Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Başka avukatın aslı gibidir yaptığı kira sözleşmesi ile o avukatın müvekkiline karşı takip yapılabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2011, 12:55   #1
Av.Can

Varsayılan Başka avukatın aslı gibidir yaptığı kira sözleşmesi ile o avukatın müvekkiline karşı takip yapılabilir mi?

Sayın meslektaşlarım müvekkilim bir evde kiracı olarak oturmaktadır. Kira sözleşmesi 2 suret olup tarafımdaki suret ile karşı taraftaki suretin kiraya veren bölümleri farklı. Bendekinde "kiraya veren A.Ş." karşıda "kiraya veren M.Ö adına A.Ş." M.Ö isimli kişi takip yaptı ve tahliye davası açtı ancak bizdeki surette kiraya veren A.Ş. olarak gözüktüğünden mahkeme aktif husumet yokluğundan tahliye talebini reddetti. Sorun burada başlıyor. Karşı taraf vekili benim tahliye davasına sunduğum kira sözleşmesi fotokopisini alıp üstelik benim aslı gibidir yaptığım bir suretin fotokopisini alıp A.Ş. adına icra takibi yapmış. Fotokopisi sunulan belgenin aslı bende. Üstelik bu fotokopide alacaklı vekilinin aslı gibidir ibaresi yok aksine benim yani borçlu vekilinin var.

Bir avukat aslı başka bir avukatta olan belgeye dayanarak o avukatın müvekkili aleyhine işlem yapabilir mi? Meslek etiği açısından hiç hoşuma giden bir davranış olmadı. Neden kendi elindeki sözleşmeye göre takip yapmıyor da benim aslı gibidir yaptığım aslı bende olan bir sözleşmeye göre yapılıyor. Müvekkile giden kira sözleşmesinde benim aslı gibidir yaptığım suret var. müvekkilim bana neden karşı tarafa bu belgeyi verdiniz diye haklı olarak sitem ediyor. Oysa ben tahliye davasında savunmama dayanak olarak bu belgeyi sunmuştum. Sizce normal mi bu durum
Old 11-01-2011, 13:04   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Bombacı Suat
Sayın meslektaşlarım müvekkilim bir evde kiracı olarak oturmaktadır. Kira sözleşmesi 2 suret olup tarafımdaki suret ile karşı taraftaki suretin kiraya veren bölümleri farklı. Bendekinde "kiraya veren A.Ş." karşıda "kiraya veren M.Ö adına A.Ş." M.Ö isimli kişi takip yaptı ve tahliye davası açtı ancak bizdeki surette kiraya veren A.Ş. olarak gözüktüğünden mahkeme aktif husumet yokluğundan tahliye talebini reddetti. Sorun burada başlıyor. Karşı taraf vekili benim tahliye davasına sunduğum kira sözleşmesi fotokopisini alıp üstelik benim aslı gibidir yaptığım bir suretin fotokopisini alıp A.Ş. adına icra takibi yapmış. Fotokopisi sunulan belgenin aslı bende. Üstelik bu fotokopide alacaklı vekilinin aslı gibidir ibaresi yok aksine benim yani borçlu vekilinin var.

Bir avukat aslı başka bir avukatta olan belgeye dayanarak o avukatın müvekkili aleyhine işlem yapabilir mi? Meslek etiği açısından hiç hoşuma giden bir davranış olmadı. Neden kendi elindeki sözleşmeye göre takip yapmıyor da benim aslı gibidir yaptığım aslı bende olan bir sözleşmeye göre yapılıyor. Müvekkile giden kira sözleşmesinde benim aslı gibidir yaptığım suret var. müvekkilim bana neden karşı tarafa bu belgeyi verdiniz diye haklı olarak sitem ediyor. Oysa ben tahliye davasında savunmama dayanak olarak bu belgeyi sunmuştum. Sizce normal mi bu durum

Bildiğiniz üzere Avukatın, evrakları tasdik etme yetkisi var. (AV.k.56) Bu itibarla, avukatın tasdik ettiği bir suret dayanak gösterilerek icra takibini elbette ki yapabilir. Muhtemelen bu şekilde kira akdine yönelik imza inkarını önlemek (ve zaman kaybetmemek) istemiş olabilir.
Old 11-01-2011, 13:55   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Bombacı Suat
Meslek etiği açısından hiç hoşuma giden bir davranış olmadı. Neden kendi elindeki sözleşmeye göre takip yapmıyor da benim aslı gibidir yaptığım aslı bende olan bir sözleşmeye göre yapılıyor.

Nedeni gayet açık değil mi?

Alıntı:
Kira sözleşmesi 2 suret olup tarafımdaki suret ile karşı taraftaki suretin kiraya veren bölümleri farklı. Bendekinde "kiraya veren A.Ş." karşıda "kiraya veren M.Ö adına A.Ş."

Alıntı:
M.Ö isimli kişi takip yaptı ve tahliye davası açtı ancak bizdeki surette kiraya veren A.Ş. olarak gözüktüğünden mahkeme aktif husumet yokluğundan tahliye talebini reddetti

Kiralayan, ilk dava red olduktan sonra kiracı olarak sizin kiralayan kabul ettiğiniz A.Ş. adına icra takibi yapmış. Etik olmayan bir davranış yok.
Old 11-01-2011, 14:02   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Bir avukat aslı başka bir avukatta olan belgeye dayanarak o avukatın müvekkili aleyhine işlem yapabilir mi? Meslek etiği açısından hiç hoşuma giden bir davranış olmadı. Neden kendi elindeki sözleşmeye göre takip yapmıyor da benim aslı gibidir yaptığım aslı bende olan bir sözleşmeye göre yapılıyor.

Karşı yan vekili meslektaşınıza neden kızdınız ben de anlayamadım

Siz, kendi sunduğunuz belgenin geçerliliğine inanmış ve tasdik etmişsiniz; o da sizin tasdiğinize itibar edip güvenmiş ve sizin sunduğunuz belgeye dayanmış. Yani tümüyle "Güven ilişkisi"

Karşınızdaki meslektaşın yerinde ben olsaydım ben de aynısını yapardım.

Saygılarımla...
Old 12-01-2011, 16:43   #5
Av.Can

Kızdığım nokta şu oldu. Aslı bende olan belgeyi benim müvekkilimin aleyhine kullanırken benden izin alınması gerekmez mi. Avukatlar bir belgeyi aslı gibidir yapınca ileride kendi müvekkillerinin aleyhine kullanılıp kullanılmayacağını da düşünmeli demek ki. Ayrıca icra dairesi kira sözleşmesinin aslını görmeden takibi nasıl kabul eder onu da anlamadım. Müvekkilime takip gidiyor ve kira sözleşmesinin üzerinde kendi avukatının imzası var. Karşı tarafın ekmeğine niye yağ sürdün avukat bey dese haksız mı?
Old 12-01-2011, 16:52   #6
Av.Can

Şunu da belirteyim. Belgenin aslı karşı tarafın elinde değil aslı gibidir yapılmış surette fotokopi yani. itirazın iptali davasında belgenin aslını davacı sunamazsa benden müvekkilimin davayı kaybetmesine neden olacak belge aslı mı istenecek. Bu sözleşmeyi sunarsam müvekkil aleyhine hareket etmiş olup suç işlemiş olacağım. Sunmasam aslı gibidir yaptığım belgenin aslı elinde yok diye şikayet edecekler. Beni böyle zor bir duruma sokması hiç doğru gelmiyor. Savunma için sunduğum belgeyi fırsat bilip böyle davranınca karşı tarafın yaşayacağı sıkıntıyı düşünmek gerek
Old 12-01-2011, 19:18   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Bombacı Suat
Şunu da belirteyim. Belgenin aslı karşı tarafın elinde değil aslı gibidir yapılmış surette fotokopi yani. itirazın iptali davasında belgenin aslını davacı sunamazsa benden müvekkilimin davayı kaybetmesine neden olacak belge aslı mı istenecek. Bu sözleşmeyi sunarsam müvekkil aleyhine hareket etmiş olup suç işlemiş olacağım. Sunmasam aslı gibidir yaptığım belgenin aslı elinde yok diye şikayet edecekler. Beni böyle zor bir duruma sokması hiç doğru gelmiyor. Savunma için sunduğum belgeyi fırsat bilip böyle davranınca karşı tarafın yaşayacağı sıkıntıyı düşünmek gerek

Sizin evrak aslını dosyaya sunmanız suç değil tam aksine hakimin emrine riayet olur. (bkz.HUMK.326)
Old 12-01-2011, 20:59   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Bombacı Suat

İnanın bu olasılıkları dün yazacaktım. Ancak gereksiz bir "etik" tartışması yaratmak istememiştim. Diyecektim ki, borçlu "imza inkarında" bulunsa; alacaklı belge aslını nasıl sunacak? Ama "aslı gibidir" diyen avukat, imza incelemesi için belge aslını teslimden nasıl imtina edecek? "Yok" dese, suç işlemiş olacak.
Old 12-01-2011, 21:07   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Bombacı Suat
Kızdığım nokta şu oldu. Aslı bende olan belgeyi benim müvekkilimin aleyhine kullanırken benden izin alınması gerekmez mi. Avukatlar bir belgeyi aslı gibidir yapınca ileride kendi müvekkillerinin aleyhine kullanılıp kullanılmayacağını da düşünmeli demek ki. Ayrıca icra dairesi kira sözleşmesinin aslını görmeden takibi nasıl kabul eder onu da anlamadım. Müvekkilime takip gidiyor ve kira sözleşmesinin üzerinde kendi avukatının imzası var. Karşı tarafın ekmeğine niye yağ sürdün avukat bey dese haksız mı?

Tabii ki haksız. Siz elinizdeki kira sözleşmesine dayanarak savunma yapmış ve ilk davayı aktif husumet ehliyetinden red ettirmişsiniz. Yani o belgeyi sunmak zorundaydınız.

Müvekkil ne istemektedir? Kendi kiracılığını kabul etmektedir. Kiralayanın ilk açtığı dava,
Alıntı:
ancak bizdeki surette kiraya veren A.Ş. olarak gözüktüğünden mahkeme aktif husumet yokluğundan tahliye talebini reddetti
"M.Ö. adına A.Ş." tarafından açıldığı için red edilmedi mi? O halde, "kiraya veren" A.Ş. değil midir?
Yani müvekkiliniz sizden mecurda kiracı olduğu halde "kiracı olmadığını" kanıtlamanızı mı isteyecek?
Old 12-01-2011, 21:31   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İnanın bu olasılıkları dün yazacaktım. Ancak gereksiz bir "etik" tartışması yaratmak istememiştim. Diyecektim ki, borçlu "imza inkarında" bulunsa; alacaklı belge aslını nasıl sunacak? Ama "aslı gibidir" diyen avukat, imza incelemesi için belge aslını teslimden nasıl imtina edecek? "Yok" dese, suç işlemiş olacak.

Alıntı:
Yazan Bombacı Suat

Sayın Bombacısuat, tam aksine, " belge aslını sunarsam müvekkilime karşı suç olur" diye endişe ettiğini yazmış Suat Bey.
Old 13-01-2011, 09:55   #11
Av.Can

Evet böyle bir endişem var. Ayrıca takipte kullandıkları benim aslı gibidir yaptığım belge de fotokopi. Yani aslı gibidir yaptığım belgenin aslını da sunmamışlar. Fotokopi olan yani ıslak imzamın olmadığı bir belgeyi ben neden kabul edeyim. Nereye sunduysam o dosyadan getirtilsin bunu da iddia eden taraf yapsın. Burada alacaklının borcunu borçlu vekilinin ispat etmesi isteniyor ki bana halen doğru gelmiyor.
Old 13-01-2011, 11:00   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın Bombacısuat, tam aksine, " belge aslını sunarsam müvekkilime karşı suç olur" diye endişe ettiğini yazmış Suat Bey.

Dikkat ederseniz, alıntısını yaptığınız mesajda şu cümle de yer almaktadır:

Alıntı:
Yazan Bombacı Suat
Sunmasam aslı gibidir yaptığım belgenin aslı elinde yok diye şikayet edecekler
Old 14-01-2011, 09:49   #13
Av.Can

Sayın Ergin benim aslı gibidir yaptığım belge fotokopi. üzerinde ıslak imzam yok. imza incelemesi yapılması mümkün değil. Bu durumda avukatın müvekkil aleyhine davranmaması zorunluluğuyla karşı karşıyayım. Sayın Dikici'nin belirttiği gibi HUMK 326 ya göre müşterek sözleşmeyi sunmak içinde değerlendirilemez. Çünkü müşterek sözleşme yok. eğer fotokopi olmayan gerçek imzam olan bir belge varsa ancak imzamı kabul ederim. Mahkeme buna göre karar verirse ne ala. belgenin aslını sunmam istenirse bana göre müvekkil aleyhine faaliyette bulunmak olacak ve suç teşkil edecek. Belgenin aslını sunmak benim işimd eğil. ancak AV. Kanunu 56. maddeden sorumlu tutulursam kendimi savunmak için göstermek zorunda kalırım.

Ne olursa olsun sayın meslektaşımın yaptığı şey bir avukatı davanın tarafı haline getirmek ve bu tip sıkıntılara sokmaktan başka bir şey değil bence.
Old 14-01-2011, 13:20   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Bombacı Suat
Sayın Ergin benim aslı gibidir yaptığım belge fotokopi. üzerinde ıslak imzam yok. imza incelemesi yapılması mümkün değil. Bu durumda avukatın müvekkil aleyhine davranmaması zorunluluğuyla karşı karşıyayım. Sayın Dikici'nin belirttiği gibi HUMK 326 ya göre müşterek sözleşmeyi sunmak içinde değerlendirilemez. Çünkü müşterek sözleşme yok. eğer fotokopi olmayan gerçek imzam olan bir belge varsa ancak imzamı kabul ederim. Mahkeme buna göre karar verirse ne ala. belgenin aslını sunmam istenirse bana göre müvekkil aleyhine faaliyette bulunmak olacak ve suç teşkil edecek. Belgenin aslını sunmak benim işimd eğil. ancak AV. Kanunu 56. maddeden sorumlu tutulursam kendimi savunmak için göstermek zorunda kalırım.

Ne olursa olsun sayın meslektaşımın yaptığı şey bir avukatı davanın tarafı haline getirmek ve bu tip sıkıntılara sokmaktan başka bir şey değil bence.

Sayın Bombacı Suat,

Malumunuz HUMK.326. madde sadece (3). fıkradan ibaret değildir. (4). fıkrayı da okursanız aynen: "İki tarafın müstakilen....sahip olduğu belgeler" de ibraz kapsamındadır. Keza maddenin ilk paragrafında da "Bir kimse...elinde bulunan vesikayı ibraza mecburdur." der. Başka bir deyişle "müşterek sözleşme..." yok diyerek evrakın ibrazından kaçınmak mümkün değildir. (Diye düşünüyorum)

HUMK.333. madde ise bu maddenin uzantısı olup evrak uhdesinde olan 3. kişilere şamildir.
Old 21-01-2011, 18:34   #15
Av.Can

Sayın Dikici elbette evrakın ibrazından kaçınmak mümkün değil ancak sanki ispat yükünü davalıya yüklemek gibi bir anlam ortaya çıkmakta. Ayrıca henüz gerçek imzalı bir belge sunulmuş da değil. fotokopi belge hakkında herhangi bir beyanda bulunmam mümkün değil. Nitekim duruşma yapıldı ve belgedeki imzanın bana ait olup olmadığına dair inceleme yapılmasının mümkün olmadığını zira belgenin fotokopi olduğunu davayı kabul etmediğimi söyledim. Mahkeme benim aslı gibidir yaptığım ıslak imzalı fotokopinin sunulması için davacıya süre verdi. Eğer ıslak imzalı belge sunulmazsa dava ispat edilememiş olacak.
Old 12-09-2011, 10:41   #16
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Can Lafcı
Eğer ıslak imzalı belge sunulmazsa dava ispat edilememiş olacak.
Sayın Av.Can Lafcı

Islak imzalı fotokopiyi daha önce bir mahkemeye sunmuştunuz. Islak imzalı fotokopi hala o mahkemenin dosyası içinde değil mi? Neden karşı tarafça sunulmayacağına ilişkin umudunuz var anlayamadım?

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi