Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Evlatlığın Reddi Davasını Nasıl Islah Edebilirim

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-04-2008, 08:46   #1
avsakgun

Varsayılan Evlatlığın Reddi Davasını Nasıl Islah Edebilirim

Bir ay kadar önce müvekkilim adına Evlatlığın Reddi Davası açtım, konuyla ilgili araştırma yaparken dikkatsizliğim nedeniyle eski Medeni Kanunun hükümlerine göre düzenlenmiş kaynaklardan araştırma yapmıştım, davayı açtıktan sonra güncel kaynaklardan baktığımda yeni Medeni Kanunun Evlatlığın Reddi müessesesini düzenlemediğini gördüm, sonuç itibariyle açmış olduğum davayı kaybetmeye mahkumum. Çıkar yol olarak davamı ıslah etmeyi düşünüyorum. Şimdi sorum şu;
1)Davayı mirasçılıktan çıkarma olarak ıslah edebilirmiyim(Araştırdığım kaynaklarada mirasçılıktan çıkarma usulü olarak sadece ölüme bağlı tasarruf gösteriliyor,dava yoluyla da istenebilir mi?)
2)Davayı kurtarmamın başka yolu var mı?

Yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum...
Old 30-04-2008, 09:16   #2
AvTürk

B. Mirasçılıktan çıkarma
I. Sebepleri

MADDE 510.- Aşağıdaki durumlarda mirasbırakan, ölüme bağlı bir tasarrufla saklı paylı mirasçısını mirasçılıktan çıkarabilir:

1. Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın yakınlarından birine karşı ağır bir suç işlemişse,

2. Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemişse

Mirasçılıktan çıkarmanın dava yoluyla istenebilmesi mümkün görünmüyor.

lakin

MADDE 578.- Aşağıdaki kimseler, mirasçı olamayacakları gibi; ölüme bağlı tasarrufla herhangi bir hak da edinemezler:

1. Mirasbırakanı kasten ve hukuka aykırı olarak öldüren veya öldürmeye teşebbüs edenler,

2. Mirasbırakanı kasten ve hukuka aykırı olarak sürekli şekilde ölüme bağlı tasarruf yapamayacak duruma getirenler,

3. Mirasbırakanın ölüme bağlı bir tasarruf yapmasını veya böyle bir tasarruftan dönmesini aldatma, zorlama veya korkutma yoluyla sağlayanlar ve engelleyenler,

4. Mirasbırakanın artık yeniden yapamayacağı bir durumda ve zamanda ölüme bağlı bir tasarrufu kasten ve hukuka aykırı olarak ortadan kaldıranlar veya bozanlar.

Mirastan yoksunluk, mirasbırakanın affıyla ortadan kalkar.

böyle bir durum varsa mirastan yoksunluk müessesesi işletilebilir.

Veya mesele mirasla ilgili olmayıp evlatlık ilişkisinin sona erdirilmesiyse;

E. Evlâtlık ilişkisinin kaldırılması

I. Sebepleri

1. Rızanın bulunmaması

MADDE 317.- Yasal sebep bulunmaksızın rıza alınmamışsa, rızası alınması gereken kişiler, küçüğün menfaati bunun sonucunda ağır biçimde zedelenmeyecekse, hâkimden evlâtlık ilişkisinin kaldırılmasını isteyebilirler.

2. Diğer noksanlıklar

MADDE 318.- Evlât edinme esasa ilişkin diğer noksanlıklardan biriyle sakatsa, Cumhuriyet savcısı veya her ilgili evlâtlık ilişkisinin kaldırılmasını isteyebilir.

Noksanlıklar bu arada ortadan kalkmış veya sadece usule ilişkin olup ilişkinin kaldırılması evlâtlığın menfaatini ağır biçimde zedeleyecek olursa, bu yola gidilemez.

II. Hak düşürücü süre
MADDE 319.- Dava hakkı, evlâtlık ilişkisinin kaldırılması sebebinin öğrenilmesinden başlayarak bir yıl ve her hâlde evlât edinme işleminin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.

kanun maddeleri işinize yarayabilir.

Av.Oğuzhan TÜRK
Old 30-04-2008, 10:12   #3
avsakgun

Teşekkür ederim değerli meslektaşım, ıslah konusunda ben de ümitli değilim açıkçası, davayı toparlamanın bir yolu olmalı diyorum ama yok sanırım. Başka fikirleri olan meslektaşım varsa onların da yorumlarını bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi