Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Evlenme Nedeniyle İşten Ayrılma Ve Kıdem Tazminatı

Old 14-07-2004, 14:06   #1
Esin

Varsayılan Evlenme Nedeniyle İşten Ayrılma Ve Kıdem Tazminatı

evlenme nedeniyle işten ayrılmalarda işyeri ihbar süresi kadar çalışılmasını isteyebilir mi? yoksa bu tip ayrılmalarda askerlik nedeniyle ayrılmalarda olduğu gibi ihbar süresi kavramı dikkate alınmaz mı?
evlendikten sonra 1 yıl içinde tarihin dolmasına çok kısa bir süre kala istifa edilip kıdem tazminatı alınabilir mi? bu tazminatın alınabilmesi için nasıl bir dilekçe vermek gereklidir?
geriye dönük olarak biriken kullanılmamış yıllık izinlerin parası kıdem tazminatı ile birlikte alınabilir mi?
Bu şekilde istifa ettikten kısa bir süre sonra başka bir iş yerinde çalışılmaya başlanabilir mi?
yardımlarınız için çok teşekkür ederim..
saygılar.
Old 18-07-2004, 23:06   #2
levent öge

Selam,
Evlenme nedeniyle iş akdinin işçi tarafından feshinde,işveren ihbar öneli kadar çalişma talep edemez.Çünkü işçi yasaya göre tek tareflı fesh ettiğinden zaten ihbar tazminatı talep edemiyor.
Evet. kıdem tazminatı alabilir.4857 sy İş Yasasının Geçici 6.md si ne istinaden Kıdem Tazminat Fonuna İlşkin Kanunun yürürlüğe gireceği tarihe kadar 1475 sy Yasanın 14 md si yürürlüktedir.Böyle bir yasada şu ana kadar çıkmadı.
geriye dönük olarakda 5 yıllık (zamanaşımı süresi)yıllık ücretli izinlerini aynı davada talep edebilir.(ancak ben bir davada süre belirtmeden yıllık ücretli izin ücreti alacağı talep etmiştim bilirkişi işe başlangiç tarihinden fesih tarihine kadar hesapladı işveren zaman aşimi itirazında bulunmadı ve mahkeme aynen karar verdi ve keşinleşti)
Esas soru tekrar işe başlıyabilir mi? Kanımca başlıyamaz.1475 sy Yasanın 14.md sindeki bu hüküm; aile reisinin erkek olduğunu kabul eden Medeni Yasanın hükmünden hareketle kocanın çalişmaya izin vermemesi gerekçesiyle konulmuştur.
Ama fesihden hemen sonra başka işte çalişması işçinin kötüniyetli olduğunun göstergesi olup ilk işverenden kıdem tazminatı almasını şimdi engelliyebilir.Çünkü M.K değişti.ve 1475 değişti.Gerçi 14 md yürürlükte ama Yargıtay değişen duruma göre karar verebilir.
İşverene verilecek dilekçe ise,şu tarihde evlenmiş bulunduğumdan ve eşimin çalişmama izin vermemesi nedeniyle 4857 sy Yasanın Geçici 6 md sine istinaden 1475 sy Yasanın 14 maddesine göre iş aktimi fesh ediyorum.Fesih nedeniyle kıdem tazminatımın tarafıma ödenmesi
Saygılarımla.
Old 01-08-2004, 12:28   #3
nfb

kıdem tazminatı ile ilgili halen cari olan 1475 sayılı eski iş yasasının 14. maddesinde düzenlenen evlenen kadının işten ayrılması maddede aynen"kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi " şeklinde düzenlenmiştir.

Bu evlenen kadına yasanın tanıdığı ve kadın işçinin iş akdini feshederken kıdem tazminatı almasını sağlayan ve tamamen kadın işçinin kendi arzusuna bırakılmış bir haktır.
Bu nedenle bu hakkın kullanımının, kadın işçinin kocasının insiyatifine ve iznine bırakıldığı, eski medeni kanunda kadının çalışmasının kocanın iznine bağlı olduğu yolundaki levent kardeşimizin görüşüne katılamıyorum.Yasakoyucunun da bunu amaçlamış olduğunu sanmıyorum.
Bu nedenle evlilik nedeniyle iş akdini fesheden ve kıdem tazminatını alan bir kadın işçinin daha sonra başka bir işyerinde çalışmaya başlaması, eski işverene ödediği kıdem tazminatını geri isteme hakkı doğuramaz.
Old 30-03-2006, 10:32   #4
ebruturan77

Bir hukukçu değilim ama, toprak arkadaşıma katılıyorum. Kadın ayrıldıktan sonra şartları kendisi için daha iyi olan bir işyerinde çalışmaya başlayabilmelidir diye düşünüyorum. Bu şartlar ise mesai saatinin düzenli olması, çalışma ortamının rahatlığı, iş yükünün azlığı, maddi olanaklar vs. olabilmeli mesela... Bunlar kötü niyete girer mi?

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi