Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yemin metninin bir kısmının kabulü ile bir kısmının kabul edilmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2010, 16:28   #1
buketoz

Varsayılan yemin metninin bir kısmının kabulü ile bir kısmının kabul edilmemesi

Müvekkilime 3 parça işin bedelinin ödenmediğine ilişkin sulh hukukta dava açılıyor. Müvekkil cevap dilekçesinde 2 parça işi hiç yaptırmadığını, diğer işi de yaptırıp bedelini ödediği şeklinde beyanda bulunuyor. Yani 1 işi ikrar ve diğer 2 işi inkar söz konusu. Karşı taraf yemin deliline başvuruyor ve mahkeme karşı taraftan bir yemin metni hazırlamasını istiyor. Karşı taraf hazırlamış olduğu yemin metnini "bu 3 işi de yaptırmadım ve parasını da ödemedim " şeklinde hazırlıyor. Müvekkil de doğal olarak ben sadece 2 işi yaptırmadığıma yemin ederim yaptırdığım işi neden yaptırmadım diye yemin edeyim diye itirazda bulundu. Hakim bu davranışı yeminden kaçınma ve ikrar olarak değerlendirdi ve işin bedelini hesaplaması için dosyayı bilirkişiye gönderdi. Burada yemin metni karşıu tarafın hazırlamış olduğu bir yemin metni olup müvekkilim tarafından zaten ikrar edilmiş bir hususun aksi konusunda yemin ettirilmek istenmesi söz konusudur. Burada ne şekilde bir itiraz yapabilirim? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.
Old 16-03-2010, 16:37   #2
av.knel

Üç işten bir işin yapıldığını kabul ederek karşı tarafla olan ticari ilişkinizi kabul etmiş oluyorsunuz. Bu durumda karşı taraf kalan iki işide yaptığını ispatla yükümlüdür; eğer ki bunu ispat ediyorsa, o zaman ödeme yaptığınızı sizin ispat etmeniz gerekecektir. Hakimin dosyayı bilirkişiye göndermesi de doğru bir karardır.
Aslın da işin ne olduğu açıklamasını yaparsanız daha kesin bir cevap alabilirsiniz.
Old 16-03-2010, 16:43   #3
buketoz

Cevabınız için teşekkür ederim. Bu şahıs inşaat işçisi. Müvekkilim kendi evinin boya ve badanası bu şahsa yaptırıyor ve bedelini de ödüyor. Bu işçinin durumu kötü olduğu için müvekkil ustaya ihtiyacı olanlara bu şahsı tavsiye ediyor ve 2 kişiye bu şahsı gönderiyor yani aracılık yapıyor. O işi usta yaptı mı yapmadı mı haberi bile yok. Ancak usta yani davacının iddiası bana bu işleri davalı yaptırdı ve parasını ödemedi şeklinde.
Old 16-03-2010, 16:47   #4
av.knel

Peki davalıya ait bir yerde (mülkiyetinde) ya da davalının zilyedinde olan bir yerde mi bu işler yaptırılmış. Ve yeni yapıldığına dair bir tespit var mı? Davacı yaptırdığı işleri tespit ettirebildi mi?
Old 16-03-2010, 17:02   #5
buketoz

Hayır. Bu işler müvekkille hiç alakası olmayan yerlerde yapılmış. Davacı bu işleri yaptırdığını sadece beyan ediyor. Tanık göstermek istedi ancak hakim kabul etmedi.
Old 16-03-2010, 17:16   #6
av.knel

Siz kabul ettiğiniz iş dışında diğer işler konusunda husumet itirazında bulunduysanız ve davacı da yaptığı işleri müvekkilinizin yaptığını ispatlayamadıysa diğer işler için husumetten red olabilir.
Old 16-03-2010, 17:18   #7
buketoz

Peki sizce hakimin müvekkilimi yeminden imtina edip bütün bu işleri ikrar etmiş sayması doğru mudur?
Old 16-03-2010, 17:27   #8
Avsibel

Buket Hanım merhaba aynı mahkemede sıramı beklerken duruşmanızı izledim Usul Kanunun 347.maddesini inceleyin isterseniz.347. maddeye göre kendisine yemin olunan kimse yemin etmezse veya yemini hasma reddeylemezse yemini muvzu teşkil etmiş olan meseleyi ikrar etmiş addonunur diyor.Karar doğru kanaatimce.SAYGILARIMLA
Old 16-03-2010, 17:38   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan buketoz
Müvekkilime 3 parça işin bedelinin ödenmediğine ilişkin sulh hukukta dava açılıyor. Müvekkil cevap dilekçesinde 2 parça işi hiç yaptırmadığını, diğer işi de yaptırıp bedelini ödediği şeklinde beyanda bulunuyor. Yani 1 işi ikrar ve diğer 2 işi inkar söz konusu. Karşı taraf yemin deliline başvuruyor ve mahkeme karşı taraftan bir yemin metni hazırlamasını istiyor. Karşı taraf hazırlamış olduğu yemin metnini "bu 3 işi de yaptırmadım ve parasını da ödemedim " şeklinde hazırlıyor. Müvekkil de doğal olarak ben sadece 2 işi yaptırmadığıma yemin ederim yaptırdığım işi neden yaptırmadım diye yemin edeyim diye itirazda bulundu. Hakim bu davranışı yeminden kaçınma ve ikrar olarak değerlendirdi ve işin bedelini hesaplaması için dosyayı bilirkişiye gönderdi. Burada yemin metni karşıu tarafın hazırlamış olduğu bir yemin metni olup müvekkilim tarafından zaten ikrar edilmiş bir hususun aksi konusunda yemin ettirilmek istenmesi söz konusudur. Burada ne şekilde bir itiraz yapabilirim? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Yemin metni önceden hazırlanıp size tebliğ edilmedi mi?
Old 16-03-2010, 17:55   #10
buketoz

Yemin metni bize tebliğ edildi ancak yemin metninde dava dilekçesinde yer almayan bir işin yapılıp yapılmadığı konusu da yer alıyordu. Biz de duruşmada yemin metninin hatalı olduğunu söyledik. Ancak hakim bu sefer o maddeyi çıkartıp kalan kısmı geçerli sayarak yemin etmemizi istedi. Ben yemin metninin değiştirileceğini düşünürken hakim bir maddeyi çıkartarak diğer maddeleri geçerli saydı.
Old 16-03-2010, 17:57   #11
av.knel

Müvekkiliniz, yemin edeceği duruşmada hazır değilmiydi?
Old 16-03-2010, 18:03   #12
buketoz

Hazırdı. Ancak öncelikle yemin metninde dava dışı konular olduğu itirazında bulunduk. hakim de o kısmı çıkardı diğer dava konusu 3 işle ilgili yemin etmesini istedi. müvekkilim de 2 işle benim hiç alakam yok.Bu konuda yemin ederim ama 1 işi yaptırdım ve bedelini ödedim . Bu konuda yaptırmadım parasını da ödemedim diye yemin etmem dedi. Yemin metni 3 işi de yaptırmadım para da ödemedim şeklinde olunca hakim bütün halinde yemin etmesini istedi ve müvekkil 3 işle ilgili yemin etmeyince yemin etmedi ikrar etti olarak kabul etti.
Old 16-03-2010, 18:05   #13
buketoz

Bir işi yaptırdığımızı ve bedelini de ödediğimizi cevap dilekçemizde belirtmiş idik. Yani bu konuda bir ikrarımız var. Ancak yemin metninde bizim kabul ettiğimiz konuyu da bu işi yaptırmadık ve parasını ödemedik şeklinde ifade olunca işler karıştı.
Old 16-03-2010, 18:26   #14
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

İnşaat hukukunda sözlü anlaşma yapılabileceği kabul edildiği için öncelikle tanık delili ele alınmalıydı,yemin deliline başvurmak ve yemin metni usulen isabetsiz olmuş diye düşünüyorum.Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi