Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

özel dershane

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2009, 12:28   #1
avhilal

Varsayılan özel dershane

Özel bir dershanede işçi (öğretmen değil) olarak 7 yıldır çalışan müvekkilin dershanenin başka bir özel dershaneye devri dolayısıyla görevinden ayrılmak istediğine dair dilekçeyi ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildiriyor.Çalıştığı dershane İlçe milli eğitim müdürlüğüne memurun istifası tarafımızca kabul edilmiştir,bilgilerinize diye yazı gönderiyor.milli eğitim müdürlüğünün valilik makamına ayrılış sebebi olarak kurum kapatılmasından ilgilinin görevinden ayrılması uygun görülmüştür şeklinde bildirmesi üzerine valilik makamı da olur veriyor.Haricen edindiğim bilgi ise dersanenin ortaklarından birinin dershane adresi olarak kendi ev adresini göstermesi,yani henüz vergi dairesinde bir kapanış gözükmüyor.Benim sorum şu;7 yıllık kıdem ve ihbarını ve ücret alacaklarını talep edersek ilçe milli eğitime gönderilen istifa talebimize engel olur mu?Bu istifa sadece hukuki bir prosedür olarak değerlendirilmez mi? İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler..
Old 15-04-2009, 10:39   #2
Veli KARATAŞ

Selamlar hilal hanım...
Sizin müvekkilinizin istifası haklı bir sebebe dayanıyor yeni işverenle çalışmak istememesi.Ayrıca kıdem,ihbar ve alacak haklarınız istifa etmeden önce doğan haklırdır.Yani bu istifa dilekçesinin bir ibraname gibi değerlendirilip kıdem,ihbar ve alacak haklarınızı bertafaf edeceğini sanmıyorum.Yani sizin alacağınız zaten doğmuştur istifa buna engel olmamalı diye düşünüyorm.
Saygılar
Old 15-04-2009, 12:59   #3
altınhukuk06

Müvekkilinizin Özel bir dershanede işçi olarak çalıştığını bildirmişsiniz, ancak yazışmalarda "memur" kelimesinin geçtiğini gördüm. Öncelikle bu hususa (işçi- memur- sözleşmeli personel) bir açıklık getirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca başka bir özel dershaneye devirden bahsetmişsiniz bu dersane başka bir ilde/ ilçe de mi? Bu hususta da açıklama yaparsanız net bir cevap verebilirim. Saygılar
Old 16-04-2009, 17:10   #4
avhilal

sayın altınhukuk06 öncelikle ilginiz için teşekkürler.Müvekkil 2001 yılından beri sözünü ettiğim özel dershanede kayıt bürosunda çalışmış ve ssk primleri aksatılmadan ödenmiş işçi.2008 yılının sonunda dershane tarafından binanın başka bir özel dershaneye devredileceği bilgisi üzerine müvekkil devir nedeniyle görevinden ayrılmak istediğine dair dershane müdürlüğüne yazı verir,dershane yönetimi ilçe milli eğitim müdürlüğü ne bunu bildirirken 'memur olarak çalışan ilgilinin istifası kurumumuzca kabul edilmiş olup bilgilerinize ' diye yazı gönderir,milli eğitim müdürlüğü ise valilik makamına ,ayrılış sebebinin kurum kapatılmasından olduğunu belirterek ilgilinin görevinden ayrılması uygun görülmüştür deyip valilikten olur ister,valilik de ilçe milli eğitim müdürlüğü aracılığıyla dersaneye gönderdiği yazıda kurumunuzda memur olarak çalışan ilgilinin görevinden ayrılmasına ilişkin valilik makamının oluru ektedir der.Şu an bu dershanenin ev gözüken bir yerde sadece iletişim adresi var yani resmi bir kapanış yok henüz.cevabınızı bekleyeceğim.teşekkürler.
Alıntı:
Yazan altınhukuk06
Müvekkilinizin Özel bir dershanede işçi olarak çalıştığını bildirmişsiniz, ancak yazışmalarda "memur" kelimesinin geçtiğini gördüm. Öncelikle bu hususa (işçi- memur- sözleşmeli personel) bir açıklık getirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca başka bir özel dershaneye devirden bahsetmişsiniz bu dersane başka bir ilde/ ilçe de mi? Bu hususta da açıklama yaparsanız net bir cevap verebilirim. Saygılar
Old 17-04-2009, 12:47   #5
altınhukuk06

Olayda bir karışıklık olduğu kesin. Dersane yönetiminin ilçe milli eğitim müdürlüğüne, milli eğitimin valiliğe, valiliğin ilçe milli eğitime yaptığı yazışmalar, valiliğin oluru, bence büyük bir karışıklığın neticesinde yapılan işlemler. Zira kayıt bürosunda çalışmış bir "işçi" nin işten ayrılmasının bu makamların yazışma yapmasına, valiliğin oluruna vs. gerek yok.Bu tür yazışmaların niye yapıldığını anlamış değilim, büyük bir karmaşa var ortada. Dersane yönetimine(işverene) bildirim yeterli.
İşçinin işten ayrılma gerekçesi zorunlu nakle/ devre dayanıyor anlattığınız kadarıyla. İş akdinden doğan tüm yasal hak ve alacaklarını (ihbar, kıdem, fazla mesai,vs) talep etme hakkı var. Önce ihtarname çekilmesini öneririm. Netice alamazsanız iş mahk. alacak davası açmanızı öneririm.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi