Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Sözleşmesinde Kiralananın Adresinin Yazılı Olmaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2015, 13:38   #1
Analiz

Varsayılan Kira Sözleşmesinde Kiralananın Adresinin Yazılı Olmaması

Karşılaştığım bir sorun için siz değerli meslektaşlarımın da bilgisine ihtiyacım var.Şöyle ki ;

M=Müvekkil
K=Kiracı
K1=Kefil
E=Emlakçı

Olay:

M sahip olduğu daireyi ,E aracılığı ile E tarafından kiraya verilmiştir.Çok muhterrem E kira sözleşmesinde adres kısmına kendi adresini yazmış,alttaki adres -kısmına ise kiracının eski adresini yazmıştır.Bunun sonucu olarak asıl kiralanan yerin adresi sözleşmede bulunmamaktadır.Kira kontratında K ve K1 in Tc no ları mevcuttur ve doğrudur. Bir de E,K1 den açık tarihkli bir senelik kira bedeli karşılığı olan bono almıştır. E den genel dava vekaleti aldık o kısımda bir sorun yok. Ancak adres yokluğu beni düşündürüyor açıkcası.Kiracı 6 aydır kira borcunu ödememektedir.M kesinlikle tahliye istemektedir.

Sorular:

1-Ödenmeyen kira bedelleri ile birlikte tahliye istemi için Örnek 13 yollayacağım ancak,sözleşmedeki kiralananın adresinin yazılı olmaması beni düşündürüyor.Öneriniz nedir konu ile alakalı?
2-Diyelim ki bu sözleşme ile icra takibi açtım 30 günlük süre içinde ödeme de olmadı,tahliye davasında hakim dikkate almayacak mı adres yokluğunu?
3-Kiralananın adresini sözleşmeye eklesek olur mu?
4-Konu ile alakalı Yargıtay kararı varsa çok makbule geçer.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 25-07-2015, 13:32   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Deneme

Kiracı : Gerçek / Tüzelkişi ?

Kiracının
1.„Adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresinin “(5490 s. Nüfus Hizmetleri Kanunu – Mernis, m. 48 vd.) tespiti,

2.Bu adresin müvekkile ait olan taşınmaz olduğunun tespiti halinde, bu taşınmazın, eldeki kira sözleşmesiyle, kiracının kullanımında bulunan taşınmaz olduğunun ispatı…

Öneri:
Takipten önce ….
Kiracının

“Sözleşmede” yazılı olan (eski) adresi ile,
Oturmakta olduğu (müvekkile ait taşınmazın) adresine (bu adreste kiracı olduğu vurgulanıp, kira sözleşmesi de eklenerek )
İhtarname gönderilmesi (7201 s.TK).

Kolay gelsin. Saygılar.
Old 25-07-2015, 19:02   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Hulusi Bey'e ilaveten;

Tahliye talebinizde her durumda kiracının fiilen oturduğu mecurun bulunduğu adresi yazmanız gerekir. Kiralanan mecura ilişkin kiracının su, elektrik, telefon ve benzeri abonelikleri varsa, oradaki adres bilgileri ile de kiracının kiralananda oturduğunu ispatlayabilirsiniz.
Old 26-07-2015, 11:07   #4
Analiz

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Kiracı : Gerçek / Tüzelkişi ?

Kiracının
1.„Adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresinin “(5490 s. Nüfus Hizmetleri Kanunu – Mernis, m. 48 vd.) tespiti,

2.Bu adresin müvekkile ait olan taşınmaz olduğunun tespiti halinde, bu taşınmazın, eldeki kira sözleşmesiyle, kiracının kullanımında bulunan taşınmaz olduğunun ispatı…

Öneri:
Takipten önce ….
Kiracının

“Sözleşmede” yazılı olan (eski) adresi ile,
Oturmakta olduğu (müvekkile ait taşınmazın) adresine (bu adreste kiracı olduğu vurgulanıp, kira sözleşmesi de eklenerek )
İhtarname gönderilmesi (7201 s.TK).

Kolay gelsin. Saygılar.

Sayin Av. Hulusi Metin;oncelikle cevabiniz için teşekkür ederim.
Kiraci sahistir. Su an fiilen evde oturmaktadir.Benim sormak istediğim suydu. Benodenmeyen kira paralari ve tahliye talepli ornek 13 yollayacagim. Tahliye adresi kismina mecuru yazacagim. 30 gunluk sure sonunda yahut itiraz vukuunda tahliye davasi actigimda Hakim diyebilirmi adres sozlesmede
yazmiyor?
Old 26-07-2015, 11:08   #5
Analiz

Bunun onune gecmek icin ne yapabilirim ya da oneriniz nedir?
Old 26-07-2015, 11:11   #6
Analiz

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Hulusi Bey'e ilaveten;

Tahliye talebinizde her durumda kiracının fiilen oturduğu mecurun bulunduğu adresi yazmanız gerekir. Kiralanan mecura ilişkin kiracının su, elektrik, telefon ve benzeri abonelikleri varsa, oradaki adres bilgileri ile de kiracının kiralananda oturduğunu ispatlayabilirsiniz.

Sayin Saim Bey,faturalar kiraci adina değil. 30 gun icinde itiraz etmez ve bende temerrut nedeniyle tahliye davasi acarsam kesif mi isteyecegiz yoksa itiraz etmedigi icin direk tahliye karari mi cikar?
Old 26-07-2015, 11:45   #7
Admin

Kiraya verilen yerin neresi olduğu konusunda taraflar arasında bir ihtlilaf mı var ki bu konuya takılıyorsunuz?

Kira sözleşmeniz yazılı değil, sözlü bir kira sözleşmesi de olabilirdi, bu durumda sadece mecurun adresi değil, sözleşmeyle ilgili hiçbir unsur elinizde yazılı olmayacaktı ama takdir edersiniz ki yine de örnek 13 gönderecek veya dava açabilecektiniz.

Burada bence tek dikkat edebileceğiniz nokta takip sonrası açacağız davayı icra mahkemesi yerine Sulh Hukuk'ta açmayı değerlendirmek ve böylece davada yazılı delillere mahkum olmayıp daha geniş ispat olanaklarına sahip olmak.
Old 26-07-2015, 12:53   #8
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak

Alıntı:
Analiz
Alıntı:
...tahliye davasi actigimda Hakim diyebilirmi "adres sozlesmede
yazmiyor"?

Sayın meslektaşım,

1.Sorunuz ispat hukukuna ilişkindir.

2.Sorunuzu anladığımı sanıyorum.

3.Sözleşmede tahliye edilmesi istenilen taşınmazın adresi yazılı olmadığına göre...

4.Taleple, kanıt arasında bağlantı kuramayan yargıç, elbette ilişkinin ispatlanmasını isteyecektir.

5.İcra Ve İflas Kanunu Yönetmeliği (RG. 11 Nisan 2005 - Sayı: 25783)
Örnek No : 13 (Değişik - R.G.: 16.4.2013 - 28620 / m.96) 2 - Borçlunun …. “yerleşim yerindeki adresi”..,

6.Yönetmelik hükmü kapsamında, uyuşmazlıkta bir "ön sorun" yaratılmaması için...Önerimi tekrar ediyorum.

Saygılar
Old 27-07-2015, 10:30   #9
Analiz

Alıntı:
Yazan Admin
Kiraya verilen yerin neresi olduğu konusunda taraflar arasında bir ihtlilaf mı var ki bu konuya takılıyorsunuz?

Kira sözleşmeniz yazılı değil, sözlü bir kira sözleşmesi de olabilirdi, bu durumda sadece mecurun adresi değil, sözleşmeyle ilgili hiçbir unsur elinizde yazılı olmayacaktı ama takdir edersiniz ki yine de örnek 13 gönderecek veya dava açabilecektiniz.

Burada bence tek dikkat edebileceğiniz nokta takip sonrası açacağız davayı icra mahkemesi yerine Sulh Hukuk'ta açmayı değerlendirmek ve böylece davada yazılı delillere mahkum olmayıp daha geniş ispat olanaklarına sahip olmak.

Sayın Admin;öncelikle cevap için teşekkürler.Meslekte henüz yeni olduğumdan dolayı ve hata yapmak istemediğimden,müvekkilide yanıltmak istemediğimden dolayı soruyorum.
Öncelikle kiraya verilen yerin neresi olduğunda bir ihtilaf yok.Benim tek derdim kira kontratında tahliye isteminde bulunacağım yerin adresinin olmaması.
Önümde 2 seçenek var sanıyorum.
1-Ödenmeyen kira bedelleri ile birlikte tahliye talepli örnek 13 yolladğımda tahliye edilecek yerin de adresini talebime eklemek.Ardından itiraz olmazsa tahliye davası açtığımda Hakim 'in ben burada adresi görmedim diyebilir mi sorusu.(Eğer bu şık olursa ve hakim icra hukuk mahkemesinde sadece önüne konulan delillerle-yazılı- hareket edeceğinden ve sözleşmede de mecurun adresi olmadığından RED kararı verebilir mi?)Yok eğer itiraz ederse ne yapmam gerektiği? Sanırım o zaman davamı Sulh Hukuk damı açmalıyım?
2-Bir ihtarname yollayarak 30 günlük itiraz süresinden sonra Sulh Hukuk Mahkemesine dava açtığımda sanırım icra hukuktan daha fazla hareket alanım olacak ancak bu seferde dava uzayacak sanırım (Örnek keşif isteyebilecekmiyim ?)Çok araştırdım ama konu ile alakalı bir karar bulamadım.

Açıkcası yanlış yapmak istemiyor ve benim özen yükümlülüğüme yakışır bir şekilde ve hakime de fazla bir araştırma alanı bırakmadan (yani usul ekonomisine hizmet) belgeleri önüne koyup işi seri bir şekilde bitirmektir.
Old 27-07-2015, 10:31   #10
Analiz

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın meslektaşım,

1.Sorunuz ispat hukukuna ilişkindir.

2.Sorunuzu anladığımı sanıyorum.

3.Sözleşmede tahliye edilmesi istenilen taşınmazın adresi yazılı olmadığına göre...

4.Taleple, kanıt arasında bağlantı kuramayan yargıç, elbette ilişkinin ispatlanmasını isteyecektir.

5.İcra Ve İflas Kanunu Yönetmeliği (RG. 11 Nisan 2005 - Sayı: 25783)
Örnek No : 13 (Değişik - R.G.: 16.4.2013 - 28620 / m.96) 2 - Borçlunun …. “yerleşim yerindeki adresi”..,

6.Yönetmelik hükmü kapsamında, uyuşmazlıkta bir "ön sorun" yaratılmaması için...Önerimi tekrar ediyorum.

Saygılar

Sayın Hulusi Bey;cevabınız için teşekkürler.Diyorsunuz ki ihtar+Sulh hukuk mahkemesi yolunu deneyin.İspatta keşif mi isteyeceğim?
Old 27-07-2015, 13:32   #11
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Analiz
Alıntı:
Diyorsunuz ki ihtar+Sulh hukuk mahkemesi yolunu deneyin

Sayın Analiz,

1. Ben mahkeme konusunda görüş bildirmedim..!!!

2. Takip öncesi için öneride bulundum...

3. Önerimin gerekçelerini yazdım.

4. İİK.m 4, 18 ve 269 hükümlerini dikkatle okuyunuz lütfen...

5. İş akışı :
5.1.İhtarname
5.2.Tebliğ sonucuna göre hareket

Kolay gelsin...
Old 28-05-2016, 14:52   #12
olgu

Merhabalar,

Yeni başlık açmak yerine buradan devamın daha sağlıklı olacağını düşündüm.

Elimdeki kira sözleşmesinde kiralanın adresi açık olarak yazmamakta,

"ptt arkası .... boya dükkanı" olarak doldurulmuş adres kısmı

Bu sözleşmeye dayalı olarak icra hukukta tahliye zor gibi gözüküyor. sulh hukuk mahkemesinde temerrüde dayalı tahliye gerçekleşebilir mi? temerrüt ihtarı için örnek 13 ödeme emri gönderebilir miyim?

Teşekkürler...
Old 28-05-2016, 19:42   #13
Admin

Alıntı:
Yazan olgu
Elimdeki kira sözleşmesinde kiralanın adresi açık olarak yazmamakta,

"ptt arkası .... boya dükkanı" olarak doldurulmuş adres kısmı

Bu sözleşmeye dayalı olarak icra hukukta tahliye zor gibi gözüküyor. sulh hukuk mahkemesinde temerrüde dayalı tahliye gerçekleşebilir mi? temerrüt ihtarı için örnek 13 ödeme emri gönderebilir miyim?
Yukarıda verdiğim yanıtın arkasındayım. Mecurun neresi olduğu konusunda kiracıyla - kiralayan arasında bir ihtilaf olamayacağına göre adresin eksik olması, hatalı olması ve hatta hiç olmamasının hukuki ihtilaflarda sorun yaratmayacağını düşünüyorum. Olsa olsa tahliye taahüdü yönünden bir sorun çıkabilirdi, zira icra memurunun doğrudan tahliyeye gitmesi gerekebilir ve memur sorun çıkarabilir ancak eğer öncesinde mahkemeden geçen bir işlem olacaksa ki diğer tüm tahliye taleplerinizde olacaktır, bu durumda adresin sorun yaratmayacağını düşünüyorum. Dava açarken doğru adresi dava dilekçesinin adres kısmında belirtebilir ve gerekirse tapu kaydı, kiracı/mal sahibi adına elektrik/su/telefon faturaları/stopaj makbuzları vs. ile belgelendirebilirsiniz. Davanız sabit olursa tahliye kararı da sizin belirttiğiniz bu adresten tahliye şeklinde yazılacaktır bu durumda.

Bir an için yanıldığımı varsayalım: Bu durumda adres hatalı yazılan veya yazılmayan bir sözleşmede (veya örneğin şifahi bir kira sözleşmesinde) mecurdan bir daha kiracıyı tahliye edemeyecek miyiz yani?
Old 28-05-2016, 23:04   #14
Av.Ergün Vardar

Taşınmazın sözleşme kapsamı dışında kalan taşınmaz olduğu hususunda bir ihtilaf varsa bu durumda adres eksikliği sorun yaşatabilir.Bunun haricinde adresin eksiksiz yazılmasının önemi olmadığı düşüncesindeyim.
Old 28-05-2016, 23:15   #15
olgu

Shm de kira ilişkisinin varlığı tanık dahil her türlü delille ispatı mümkün. İcra mahkemesi dar yetkiliyim, sözleşmede açık adres yazmıyor diye red eder miki?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi