Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davas sonucu babalıkı hükümlerini yerine getirmeyen eşe dava açabilirmiyim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-07-2014, 13:35   #1
Konuk

Kitap boşanma davas sonucu babalıkı hükümlerini yerine getirmeyen eşe dava açabilirmiyim

23.10.2012 tarihinde kesinleşen boşanma davası sonucu eski eşimin velayeti bana verilen kızımı her hafta cuma günü ile pazar günleri arasında, dini bayramlarda arife günü ve 3. günü ve her yılın 1 ağustos 31 ağustos arası yanına alması kararına uymamıştır.bu konuda kendisi "kızımla aramda sorunlar var biraz ıdare et,param yok tatile götüremem" diyerek beni sürekli oyalamıştır.geçen 21 aylık süre zarfında hiçbir hafta sonu bayram tatilleri ve ağustos ayında kızını almak için bir girişimde bulunmamıştır kızımın zarar görmemesi adına bugüne kadar üstelememeye gayret ettim.kişilik haklarımı korumak için dava açabilirmiyim.
bir de eski eşim tedbir nafakası (500 tl) ve sonrasında iştirak nafakasını(500 tl) bugüne kadar ödememiş fakat kızımın her türlü okul giderlerini karşılamıştır.bu durumda biriken nafaka için dava açabilir miyim. -mahkemede kızımın eğitim giderlerinin nafaka dışında da kendisi tarafından karşılanacağı konusunda söz verdiği beyan etmiştim- bu durumda eski eşim okul giderlerini ödediği için bunu nafakaya saydırabilir mi.?
teşekkür ederim
Old 04-07-2014, 16:01   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

1- Eşinizin kızınızla yasal süreler içinde görüşmememesi/ görüşmeye yanaşmaması sizin kişilik haklarınıza zarar vermeyeceğini düşünüyorum. Baba sadece kendine tanınan kişisel görüşme hakkını kullanmamayı tercih etmektedir. Buna karşılık sizin manevi tazminat isteminizin hukuken korunmayacağını düşünüyorum.

2- Bu zamana kadar ödenmeyen nafakaları icra takibi ile talep etmeniz mümkündür.

Babanın ödemeleri düzenli ve belgeye dayanıyorsa her ay ödediğini kanıtladığı miktarın, yapıtığınzdan takipten düşülmesine karar verilebilecektir.

Tüm dava ve haklarınızı bir avukat vasıtasıyla takip ediniz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi