Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adresi Hakkında Yanıltıcı Bilgi Vermek- Tebligatı Kabul Etmemek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2007, 13:55   #1
uSaRe01

Varsayılan Adresi Hakkında Yanıltıcı Bilgi Vermek- Tebligatı Kabul Etmemek

Tüm THS sakinlerine selamlar...
Yaptığım icra takibinde borçlu adresine-gerçekte babasının işyeridir-gönderdiğim ödeme emrini borçlu tebliğ almamış ( daha doğrusu tebliğata borçlunun burada ikamet etmediği ve açık adresinin bilinmediği yazılmış); benim de taraf vekili olduğum bir dosyada aynı borçlu tanık olarak dinlenmiş ve burada adresini mahkeme huzurunda bildirmiştir.Akabinde mahkemede bildirdiği adrese gönderdiğim ödeme emri de "borçlunun adresten taşındığı ve yeni adresinin bilinmediği" ibaresi ile iade edilmiştir.

Burada ; borçlu hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzda hangi suç oluşur ?

PTT memurunu görevi ile ilgili bir ihmal vb. suçtan sorumlu tutabilirmiyiz ?

Selam ve saygılar....
Old 10-08-2007, 14:24   #2
SPARTACUS

-- Ne gibi bir suç var anlayamadım
-- Tanık olarak dinlendiğiniz davadaki adresinizi değiştirmeyi mahkemeye bildirmediğiniz ve bu adresi esas alan alacaklının size gönderdiği tebligat geri döndü diye siz suçlu mu olacaksınız ?
Old 10-08-2007, 17:11   #3
uSaRe01

Alıntı:
Yazan SPARTACUS
-- Ne gibi bir suç var anlayamadım
-- Tanık olarak dinlendiğiniz davadaki adresinizi değiştirmeyi mahkemeye bildirmediğiniz ve bu adresi esas alan alacaklının size gönderdiği tebligat geri döndü diye siz suçlu mu olacaksınız ?

Burada yazmayı unutmuşum Sayın SPARTACUS; borçlunun iyiniyetli olmadığını gayet iyi biliyorum.Borçlu daha beş gün önce bildirdiği adresten taşınmış görünüyor.Ya bilerek adresini yanlış bildirmiştir yahut posta memurunu ikna ederek veya yanıltarak tebliğatı almamıştır.Kastım bu yoksa adresi bildirmemek elbette suç değil.
Old 10-08-2007, 17:20   #4
Av.Kemal

sayın usare01,ispatlayabilirseniz,resmi makamlara yanıltıcı bilgi vermek suçtur
saygılar
Old 11-08-2007, 10:05   #5
SPARTACUS

-- Siz tanıksınız derken olaydan bağımsız genel olarak konuştum
-- Sayın usare01 anlatmak istediğinizi anladım, fakat bunun o kadar kolay olmadığı kanaatindeyim
-- Umarım sorununuz çözülür
Old 11-08-2007, 10:52   #6
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

Sayın Meslektaşım;

Borçlunun tanık olarak dinlenmiş olduğu dava dosyasına bildirmiş olduğu adrese Tebligat Kanununun 35. maddesinin son fıkrası kapsamında tebligat çıkarabilirsiniz.

Tebligat Kanunu Madde 35 son fıkra;

Daha önce tebligat yapılmamış olsa bile, taraflar arasında yapılan, imzası resmi merciler önünde ikrar olunmuş sözleşmelerde belirtilen adresler ile kamu kurum ve kuruluşları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına, ticaret sicillerine ve esnaf ve sanatkarlar sicillerine verilen en son adreslerdeki değişiklikler hakkında da bu madde hükümleri uygulanır.

Borçlunun tanık olarak dinlenirken bildirmiş olduğu adres icra müdürlüğü dosyası üzerinden bir müzekkere ile istenir.Mahkemenin bildirmiş olduğu adrese Tebligat Kanunu 35'e göre direk tebligat çıkartılmasını icra müdürlüğünden talep edebilirsiniz.Borçlu adreste olmasa bile Tebligat Kanununa göre tebliğ edilmiş sayılır.

Saygılarımla
Old 11-08-2007, 11:42   #7
SPARTACUS

-- Uygulamada Teb.K 35 göre bu yapılıyor fakat hukuka/adalete ne kadar uygun tartışılır
Old 11-08-2007, 15:04   #8
Godfather

Tebliğ evrakının muhatabına verilmemesi ve tebligatı kabulden kaçınma, Yalan beyan – 7201 Sayılı Tebligat Kanunu 54. ve 55. md
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi