Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Stajyer Avukatların Eşinin Genel Sağlık Sigortası Primi Ödemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2015, 17:42   #1
av.abdullah_03

Soru Stajyer Avukatların Eşinin Genel Sağlık Sigortası Primi Ödemesi

Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım.

Ben Stajyer Avukatım. Bildiğiniz üzere 5510 sayılı kanunda 2011 yılında yapılan bir değişikle Stajyer Avukatların GSS primlerini Barolar Birliği tarafından ödeniyor. 60. maddenin 8. fıkrası "19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca avukatlık stajı yapmakta olanlardan bu Kanuna göre genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar staj süresi ile sınırlı olmak üzere genel sağlık sigortalısı sayılır. Bu şekilde genel sağlık sigortalısı sayılanların genel sağlık sigortası primleri Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz günlük tutarının % 6'sıdır. Bu primler Türkiye Barolar Birliği tarafından ödenir."

Ben evliyim eşim ev hanımı. Benim hiçbir resmi gelirim olmadığı halde eşim için her ay yaklaşık 50 TL GSS primi ödüyorum. Oysa ki aynı maddenin 2. fıkrasında "6 ncı maddenin birinci fıkrasının (a), (b), (c), (f), (g), (h), (ı) ve (k) bentlerinde sayılanların öncelikle, genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olup olmadığına bakılır. Genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi ise tescili yapılmaz. Aksi takdirde birinci fıkra hükümlerinden durumuna uyan bende göre genel sağlık sigortalısı sayılır. Birinci fıkranın (f) bendi kapsamında gelir alması nedeniyle genel sağlık sigortalısı sayılanlar, aynı zamanda diğer bentler gereği de genel sağlık sigortalısı sayılması halinde (f) bendi dışındaki bentler kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır."

Eşim benim bakmakla yükümlü olduğum kişi olduğuna göre neden prim ödüyorum. 6 ncı maddenin birinci fıkrasının (a), (b), (c), (f), (g), (h), (ı) ve (k) bentlerinde sayılanların hiçbirine uymuyor bir Stajyer Avukat. Ancak hem evliliği teşvik edip hem de Sağlık güvencesini bile kendi cebinden karşıla demek mantıklı olmasa gerek. Stajyerler maalesef ki köle gözüyle görülüyor. Avukatın yanında 5 parasız iş yapıyor 2011 yılından önce sağlık güvencesi dahi olmayan stajyer avukatlar köle gibi görünüyor.

GSS gelir testi yapmak için Sosyal Yardımlaşma Vakfına gittiğimizde sorulan sorular; nerde oturduğun, kaç para kira ödediğin, mutfak masrafların, ısınma giderleri ve diğer faturalarına kadar ayrıntılı inceliyor. Bunlara ortalama şu kadar masraf gidiyor öyleyse senin prim borcun şu kadar deniliyor. Benim o kadar para kazandığımı sadece varsayımla yapıyor. Oysa ki aileden destek alarak giderlerimizi karşılamaya çalışıyoruz. Resmi olarak TBB'den aldığım sadece staj kredisi, bunu da geri ödemek üzere alıyorum öyleyse neden ve neye göre GSS prim borcu çıkarılıyor.

Sabredip buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar.
Old 21-04-2015, 16:57   #2
av.hasan hüseyin

merhaba syn av.abdullah
sizinle aynı durumda olan stajer meslektaşınız olarak geçen süre içerisinde sorununuzu çözüp çözemediğinizi, bu konuda girişimleriniz oldu ise ne gibi cevaplar aldığınızı bizlerle de paylaşırmısınız
Old 01-06-2015, 12:45   #3
av.abdullah_03

Alıntı:
Yazan av.hasan hüseyin
merhaba syn av.abdullah
sizinle aynı durumda olan stajer meslektaşınız olarak geçen süre içerisinde sorununuzu çözüp çözemediğinizi, bu konuda girişimleriniz oldu ise ne gibi cevaplar aldığınızı bizlerle de paylaşırmısınız
Yok hocam sordum soruşturdum ancak ne barolar birliği ne da sgk bu konuda net bilgi vermiyor. Ancak Bilgi Edinme Kanunu kapsamında dilekçeyle başvurmak gerekiyor diye düşünüyorum, o zaman bir cevap verirler. Stajımın bitmesine 2 aydan az bir süre kaldığı için sonradan pek üzerine düşmedim.
Kanunda bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar diyor. Ama stajyerin bakmakla yükümlü olduğu kişiden hiç bahsetmiyor.

5510 sayılı kanunun 60. maddesinin 8. fıkrası aynen şöyle
"(Ek fıkra: 13/2/2011-6111/34 md.) 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca avukatlık stajı yapmakta olanlardan bu Kanuna göre genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar staj süresi ile sınırlı olmak üzere genel sağlık sigortalısı sayılır. Bu şekilde genel sağlık sigortalısı sayılanların genel sağlık sigortası primleri Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz günlük tutarının % 6'sıdır. Bu primler Türkiye Barolar Birliği tarafından ödenir."
Old 18-11-2015, 14:59   #4
ismailarslan

Staj bitip ruhsat beklerken geçen sürede ise ne avukat ne de stajyer sayılmadığı için sgk'dan hiç yararlanılamıyor. Yeşil kart için başvurmak gerekiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi