Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimin yeni bir kredi kartı almasına ve kefil olmasına nasıl engel olabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-09-2009, 11:22   #1
Konuk

Soru eşimin yeni bir kredi kartı almasına ve kefil olmasına nasıl engel olabilirim?

3 yıllık evliliğim boyunca eşim abisinin kullanbilmesi için kredi kartları aldı, ödemedi biz ödedik; onun için kredi çekti ödemedi biz ödedik; ona kefil oldu, ödemedi destek olduk; yetmedi eşimin kullandığı kredi kartlarını geçici olarak kullanmak üzere aldı, onu da biz ödedik vs vs.
Eşim ailesine kesinlikle hayır diyemiyor. Ben de onun yanında olmaya çalıştım hep ama bu şartlarda yaşanmıyor.
Onu kırmak istemiyorum, bu durumu ifşa etmek de istemiyorum. Ama daha fazla da "ben yemiyorum sen ye" de demek istemiyorum. Şu an kazancımızın tamamına yakınıyla bu borçları ödüyoruz. Henüz ödeyebiliyoruz ama ödeyemez duruma gelirsek????
Eşimin benden izinsiz kredi kartı almasına, kredi çekmesine ve kefil olmasına nasıl engel olabilirim?
cevaplar için şimdiden teşekkür ederim
Old 02-09-2009, 14:05   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin bu şekilde aile bütçesini zora sokacak biçimde icra tehdidi altına girmesi karşısında medeni kanuna göre kendisine sizin yasal danışman olarak atanmanız için bir dava açılabilir. İgili maddeyi aktarıyoruz.
Alıntı:

B. Yasal danışmanlık

Madde 429 - Kısıtlanması için yeterli sebep bulunmamakla beraber korunması bakımından fiil ehliyetinin sınırlanması gerekli görülen ergin bir kişiye aşağıdaki işlerde görüşü alınmak üzere bir yasal danışman atanır:

1. Dava açma ve sulh olma,

2. Taşınmazların alımı, satımı, rehnedilmesi ve bunlar üzerinde başka bir ayni hak kurulması,

3. Kıymetli evrakın alımı, satımı ve rehnedilmesi,

4. Olağan yönetim sınırları dışında kalan yapı işleri,

5. Ödünç verme ve alma,

6. Ana parayı alma,

7. Bağışlama,

8. Kambiyo taahhüdü altına girme,

9. Kefil olma.

Aynı koşullar altında bir kimsenin malvarlığını yönetme yetkisi, gelirlerinde dilediği gibi tasarruf hakkı saklı kalmak üzere kaldırılabilir.

Ayrıca, eğer halen oturmakta olduğunuz ev tapuda eşinizin üzerine kayıtlı ise, tapuya baş vurarak aile konutu şerhini koydurabilirsiniz. Böylelikle, eşiniz konut üzerinde sizin onayınız olmadan bir tasarrufta bulunamaz.

Ve yine medeni kanun 199. madde gereğince yine eşiniz üzerine kayıtlı olan mallar var ise, bunların sorumsuzca, ailenin mal varlığını tehlikeye düşürür şekilde yok edilmesini engellemek için TEDBİREN eşin tasarruf yetkisinin kaldırılması istenebilir.

Sayın Konuk,

Bir avukat ile yüz yüze görüşünüz. Hangi hukuki yolun uygulanması gerektiğine, şartlarınıza uygun biçimde karar verecektir.

Tek başınıza hareket etmeyiniz. Hak kaybına uğrayabileceğiniz gibi gereksiz masraflar da yapabilirsiniz.

Doğrudan hukuki destek alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi