Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Evrakta Sahtecilik - Aracın Teslimi (Örnek Gösterilecek Hakim)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-02-2011, 17:25   #1
Avukaat

Varsayılan Evrakta Sahtecilik - Aracın Teslimi (Örnek Gösterilecek Hakim)

Merhabalar,
Bugün yaşadığım bir olayı siz meslektaşlarımla paylaşmak istedim. Olay şöyle meydana geldi;

Müvekkil, araç muayene belgesi üzerinde basit bir oynama yaparak (kaldı ki aldatıcılık unsuru yok ve tahminimce beraat alacağız) muayene geçerlilik süresini kendince uzatmıştır. Trafik memurlarınca rutin kontrol sırasında bu durum ortaya çıkmış ve ruhsata el konulup araç da geçerli bir ruhsatı olmadığı için trafikten men edilmiştir. Müvekkil hakkında Asliye Ceza Mahkemesinde resmi belgede sahtecilik suçundan dava açılmıştır.
Vekil olarak, aracın teslim edilmesi için Asliye Ceza Mahkemesinden istemde bulundum. Mahkemece bu isteğim "bu bizim işimiz değil, araç üzerinde verilmiş bir müsadere kararı yok, siz trafik şubeden yeni ruhsat talebinde bulunun" diyerek isteğim sözlü olarak reddildi.
Bana da mantıklı gelen bu karar üzerine trafik şubeye gittim. Bana " İç İşleri Bakanlığının talimatı var mahkemeden alınacak müzekkere içerisinde ruhsat verilmesinde bir sakınca yoktur veya bu husuda takdir yetkisi trafik müdürlüğüne bırakılmıştır ibaresini içeren müzekkere getirmezseniz işlem yapamayacağız" dendi.
Tekrar mahkemeye gittim talebimi bu sefer yazılı olarak verdim. Mahkemece uzun bir müzekkere yazılarak tarafıma verildi. Ancak bu müzekkerede İç İşleri Bakanlığının istediği "ruhsat verilmesinde bir sakınca yoktur" veya "bu hususta takdir size aittir" diye bir ibare bulunmuyordu.
Emniyette aldığım üst yazıyı gösterdiğimde bana ilgili bakanlık talimatının fotokopisini verdiler ve "işlem yapmak için bunun mutlaka olması gerektiğini söylediler.
Tekrar Asliye Ceza Mahkemesine gittim. Hakim Bey'e durumu izah ettim. Bu hususu şekil şartı saydıklarını ve bunun mutlaka müzekkereye eklenmesi gerektiğini söyledim. Hakim bey ilgili polis memurlarına kızdı ve işlemi yapmayan memuru aradı ve dedi ki "ben İç İşleri Bakanlığına bağlı değilim, size gönderilen talimat beni bağlamaz, araca mahkemece el konmamıştır ki ben kaldırayım ya yaparsınız yada yapmadığınıza dair cevap verirsiniz" dedi. Bende gerekirse suç duyurusunda bulunurum dedim.
Son olarak Trafik Müdürlüğüne gittiğimde istemiye istemiye işlemi yapmak zorunda kaldılar.

Yukarıda anlattığım olayda Hakim beyin bu yardımından dolayı kendisine teşekkür ederim. Emsal teşkil etmesi için sizlerle paylaşma gereği duydum. Netice itibari ile araca yeniden ruhsat alabilmek ve aracı muayene ettirebilmek için bir haftalık aracı çözdürdüm.

Herkese iyi çalışmalar dilerim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi