Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamu Avukatı bir yıl içinde ne kadar vekalet ücreti alabilir.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2008, 16:18   #1
abay

Varsayılan Kamu Avukatı bir yıl içinde ne kadar vekalet ücreti alabilir.

Merhaba Arkadaşlar;
Bir kamu Avukatı maaşı dışında bir yıl içinde ne kadar vekalet ücreti alabilir.

Ayrıca bu Avukat aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olarak atanabilir mi? Atanırsa ücret alabilir mi?
Old 21-01-2008, 09:44   #2
Av.Nur Hayat BURAN

Varsayılan ssk açısından cevap

Alıntı:

Bir kamu Avukatı maaşı dışında bir yıl içinde ne kadar vekalet ücreti alabilir.
Merhaba, ben yalnızca SSK ile ilgili uygulamayı biliyorum ve ona göre yanıtlayacağım soruyu; sözleşmeli SSK vekilleri bir yılda 12.000-YTL'yi aşmamak kaydı ile aylık maaşlarının dışında vekalet ücreti kazanıyorlarmış. Bu, 2007'deki ücret de olabilir bu arada. Kadrolu vekiller hakkındaki uygulamayı bilmiyorum. Umarım faydası olur. İyi çalışmalar...
Old 21-01-2008, 12:27   #3
Armağan Konyalı

Sayın atabay

1- Avukatlık Ücretinin hesaplanmasıyla ilgili kanun maddesi aşağıda sunulmuştur:

Devlet Memurları Kanunu - Madde 146
(Değişik 3. fıkra: KHK/311 - 14.1.1988) Ancak, 2.1.1961 tarihli ve 196 sayılı Kanunun 2 nci maddesi, 7.6.1926 tarihli ve 904 sayılı Kanuna 30.1.1957 tarihli ve 6893 sayılı Kanunla eklenen ek 5 inci maddenin birinci ve ikinci fıkraları, 19.7.1972 tarihli ve 1615 sayılı Kanunun 161 inci maddesi, 13.1.1943 tarihli ve 4358 sayılı Kanunun değişik 14 üncü maddesi ve 2.2.1929 tarihli ve 1389 sayılı Kanun ile Katma Bütçeli Kurumların, İl Özel İdareleri ve Belediyeler ile bunlara bağlı birliklerin davalarını sonuçlandıran avukat ve saireye verilecek vekalet ücretine ilişkin sair kanun hükümleri saklıdır. (Değişik cümle: KHK/570 - 20.3.1997) Şu kadar ki, vekalet ücretinin yıllık tutarı; (Ek ibare: 5473 - 21.3.2006 /m.6/c) "hukuk müşavirleri ve avukatlar için 10000, diğerleri için" 6000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık brüt tutarın oniki katını geçemez.

2- Avukatın yönetim kurulu üyeliğine atanması hakkında kanun maddesi aşağıda sunulmuştur:

Avukatlık Kanunu - Madde 12
AVUKATLlKLA BİRLEŞEBİLEN İŞLER
Madde 12 - e) Kamu İktisadî Teşebbüsleri Hakkında 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede başka iş veya hizmetle uğraşmaları yasaklanmamış bulunmak şartıyla; bu Kanun Hükmünde Kararnamenin kapsamına giren İktisadî Devlet Teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri ve iktisadî Devlet Teşekkülleri ile Kamu iktisadî kuruluşları dışında kalıp sermayesi Devlete ve diğer kamu tüzelkişilerine ait bulunan kuruluşların yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği, denetçiliği,
f) Anonim, limitet, kooperatif şirketlerin ortaklığı, yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği ve denetçiliği ve komandit şirketlerde komanditer ortaklık,

Saygılarımla

Kanun Maddeleri: Kazancı Mevzuat Bankası
Old 21-01-2008, 23:16   #4
ibrahim özçaycı

hazine avukatları maaşları haricinde. 2008 yılı için limit 6.000.YTL olmak üzere
karşı vekil ücretine müstehak olup, bunun üzeri hazineye kalıyor.Ayrıca gittikleri keşifler için, dosya başına yolluk alıyorlar.Durumları fena değil.657 y etabi olduklarından, 1.derecede 3000 ek gösferge alıyorlar.Ancak emeklilikte 1.dereceden emekli olan öğretmenle aynı maaşı alıyorlar
kadrolu avukatlar özel büro açamazlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi