Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Ortaklık Sözleşmesi yapılabilir mi ?

Konu Notu: 3 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-12-2004, 19:01   #1
mskocabay

Varsayılan Ortaklık Sözleşmesi yapılabilir mi ?

Sayın hukukçular. Bir konuda sizin fikrinizi almak istedim. Ben istanbul iktisat fakültesinde öğrenciyim bir yandan da ufak çaplı ticaretle ilgileniyorum. İşim yıkama ile ilgili. Bazı lokanta, cafe ,kuaför gibi alanlara hizmet veriyorum. Onların örtü , perde gibi şeylerini yıkıyoruz. Bir nevi kuru temizleme gibi bir şey. İşimi büyütmek istiyorum fakat öğrenci olmam dolayısıyla yeterli bir sermayem yok. Teslimatları yaptığımızız şöför. Araç kendisine ait. Bana ortaklık teklif ettti. Kendisi sermaye koyacak ben de müşteri potansiyelimi ve iş deneyimi. Ama korkum şu ki. İşi ve müşterileri öğrendikten sonra beni yarı yolda bırakıp kendisi bir yer açar ve benim müşterilerime daha uygun bir fiyat verirse işimi tamamen kaybederim. Böyle birşey 2 yıl önce başıma geldi ve çok zor toporlandım. Bu durumu engellemek için resmi bir anlaşma yapılabilir mi yapılırsa nasıl yapabilirim.

Fikirleriniz için teşekkürler
Old 25-12-2004, 00:26   #2
mskocabay

Ortaklık sözleşmesi yapılabilir mi? Örneğin 5 yıl ortaklık bitirilemez diyerek . Yani bir yaptırım söz konusu olabilir mi?
Old 25-12-2004, 14:14   #3
Av.Cem DOĞAÇ

yapacağınız ortaklık sözleşmesine ortaklığın bitirilmesini takiben ........... yıl süreyle diğer ortak için aynı müşteri çevresi ve bölgede rekabet etmeme yasağı ve bu yasağa ilişkin cezai şart koyabilirsiniz ( ihlal halinde ödenmek koşulu ile)

saygılarımla
Old 25-12-2004, 16:11   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Merhaba,

Mesajınızda oluşturmak istediğiniz şirket türünü belirtmemişsiniz ama anladığım kadarıyla adi şirket şeklinde bir oluşum düşünüyorsunuz.Zaten Sayın Doğaç'ın da bahsetmiş olsuğu "rekabet yasağı" sözleşmesi veya şartı şahıs şirketlerinde(aş, kollektif) tüm ortaklar için, sermaye şirketlerinde ise (ltd, aş) yöneticiler için geçerlidir.

Yalnız kanunda düzenlenmiş olan rekabet yasağı "şirketin devamı süresince" rekabet etmemeyi düzenlediğinden bu hususta şirketin feshinden sonra da geçerli olmak üzere ana sözleşmeye konulacak bir "rekabet yasağı" şartıyla bu istenmeyen durumdan kendinizi koruyabilirsiniz.Şartta yer ve zaman sınırlı olmalıdır aksi halde geçersiz sayılabilir.Aykırılık halinde tedbiren durdurma, tazminat (+cezai şart) istenebilir.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi