Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cezanın ertelenmemesi ve adli para cezasına çevrilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-04-2013, 13:27   #1
Fiona

Varsayılan Cezanın ertelenmemesi ve adli para cezasına çevrilmesi

Öncelikle merhaba,
Bir yakınım, hakaret ve kasten yaralama suçundan hapis cezası alıyor, tam ceza miktarını hatırlamıyorum ama sanıyorum 9 ay. Hakim hiç sabıkası olmayan bu kişiye, hükmün açıklanmasının geri bırakılması müessesini uygulamak yerine, söz konusu cezayı paraya çeviriyor. Para cezalarında da erteleme olmadığı için yakınım söz konusu para cezasına çarptırılıyor. Üstelik temyiz yolu da kapalı, yani karar kesin.
Bir stajyer avukat olarak yardım etmem istendi fakat mesleki tecrübem olmadığı için yardımlarınızı rica ediyorum. Nasıl bir yol izlenebilir?

Saygılarımla.
Old 22-04-2013, 13:33   #2
heyyou

Anlattığınız durumda temyiz yolunun kapalı olması imkansızdır. Ceza belirlenirken hakim 9 ay hapis cezası verip günlüğünü belirli bir miktardan hapis cezasını paraya çevirip ardından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermiş ise bu durumda temyiz değil itiraz söz konusu olacaktır. Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla hakim hapis cezası verip bu cezayı paraya çeviriyor ardından bu hükmün açıklanmasını CMK Md 231'e göre geri bırakıyor. Durum aslında böyle mi acaba ?
Old 22-04-2013, 14:50   #3
Fiona

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler. Hakaret, kasten yaralama ve tehdit suçlarından ceza verilmiş. Hakaret ve kasten yaralama suçu için verilen ceza yaklaşık 9 bin lira kadar, ve adli para cezalarında erteleme olmadığı için hakim HAGB uygulamamış. Sanırım tehdit suçu için verilen ceza da 4.000 tl gibi bir rakama çevrilmiş fakat hükmün 4.000lik kısmı için temyiz yolu açık. Hakim hapis cezalarını paraya çevirmeden hapis cezasına hükmetseydi HAGB uygulayabilirdi fakat bu yolu tercih etmemesini anlamıyorum.

Yani hakim HAGB yerine cezaları paraya çevirmiş. Erteleme söz konusu değil. Paraların ödenmesi için savcılıktan gerekli kağıtları da yollamışlar.
Old 22-04-2013, 18:56   #4
Av. N. İpek

Öncelikle Merhaba,

Kanımca olayı eksik ve hatalı anlatmışsınız.

Kısaca size APC'lerde temyiz sınırını ve HAGB' yi açıklamak gerekirse;

5320 s. k. Geçici 2. madde gereğince;Bölge adliye mahkemeleri faaliyete geçinceye kadar hapis cezasından çevrilenler hariç olmak üzere, sonuç olarak belirlenen 3.000 TL dahil adli para cezasına mahkumiyet hükümlerine karşı temyiz yoluna başvurulamaz. Bu hükümden de anlaşılacağı üzere, hapis cezasına seçenek yaptırım olarak uygulanan APC, MİKTARINA bakılmaksızın TEMYİZE tabidir. Direkt hükmedilen APC ise, 3.000 TL ÜZERİNDE olursa temyize tabi olacaktır.

Olaya dönünce dediğiniz miktarlara bakılınca her türlü temyiz yolu açık gibi görünüyor. Yanlışlık buradan kaynaklanıyor.
Old 22-04-2013, 19:38   #5
Av. N. İpek

Ayrıca "adli para cezalarında erteleme olmadığı için hakim HAGB uygulamamış" demişsiniz.

CMK 231. maddesini incelediğinizde; Sanığa yüklenen suçtan dolayı yapılan yargılama sonunda hükmolunan ceza, (Değişik ibare: 5728 - 23.1.2008 / m.562) "iki yıl" veya daha az süreli hapis veya adli para cezası ise; mahkemece, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir. APC lerde de HAGB uygulanacağı göreceksiniz.

Erteleme TCK 51. md yer almıştır. Ve demek istediğiniz gibi sadece hapis cezalarında mümkündür. Erteleme ve HAGB ayrı müesseselerdir.
Old 24-04-2013, 13:14   #6
Fiona

Karara tekrar bakmam sanırım daha faydalı olur. Ben de temyize kapalı olmasını pek mantıklı bulmadım ama kararın içeriğinde bazı bentler belirtilerek karar temyize kapaLı olup kesin denilmiştir.
Tekrar bakmalıyım sanırım. Yine de cevaplar için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi