Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira alacağı ilamsız icra takibi takibe itiraz.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-10-2012, 13:29   #1
LAWYER2763

Varsayılan kira alacağı ilamsız icra takibi takibe itiraz.

Sayın meslektaşlarım Müvekkilim ile kiracısının kendi aralarında yaptıkları kira sözleşmesine istinaden 2008 den bu yana ödenmeye kira alacakları ve tahliye için ilamsız takip başlattım kiracı ise takibe itiraz etmiş Sulh hukuk Mahkemesinde dava açmayı düşünüyorum ama mahkemeden ne talep edeceğimi tam kestiremiyorum acaba itirazın iptalini mi talep edim yoksa alacak ve tahliyemi bu konu da yardımlarınızı bekliyorum ve varsa dilekçe örneği ile beraber şimdiden teşekkürler.
Old 01-10-2012, 16:01   #2
Burak Demirci

Değerli meslekdaşım;

Ödenmemiş kira alacaklarının tahsili ve ayrıca tahliye talepli icra takibi yapmanız gerekir. Ancak bildiğimiz anlamda klasik ilamsız takip değil, örnek no:13 "yani adi ve hasılat kiralarına ait takipte ödeme emri" göndermeniz gerekir. Bunu yapmış iseniz zaten takip aynı zamanda tahliye talebini içermelidir. 30 gün içerisinde borç ödenmediği taktirde icra hukuk mahkemesinde tahliye talebinde bulunabilirsiniz. Bu davanızın kabul görmesi için takip talebinde "tahliye talebi" nin muhakkak yazılı olması gerekir. Ayrıca kiraların hangi aylara ait olduğunun ayrı ayrı belirtilmesi gerekir. Eğer bunun değil de bildiğimiz ödeme ilamsız takiplerde ödeme emrini göndermiş iseniz sadece alacağın tahsili için icra takibine devam edersiniz. İtiraz karşısında itirazın iptali veya kaldırılması davası açarsınız. İcra takibinde gönderdiğiniz ödeme emri ihtar yerine geçebilir. Ayrıca yasada belirtildiği şekilde ihtar çekerek sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açabilirsiniz.
Old 02-10-2012, 12:46   #3
LAWYER2763

örnek 13 gönderdim ve tahliye talebimi de yazdım şimdi dosya ya itiraz etmiş
Old 02-10-2012, 14:38   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan LAWYER2763
Sayın meslektaşlarım Müvekkilim ile kiracısının kendi aralarında yaptıkları kira sözleşmesine istinaden 2008 den bu yana ödenmeye kira alacakları ve tahliye için ilamsız takip başlattım kiracı ise takibe itiraz etmiş Sulh hukuk Mahkemesinde dava açmayı düşünüyorum ama mahkemeden ne talep edeceğimi tam kestiremiyorum acaba itirazın iptalini mi talep edim yoksa alacak ve tahliyemi bu konu da yardımlarınızı bekliyorum ve varsa dilekçe örneği ile beraber şimdiden teşekkürler.

Hepsini. Takipteki talebiniz, kira alacağının tahsili ve temerrüt halinde tahliye olduğuna göre, mahkemeden;
- İtirazın iptalini ve takibin devamını,
- Temerrüt nedeniyle davalının kiralanandan tahliyesine karar verilmesini,
talep edebilirsiniz.
Old 02-10-2012, 17:20   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan LAWYER2763

Neden sulh hukuk mahkemesi de, icra mahkemesi değil?
Old 03-10-2012, 10:39   #6
Burak Demirci

Sayın Cengiz Aladağ'ın söylediklerine katılıyorum. Sayın Suat Ergin'in de temas ettiği gibi bu davayı İcra hukuk mahkemesinde açmanız gerecek.
Old 08-10-2012, 14:30   #7
LAWYER2763

Taraflar sözleşmeyi kendi aralarında yapmadıklarından sulh Hukuk Mahkemesinde açılması gerekiyor. Birde merak ettiğim şu husus var örnek 13 gönderdikten sonra iki ihtara gerek var mı ?**
Old 08-10-2012, 17:08   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan LAWYER2763
Müvekkilim ile kiracısının kendi aralarında yaptıkları kira sözleşmesine istinaden

Alıntı:
Yazan LAWYER2763
Taraflar sözleşmeyi kendi aralarında yapmadıklarından

Önce bir karar verseniz?

Alıntı:
Yazan LAWYER2763
Birde merak ettiğim şu husus var örnek 13 gönderdikten sonra iki ihtara gerek var mı ?**

Temerrüt nedeniyle tahliye ve iki haklı ihtar nedeniyle tahliye, ayrı ayrı tahliye nedenleridir. Birinden tahliyeyi sağlayabiliyorsanız, diğerine gerek kalmaz.

Ama önce sözleşmenin kimler arasında yapıldığının, kiracının takibe hangi nedenle itiraz ettiğinin açıklığa kavuşması gerek.
Old 09-10-2012, 09:07   #9
halit pamuk

İlamsız tahliyeye hangi nedenle itiraz edildiği de önemli..Zira, kira akdine açıkça inkar ettiğini bildirmzse, kiracı, kira akdini kabul etmiş sayılır. (İİK.m.269II.C.2)

Ama soru sahibin aradığı cevaplara geçersek; ilamsız tahliyeye itiraz üzerine icra mahkemesinde itirazın kaldırılması değil de,Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açma yoluna gidecekse; itirazın iptali ve temerrüt nedeniyle taşınmazın tahliyesini istemelidir.

İkinci olarak örnek 13,ödeme ihtarını içerdiğinden, Sulh Hukuk Mahkemesinde açılan tahliye davasında da bu ihtarlı ödeme emri, Borçlar kanunundaki "yazılı ihtar" yerine geçer. Bu konuda bir sıkıntı olmaz.
Old 09-10-2012, 17:54   #10
Av. Nevzat Yağız

Sayın meslekdaşım, öncelikle 30 gün içerisinde ödenmesi, ödenmediği takdirde icra takibine devam edileceği gibi hakkında tahliye istemli dava açılacağı uyarılı ödeme emri tebliğ edilmiş olduğuna göre, süresinde yapılan itiraz üzerine sizin İCra mahkemesinde itirazın kaldırılması ile akdin feshi ve kiracı borçlunun mecurdan tahliyesini talep edebileceğinizi düşünüyorum. Bu ödeme emri gönderilmiş olduğuna göre artık ikinci bir ihtara da gerek yok.
Sulh hukuk mahkemesinde açılacak temürrüde dayalı bir tahliye davasında bu ihtar iki ihtardan biri olarak işinize yarayacaktır, ancak yukarıda belirttiğim İcra mahkemesinde açılacak kestirme bir dava yolu var iken sulh hukuk a gitmenize gerek olmadığını düşünüyorum.
Siz, kira kontratının taraflar arasında yapılmamış olması nedeniyle sulh hukuk mahkemesine açılması gerektiğini söylüyorsunuz, burasını tam olarak anlayamadım, yani kiraya veren kendi bizzat değil de, onun yerine vekil sıfatı ile bir başkası mı kiraya vermiş demek istiyorsunuz? Bu durumda da kiraya veren vekil değil bizzat mal sahibi (veya malik) nin açmış olması koşulu ile (yani vekil açamaz) icra mahkemesi prosedürü yürür diye düşünüyorum.
Old 01-01-2013, 14:12   #11
echokosmos

merhaba,sayın meslektaşlarım,,karmaşık ilginç bir konu,,bildiğimiz kadarıyla,malik-tapu sahibi tarafından ,noter marifetiyle ile yetki verilen,kişi vekalete dayanarak, ''bir avukat tutma ve dava açma hakkı vardır.''bu yolla MAHKEMELERDE -İCRA DAİRELERİNDE HUKUKİ İŞLEMLER YAPABİLİR DAVAYI TAKİP EDEBİLİR.KENDİSİDE SÖZCÜ OLARAK DAVALARA VEKİL ATADIĞI AVUKATIN YANINDA BULUNABİLİR.MAHKEME BAŞKANINA BİLDİRİ-BEYANDA BULUNABİLİR..örnek=yurt dışında yaşayan bir malik,türkiye içindeki gayrı menkulünün kontrolünü kardeşine konsolosluktan gönderdiği bir vekaletle takip edebiliyor.bunda bir sakınca yoktur ve hukuka aykırılıkta yoktur. kanısını taşımaktayım..saygılarımla(echokosmos)
Old 26-08-2013, 09:46   #12
betty16

Merhabalar,
benim de konunun devamındaki işlemlerle ilgili bir sorum olacaktı.
Şimdi avukat meslektaşlarıma bir sorum var, yanıt verirseniz çok sevinirim..
Örnek 13 ödeme emrine itiraz sonucu sulh mahkemesinde itirazın iptali ve tahliye davası açıldı. Karar gereği tahliye ve belli bir miktarın ödenmesine karar verildi.
Bu karar kesinleşmeden (tahliye olduğu için kafam karıştı) eski takip üzerinden örnek 4-5 icra emri ile takibe devam edebilir mi?

yani burada 2 önemli husus var: takip kesinleşmeden ve 4-5 icra emri ile örnek 13'e devam edebilir mi??
Old 26-08-2013, 10:45   #13
mehmetkutuk

Alıntı:
Yazan betty16
Merhabalar,
Örnek 13 ödeme emrine itiraz sonucu sulh mahkemesinde itirazın iptali ve tahliye davası açıldı. Karar gereği tahliye ve belli bir miktarın ödenmesine karar verildi.
Bu karar kesinleşmeden (tahliye olduğu için kafam karıştı) eski takip üzerinden örnek 4-5 icra emri ile takibe devam edebilir mi?

yani burada 2 önemli husus var: takip kesinleşmeden ve 4-5 icra emri ile örnek 13'e devam edebilir mi??

Öncelikle sunu ortaya koymak gerekir ki, ödeme emrine itiraz edildikten sonra itirazın kalıdırılması ve tahliye istemi icra hukuk mahkemesine yapılmalıdır. Ayrıca borçlunun İİK hangi maddesine göre itiraz ettiği de izlenecek yol açısından önem arzetmektedir. 269/b mi, 269/c mi? Sulh hukuk mahkemesinde de dava açılması pek tabikii mümkündür ancak bu genel hükümlere göre açılan bağımsız bir davadır.Oradan alınacak ilamın ayrıca icraya konulması icab eder.
Old 27-08-2013, 17:18   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan betty16
Merhabalar,

Sulh hukuk mahkemesinin kararını icra dosyasına ibraz ederek, takibe tahliye ve hüküm altına alınan kira alacakları için devam edebilirsiniz. Mahkeme vekalet ücreti ve giderleri için(inkar tazminatına hükmolunmuşsa bu da dahil edilerek) aynı dosyadan veya ayrı bir dosyadan icra emri(örnek:4-5) gönderebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi