Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ödenmeyen avukatlık ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2012, 13:15   #1
Av.PUDY

Varsayılan ödenmeyen avukatlık ücreti

İş arkadaşım olan avukat arkadaş bir tanıdığına hukuki yardımda bulunuyor vekaletname koymadan temyiz dilekçesi yazımı..bu hukuki yardımın karşılığı olarak bir bedel üzerinde anlaşıyorlar ( avukatlık ücret sözleşmesi vs yok tabikide)arkadaşımız işi yapıyor dilekçeyi yazıyor yargı kararlarını ekliyor vs mail yolu ile gönderiyor tüm belgeleri bu tanıdık arkadaşa ve karar temyiz ediliyor fakat aradan üç hafta geçmesine rağmen ve tüm telefonla arama ısrarlarına rağmen ödeme yapılmıyor bizim arkadaşta sinirden deliye dönüyor kendisini kötü hissediyor malumunuz...düşündük taşındık bişey bulamadık bu konuda yasal bir prosedür işletilebilir mi? ne biliyim savcılığa şikayet vs.. gibi ..
Old 02-02-2012, 13:51   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.KAZANAN
İş arkadaşım olan avukat arkadaş bir tanıdığına hukuki yardımda bulunuyor vekaletname koymadan temyiz dilekçesi yazımı..bu hukuki yardımın karşılığı olarak bir bedel üzerinde anlaşıyorlar ( avukatlık ücret sözleşmesi vs yok tabikide)arkadaşımız işi yapıyor dilekçeyi yazıyor yargı kararlarını ekliyor vs mail yolu ile gönderiyor tüm belgeleri bu tanıdık arkadaşa ve karar temyiz ediliyor fakat aradan üç hafta geçmesine rağmen ve tüm telefonla arama ısrarlarına rağmen ödeme yapılmıyor bizim arkadaşta sinirden deliye dönüyor kendisini kötü hissediyor malumunuz...düşündük taşındık bişey bulamadık bu konuda yasal bir prosedür işletilebilir mi? ne biliyim savcılığa şikayet vs.. gibi ..

Karşılıksız çek keşide etmek dahi suç olmaktan çıktı, sadece idari yaptırım cezası var. Avukata para ödememek neden suç olsun.

Bence arkadaşınız, dilekçe yazım ücreti karşılığında tecrübe kazanmış oldu.
Old 02-02-2012, 13:52   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.KAZANAN

Ortada bir suç olmadığı için konu savcılığı ilgilendirmez. Şunlar yapılabilir:
1- Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne göre dilekçe yazım ücreti icra takibi ile talep edilebilir. İtiraz olursa itirazın iptali davası açılır.
2- Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne göre dilekçe yazım ücreti dava açılarak talep edilebilir.
3- Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne göre dilekçe yazım ücreti için bu kadar uğraşmaya değmez denilip, soğuk su içilir ve bundan sonra ücret almadan ya da ücret sözleşmesi yapmadan iş yapılmayacağı konusunda kendi kendine söz verilir.
Old 02-02-2012, 14:03   #4
AV.FİLİZ AY

belki avukata para ödemek birgün gerçekten suç olur)
Old 02-02-2012, 15:18   #5
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Ortada bir suç olmadığı için konu savcılığı ilgilendirmez. Şunlar yapılabilir:
1- Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne göre dilekçe yazım ücreti icra takibi ile talep edilebilir. İtiraz olursa itirazın iptali davası açılır.
2- Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne göre dilekçe yazım ücreti dava açılarak talep edilebilir.
3- Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'ne göre dilekçe yazım ücreti için bu kadar uğraşmaya değmez denilip, soğuk su içilir ve bundan sonra ücret almadan ya da ücret sözleşmesi yapmadan iş yapılmayacağı konusunda kendi kendine söz verilir.

anladım anladım daaa nasıl bir dava yada nasıl bir icra takibi?
Old 02-02-2012, 15:36   #6
aso19

Tabiki ilamsız takipte ödeme emri (örnek7) Borcun sebebine de dilekçe ücreti.
Old 02-02-2012, 19:25   #7
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan aso19
Tabiki ilamsız takipte ödeme emri (örnek7) Borcun sebebine de dilekçe ücreti.

peki o dilekçeyi kendisinin yazdığını nasıl ispatlıcak bu meslektaşımız? temyiz dilekçesini işi adına yazıyor sadece hukui yardım yağıyor yani vekaletname yok ücret sözleşmesi yok tanıdık die ücret sözleşmesi yapmamış ?
Old 03-02-2012, 08:05   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.KAZANAN
peki o dilekçeyi kendisinin yazdığını nasıl ispatlıcak bu meslektaşımız? temyiz dilekçesini işi adına yazıyor sadece hukui yardım yağıyor yani vekaletname yok ücret sözleşmesi yok tanıdık die ücret sözleşmesi yapmamış ?

Soğuk suyu boşuna önermedik.
Gerçekten dilekçe yazım ücreti için icra/dava ile uğraşmak istiyorsanız, hukuki yardım talebini ve bunun yerine getirildiğini kanıtlamalısınız. Mailler ve yazılıp gönderilen dilekçenin mahkemeye verilmiş olması, o dilekçenin avukatın bilgisayarında kayıtlı olması vb.bu hususta delil olabilir. Miktar itibari ile tanık deliline de dayanabilirsiniz.
Old 03-02-2012, 11:46   #9
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Soğuk suyu boşuna önermedik.
Gerçekten dilekçe yazım ücreti için icra/dava ile uğraşmak istiyorsanız, hukuki yardım talebini ve bunun yerine getirildiğini kanıtlamalısınız. Mailler ve yazılıp gönderilen dilekçenin mahkemeye verilmiş olması, o dilekçenin avukatın bilgisayarında kayıtlı olması vb.bu hususta delil olabilir. Miktar itibari ile tanık deliline de dayanabilirsiniz.

Teşekkürler Üstadım buzdolabına suyu koyduk soğuması için birazdan içicez
Old 03-02-2012, 17:45   #10
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.KAZANAN
anladım anladım daaa nasıl bir dava yada nasıl bir icra takibi?

Terzi kendi söküğünü dikemez demek herhalde bu demek.
Old 03-02-2012, 21:21   #11
ALAMUT

Mail yolu ile yolladığından bahsediyor arkadaşımız. Kendisinin yazdığını ispatlayabilecek durumda bence. Soğuk suya ve değip değmeyeceği hususunda, bazen bazı şeyler bayrak davasıdır. Nitekim padişah geminin birinin neden rısyada kaldığını vezirine sorduğunda, geminin zaten eski bir gemi olduğunu söyleyen vezirine padişah geminin osmanlı bayrağını taşıdığını belirtip değerinin gemiden ziyade bayrak olduğunu söylüyor. Ama yine de buzdolabındaki su artık soğumuştur da denilebilir
Old 24-04-2013, 15:58   #12
L'avocat12

Varsayılan Yargıtay Kararı

Yargıtay kararı olan varsa paylaşabilir mi?
Old 25-04-2013, 09:13   #13
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan Av.PUDY

Asgari tarifeden dilekçe yazım ücreti için makbuz kesip icra takibi başlatmak,itiraz gelirse de itiraz iptal edilir diye düşünüyorum.Ben olsam bu yola başvururdum.Konu 1TL dahi olsa,karşı tarafa bir avukatı kandırdım dedirtmem, bedelini ödetirdim....Soğuk su konusu ise tamamen karşı tarafın insiyatifinde ister içer ister içmez...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi