemiş, mahkeme 300 demiş ama adam 400-500 göndermiş hiç aksatmamış.. ve artık işsiz.. hiçbir geliri yok.. nafakayı gönderebilecek durumda degil.. sahip oldugu tek şey kendi adına kayıtlı olan ev ve bu evde de boşandığı eşi cocuklarla beraber oturuyor oturma hakkı vermiş adam.. kadın nafakayı göndereceksin bunu sana mahkeme takdir etti mecbursun dıyor.. şimdi bu işsiz adam ne yapacak?

el mahkum ödeyecek
Old 24-07-2013, 09:51   #22
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan repose
okurken aklıma takıldı.. adamın iki çocuguna iştirak nafakasını mahkeme takdir etmiş ve 3 yıl boyunca fazlasıyla da ödemiş, mahkeme 300 demiş ama adam 400-500 göndermiş hiç aksatmamış.. ve artık işsiz.. hiçbir geliri yok.. nafakayı gönderebilecek durumda degil.. ?

Bir an önce iş bulacak.

Alıntı:
sahip oldugu tek şey kendi adına kayıtlı olan ev ve bu evde de boşandığı eşi cocuklarla beraber oturuyor oturma hakkı vermiş adam.. kadın nafakayı göndereceksin bunu sana mahkeme takdir etti mecbursun dıyor.. şimdi bu işsiz adam ne yapacak

Kadına evde oturma hakkı, mahkeme kararı sayesinde ise, nafakanın azaltılması davası açabilir. Kendi iradesiyle oturuyorsa, kadını tahliye edecek, evi kiraya verecek, nafakayı ödeyecek. İneği sormayın, o dağa kaçtı.
Old 24-07-2013, 10:10   #23
repose

kadın dıyo baska yere kıraya gıdeyım burayı kıraya verelım kira parasını ben alayım üzerine gönderdigin nafakayı da alayım o dıger yerın kırasını karşılıyım diyor.. yoksa bu adamda neyi nasıl ödeyecek kendi geçinemiyorken..
Old 30-07-2013, 20:21   #24
rancho

Alıntı:
Yazan tiryakim
Soru tarihi 25.06.2012
Şikayet tarihi 22.07.2013
Neden 11ay sonra şikayet ?
Sorduğumda tedbir nafakasıydı, şimdi dava sonuçlandı yoksulluk nafakası oldu..
O zaman müvekkil istememişti şimdi ise artık yeter diyor, hapis istiyor. Bir kuruş bile alamadık çünkü.
Şikayeti de o yüzden ancak bu zaman yaptık..
Ayrıca takibiniz için de tebrik ederim saygılar..
Old 06-04-2015, 11:27   #25
e.m.i

üstadlarım selamlar

Geçen gün, nafakanın ödenmemesinden dolayı icra cezaya şikayette bulundum. İşlemi tevzi bürosundan yapmadım, Anadolu adliyesinde ceza önbürodan evrakları taratıp bana bildirmiş olduğu icra hukuk-ceza mahkemesine evrakları verdim. Harç ödemiyorsunuz sadece posta masrafları için pul istiyorlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi