Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

almanya bosanma borc

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2009, 13:07   #1
Konuk

Varsayılan almanya bosanma borc

6 yil önce evlenip almanya ya geldim.Esim alman vatandasi benimda süresiz oturma iznim var.5,5 yasinda bir cocugum var ve 3 aylik hamileyim.Biz evlendikten sonra kaynim yanimiza geldi.Bu güne kadar onun pasaport islemlerini bekledik maddi ve manevi yardim ettik.Evliligi icin bankadan kredi aldik.Banka benimde imzami istemis huzurumuz bozulmasin diye imza verdim.Kaynim evlendikten sonra borcu kendi ödeyecekti ama evlendigi kisiye tüm kazancini veriyor ve esimde banka borcunu kendi ödüyor.Simdi kaynimin sorunu yok ama diger kayniminda gelecegini ve evlenecegini söylediklerinde ben hayir dedim.Benim kararimi dikkate almadiklari icin bende ayni seyleri maddi ve manevi sIkIntIlari tekrar yasayamayacagim icin bosanmak istiyorum dedim.Esimde kabul etti.Ama komsumla konustugumda banka borcundan benimde sorumlu oldugumu bosansamda esim ödeyemedigi taktirde bankanin benim ödememi isteyecegini söyledi.Bende esimden ayrilirken bankadan imzamin iptalini istemesini isteyecektim ama komsum bankanin bunu kabul etmeyecegini söyledi.Su an hamile oldugum icin calismam mümkün degil.Esimin bir isi oldugu icinde nafakayi ödemesini isteyecek devlet ama esim borcu varken birde bana nafaka ödeyecek durumda degil.Bankayi ödemeyi birakirsa banka benden ister.Benimle ilgisi olmayan bir borctan dolayi sIkIntIya düstüm.Benim ne yapmam gerekir su anda.Avukat ariyorum ama kimseyi tanimiyorum burda avukat bulana kadar bana tecrübelerinizden bir yol gösterebilir misiniz? Su an ne yapmam gerekiyor?Benim ne Almanya da nede Türkiye de kimsem yok.Su anda bosandigim taktirde calisamadigim icin gecimimi esim saglamaz.Burda hangi kuruma bu konuda yardim icin basvurmam gerekir almanca adini yazarsaniz sevinirim.Tesekkür ederim.
Old 01-07-2009, 09:55   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Aşağıdaki linkler, sizin gibi Almanya bağlantılı sorulara verilen yanıtları içermektedir. Lütfen okuyunuz.Yardımı dokunabilir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...059#post153059

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...774#post126774

Site ile ilişiğinizi kesmeyiniz.

Saygılarımızla.
Old 03-07-2009, 00:14   #3
Gemici

Sayın Konuk,

Bankadan kredi aldık diyorsunuz. Krediyi kaynınz aldıysa ve siz kefil veya ikinci kredi alan olarak imza attıysanız yapabileceğiniz birşey yok. Kredi veren banka kredinin geri ödenmesini sizden isteyebilir. Yok eğer eşiniz kredi aldıysa ve siz kefil veya ikinci kredi alan olarak imzaladıysanız, belirli şartlar altında borcu ödemek yükümlülüğünden kurtulursunuz; Bunun için dava açmanız gerekir ve bir avukatın yardımına ihtiyacınız var. Paranız yoksa bu yolu denemenizi tavsiye etmem.

Borçlardan kurtulabilmenizin ikinci ve masrafsız yolu iflas davası açmanız. Böyle bir dava için ya bir avukata gitmeniz gerekir(ücret ister, ya da bir Schuldnerberatungstelle’ye (borçlular için danışma merkezi) gidebilirsiniz. Bu yerler, devlet tarafından finanse edildikleri için sizden ücret almaz.

Boşansanız da boşanmasanız da eşiniz veya kaynınız borcu ödemedikleri zaman, banka parayı sizden ister. Ama istemesi alabilir anlamına gelmiyor. Eğer üzerinize kayıtlı herhangi bir mal yoksa, bankanın sizden para alabileceğini zannetmiyorum. Boşandığınızı farz edelim. İki çocuğa bakmak zorunda olduğunuz, yani çocuklara nafaka ödemek zorunluluğunuz olduğu için ayda 1569,99€ ya kadar olan kazanç haczedilmez. Bu miktara çocuk parası dahil değildir. Herhangi bir mesleğiniz var mı bilmiyorum, eğer yoksa herhangi bir işten elde edebileceğiniz kazancın belirttiğim sınırı aşacağını tahmin etmiyorum. Sizden para alamazlar demek borç ortadan kalkar anlamına gelmiyor. Borçtan kurtulmak için başta belirttiğim yollardan birisine baş vurmanız gerekir.
[/font]

Boşanmak için avukat tuttuğunuzda, eğer kazancınız yoksa mahkeme masraflarını ve avukat ücretini devlet kasasından alabilirsiniz. Oturduğunuz şehrin adını bildirirseniz size Avukat ve Schuldnerberatungsstelle adresi bulmaya yardımcı olabilirim.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi