Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası açtım şu an aynı evdeyiz hala çocuklarım ve ben tehdit altındayız.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-05-2010, 13:01   #1
sebahat

Varsayılan boşanma davası açtım şu an aynı evdeyiz hala çocuklarım ve ben tehdit altındayız.

iyi günler benim sorum ben eşime boşanma davası açtım beş ay önce beni ve çocuklarımı ölümle tehtit etti bi gece yarısı evden kovdu ve çıkıp çocuklarımla birlikte gittim ve dava açtım şikayetçi oldum daha sonra sürekli yoluma çıktı çocukları kaçırdı çocuklarıma daynamadığımdan tekrar geri döndüm haziranın onbeşinde davam var eşim yine aynı beni sürekli evden kovuyor hakartet ediyor çocukları beni ölümle tehtit ediyor git boşan çocukları vermem öldürürüm diyor çocuklarım çok korkuyor çok huzursuzum hiç bir şekilde rahat vermiyor dava günü ne yapmam lazım çok kötülük yapıyor korkuyorum bu konuda sorumu acil cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler.
Old 18-05-2010, 13:51   #2
yeditepelişehir

Tehditler ve hakaretler için suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Darp gerçekleşmişse buna ilişkin doktor raporu ve suç duyurunuzla birlikte evden uzaklaştırma kararı talep edebilirsiniz.İlla ki bunlar gereklidir demiyorum,bunlar olmadan da uzaklaştırma kararı verilebilmeli ama yine de bunları yapmanız lehinizedir.Tabi ki bir avukat yardımıyla sorununuzu çözmeniz daha mantıklı olacaktır.Avukatınız yoksa ve belli şartları taşıyorsanız adli yardım talebinde bulunmak için baroya müracaat edebilirsiniz.
Old 18-05-2010, 15:52   #3
av.araf

Sayın Katılımcı

Duruşma gününü belkemeksizin bir dilekçe ile boşanma davanızın görülmekte olduğu aile mahkemesinden koruma kararı talep etmenizi tavsiye ederim.Cumhuriyet Savcılığına yapmış olduğunuz başvurularınıza ilişkin bilgi ve belgeleri de bu dilekçeye ekleyin.Bir vekiliniz bulunmamakta ise hakim ile bizzat görüşerek durumun vehametini ve maruz kaldığınız tehdidi ayrıca izah edin.
Aşağıya tedbir kararı ve içeriğine ilişkin maddeyi ekledim.Başvurunuz üzerine eşinizin tehdit ve şiddetinden uzaklaşmanızı sağlayacak bütün tedbirler mahkemece resen alınacak ve kararın bir sureti savcılığa ve eşinize gönderilecektir.Eşinizin tedbir kararına aykırı davranması durumunda en yakın savcılığa ya da eminiyet birimine başvurmanız halinde hakkında hapis cezası uygulanacaktır.

AİLENİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN
"MADDE 1 – Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir."
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi