Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Doktorun Hizmet Kusuru ve Zorunlu İdari Başvuru

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2012, 11:15   #1
Av. Musa TAÇYILDIZ

Varsayılan Doktorun Hizmet Kusuru ve Zorunlu İdari Başvuru

Öncelikle tüm meslektaşlarıma merhabalar. Konuyu çok araştırmama rağmen bir cevap bulamadım. Olay şöyle;

Müvekkilem bir devlet hastanesinde kürtaj oluyor. Ancak kanama ve ağrıları olması nedeniyle 10 gün sonra tekrar hastaneye gidiyor. Gebelik testleri pozitif çıkmasına rağmen hastane ve doktorlar tarafından kendisine tekrar gün verilerek evine yollanıyor. Bunun üzerine müvekkilem başka bir hastaneye gidiyor ve halen hamile olduğu tespit edilerek tekrar kürtaja alınıyor. Burada müvekkilemin karnında iki cenin olduğu ve ilk hastanedeki ameliyatta sadece birinin alındığı ortaya çıkıyor.

Ben burada hizmet kusuru olduğunu düşünmekteyim ve idari başvuru yapmayı planlıyorum. Ancak idari başvurunun nereye yapılacağı konusunda bir hüküm bulamadım?
Bir de biliyorum konuyu genel olarak anlattım ama burada istenecek tazminat miktarı ne kadar olmalıdır?
Old 20-01-2012, 08:54   #2
Av.BKacar

Söz konusu devlet hastanesinin bulunduğu ildeki il valiliğine talebinizi iletmeniz gerektiği kanaatindeyim.
Old 20-01-2012, 10:46   #3
JACELYN

Sayın meslektaşım bence yeni HMK 3. madde gereği bu davayı Asliye Hukuk Mahkemesinde ( adli yargıda) açmak durumundasınız. "Her türlü idari eylem ve işlemler ile idarenin sorumlu olduğu diğer sebeplerin yol açtığı vücut bütünlüğünün kısmen veya tamamen yitirilmesine yahut kişinin ölümüne bağlı maddi ve manevi zararların tazminine ilişkin davalara asliye hukuk mahkemeleri bakar. İdarenin sorumluluğu dışında kalan sebeplerden doğan aynı tür zararların tazminine ilişkin davalarda dahi bu hüküm uygulanır. 30/1/1950 tarihli ve 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu hükümleri saklıdır.Dolayısıyla artık idareye başvurma zorunluluğu bulunmamakta, direkt olarak Sağlık Bakanlığı aleyhine asliye hukuk mahkemesinde dava açmanız lazım. Maddi tazminatı zaten kısmen talep edeceksiniz sonra ıslah edersiniz ama manevi için ne desem zor
Old 20-01-2012, 11:17   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan JACELYN
Sayın meslektaşım bence yeni HMK 3. madde gereği bu davayı Asliye Hukuk Mahkemesinde ( adli yargıda) açmak durumundasınız. "Her türlü idari eylem ve işlemler ile idarenin sorumlu olduğu diğer sebeplerin yol açtığı vücut bütünlüğünün kısmen veya tamamen yitirilmesine yahut kişinin ölümüne bağlı maddi ve manevi zararların tazminine ilişkin davalara asliye hukuk mahkemeleri bakar. İdarenin sorumluluğu dışında kalan sebeplerden doğan aynı tür zararların tazminine ilişkin davalarda dahi bu hüküm uygulanır. 30/1/1950 tarihli ve 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu hükümleri saklıdır.Dolayısıyla artık idareye başvurma zorunluluğu bulunmamakta, direkt olarak Sağlık Bakanlığı aleyhine asliye hukuk mahkemesinde dava açmanız lazım. Maddi tazminatı zaten kısmen talep edeceksiniz sonra ıslah edersiniz ama manevi için ne desem zor
Öncelikle teşekkürler meslektaşım. Ben de söz konusu maddeden haberdarım ancak madde de vücut bütünlüğünün kısmen veya tamamen yitirilmesi dendiği için bizim olayımızın bu maddeye girdiğinin düşünmüyorum. Açıkcası araştırmada yaptım gerekçeye de baktığımda tüm örnekler de (gözün kaybedilmesi kolun kopması gibi) bir organ kaybı sözkonusuydu. Bu nedenle ve maddenin lafzına bakarak HMK md.3'e girmediğini düşünüyorum ama yüzde yüz emin değilim.
Old 20-01-2012, 13:43   #5
JACELYN

sayın meslektaşım eğer sizin dediğiniz gibi yorumlanırsa madde uygulama alanının çok daralacağını düşünüyorum ama mahkemeler bu madde ile ilgili ne dedi doğal olarak henüz bilmiyoruz. ancak
Old 20-01-2012, 13:44   #6
JACELYN

HMK 3. madde kapsamında değil ise idari başvurunun Sağlık Bakanlığına yapılması gerekir.
Old 20-01-2012, 13:50   #7
Av. Musa TAÇYILDIZ

Sayın meslektaşım aslında belirttiğim yorumlar tamamen bana ait. Ben de hükmün lafzından ve verilen örneklerden bu sonuca vardım ama dediğiniz doğru benim söylediğim şekildeki bir yorum getirilirse çok dar bir uygulama alanı bulacak. Tekrar teşekkürler cevabınız ve ilginiz için.
Old 20-01-2012, 13:57   #8
JACELYN

Rica ederim üstat, madde gerekçesinde şöyle bir ibare var:
"Bundan böyle:
a-Askeri olsun veya olmasın her türlü idari islem, eylem ve diğer sebeplerden
kaynaklanan insan zararları (vücut bütünlüğünün kaybı, ölüm sebepleri
ile is-göremezlik, destekten yoksun kalma, manevi tazminat talepleri)
Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülebilecektir. Đdari yargı diliyle
“tam yargı davalarının” insan zararlarına ait bölümü, idari yargının görev
alanından çıkarılmıstır (Any.m.142). Örneğin bir askeri gemi ile ticaret
gemisinin çarpısmasında gözünü yitiren bir asker, davasını Askeri Yüksek
Đdare Mahkemesinde değil, Asliye Hukuk Mahkemesinde açabilecektir."
"İnsan zararlarına ait" ibaresinden ben zararın geniş yorumlanması gerektiğini düşünüyorum.Ama dediğim gibi mahkemeler ne diyecek bakalım. Şu maddeleri daha açık yazsalar da şu tartışmalar bitse olmaz sanki
Old 20-01-2012, 14:41   #9
Av. Musa TAÇYILDIZ

Yeni bir kitap almayı düşünüyorum yeni HMK hakkında eğer bu konuya ilşkin bi bilgi bulabilirsem bu sayfadan paylaşacağım . Kim bilir belki de hükmü dar yorumlayan sadec benimdir
Old 20-01-2012, 15:11   #10
Av. Seda Üstün Tuğ

TIP HUKUKU-4.GÜNCELLEŞTİRİLMİŞ BASKI-Prof.Dr. HAKAN HAKERİ

"Syf 53: Tıbbi uygulama hatalrına ilişkin davalarda, kamu hastanelerinde gerçekleştirilen tıbbi müdahalelerde dahi dava artık adli yargıda görülecektir."

"Hizmetin asıl sahibi idare olduğundan sorumluluğun yöneltileceği hukuk sujesi bizzat hekim değil, idare olacaktır."

Sayın meslektaşım,
Dilekçenizde organizasyon kusurundan da bahsetmenizi tavsiye ederim. Bu çok önemli bir ayrıntıdır.
Saygılarımla..
Old 20-01-2012, 16:10   #11
av.salih gülgeldi

öncelikle idari başvuruyu ne yapcaksınız diye merak ettim açıkçası bu konuda biaz tecrübeli olduğum sayılır;
doktor ve hastaneye karşı adli yargıda maddi ve manevi tazminat
doktor hakkında savcılık şikayeti
doktor hakkında sağlık il müdürlüğü ve tabip odasına da şikayet dileçesi vermelisiniz
kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi