Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbir Nafakası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2015, 12:40   #1
Av.Reha

Varsayılan Tedbir Nafakası

12.05.2014 tarihinde boşanma davası açıldı. 12.12.2014 tarihinde ilk celsede davalı taraf dava tarihinden itibaren tedbir nafakasına hükmedildi.Bu ara karara istinaden icra takibi başlattık ancak borçlu son üç aylık borcunu yatırarak bu nafaka borcundan kurtarmaya çalışıyor.Bu aşamada nafakanın ihlali için şikayette bulunsak nasıl bir sonuç alabiliriz.Değerli fikirlerinizi bekliyorum .Saygılarımla
Old 09-03-2015, 13:01   #2
kezzy

Nafaka yükümlüğünü yerine getiren bir kişi hakkında nasıl nafaka ödememeyle ilgili şikayette bulunmak istiyorsunuz ?
Old 09-03-2015, 14:15   #3
Tümtürk

Borçlu nafaka yükümlülüğünü geç de olsa yerine getirmiştir.Nafaka borçlarında,gecikmeden dolayı şikayette bulunmanız herhangi bir sonuç doğurmaz.
Old 10-03-2015, 17:15   #4
Av.Reha

İlamda dava tarihinden itibaren hükmedildi ancak borçlu son 3 ayı yatırdı.Geri kalan 7 ayı yatırmadı.
Bu aşamada nafakanın ihlali davası açmam sonuç doğurur mu ?
Old 10-03-2015, 18:00   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan lejant
İlamda dava tarihinden itibaren hükmedildi ancak borçlu son 3 ayı yatırdı.Geri kalan 7 ayı yatırmadı.
Bu aşamada nafakanın ihlali davası açmam sonuç doğurur mu ?

Şanslısınız, borçlu 3 aylık nafakayı yatırmış. Neden şanslı olduğunuzu aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=83975
Old 11-03-2015, 12:59   #6
avukat48

Üç aylık zamanaşımını dikkate alarak zamanaşımına uğramamış ve ödenmemiş ay için şikayette bulunmalısınız. Bence bu tarihten sonra ödemediği ay olursa şikayette bulunun.şikayet edilen ayı ödesede birikmiş nafakayı ödemediğinden dolayı ceza alacaktır meslektaşım.
Old 11-03-2015, 13:08   #7
kezzy

Alıntı:
Yazan avukat48
Üç aylık zamanaşımını dikkate alarak zamanaşımına uğramamış ve ödenmemiş ay için şikayette bulunmalısınız. Bence bu tarihten sonra ödemediği ay olursa şikayette bulunun.şikayet edilen ayı ödesede birikmiş nafakayı ödemediğinden dolayı ceza alacaktır meslektaşım.

Sayın avukat48 "Birikmiş nafakadan" dolayı nasıl ceza alacak ?

Alıntı:
birikmiş nafaka alacağı adi alacak hükmünde olup ve bu alacağa ilişkin ödememenin İİK 344.maddesinde belirtilen suçu oluşturmayacağı,borçlu sanığın icra emrinin tebliğinden şikayet tarihine kadarki sürede en az bir aylık cari nafaka alacağının bulunmadığı gözetilmeden sanık hakkında mahkumiyet kararı verilmesi mümkün değildir..."(YAR CGK.18.03.1991 gün 1991/53 E 1991/79 K.)

Alıntı:
"Sanığa icra emrinin tebliği tarihi ile şikayet tarihi arasında işlemiş aylık cari nafaka alacağı bulunmadığı gibi takip konusu yapılan birikmiş nafaka alacağı da adi alacak niteliğinde olduğundan dolayı İİK 344.maddesinde yazılı olan suçun oluşmayacağı gözetilmeden karar verilmesi..."(YAR 8CD 01.05.2000 gün 2000/805 E. 2000/7618 K.)"

Alıntı:
"Takip talebinde birikmiş nafakanın yanında cari nafakanın da istenmesi halinde;icra emrinin tebliğinden şikayet tarihine kadar işlemiş cari nafaka bulunup bulunmadığı;nafaka ilamının kesinleşip kesinleşmediği de araştırılarak sonuca göre hüküm kurulması gereklidir."(YAR 8 CD 11.11.1996 gün 1996/13508 E 1996/14017 K)

Alıntı:
"Nafaka borcunun ödememe eyleminde suç tarihi;şikayet tarihinden geriye doğru bir aylık nafaka alacağının muaccel hale geldiği tarih olarak belirlenmesi gerekir.Somut olayda 14.03.2005 tarihinde şikayette bulunulduğuna göre suç tarihinin 14.02.2005 olarak kabulü gerekir."(YAR 16HD 24.11.2008 gün 2008/6760E 2008/7549K)
Old 11-03-2015, 23:43   #8
Av.Reha

Kıymetli birikimlerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim lakin yanlış isem sevgili meslektaşlarım beni düzeltsin lütfen ;
Örnek veriyorum 9aylık birikmiş tedbir nafakasına dayalı takip açılıyor.Ben (bu ayı baz alarak belirteyim ) Şubat ,Mart ,Nisan ayını icra dairesinden hesaplatayım,hemen yatırayım.Benim nafaka ihlalim olmuyor mu?
Old 11-03-2015, 23:49   #9
Av.Reha

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Şanslısınız, borçlu 3 aylık nafakayı yatırmış. Neden şanslı olduğunuzu aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=83975

Sevgili üstadım linke baktım dikkat etmem gereken ana cümleniz bu herhalde . Umarım doğru anladım? Rastladığım Yargıtay kararlarında icra/ödeme emrinin kesinleşmesinden sonra değil; tebliğinden şikayet tarihine kadar işlemiş en az 1 aylık nafaka ödenmemiş olması ceza için yeterlidir."
Saygılarımla
Old 12-03-2015, 08:32   #10
kezzy

Alıntı:
Yazan lejant
Kıymetli birikimlerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim lakin yanlış isem sevgili meslektaşlarım beni düzeltsin lütfen ;
Örnek veriyorum 9aylık birikmiş tedbir nafakasına dayalı takip açılıyor.Ben (bu ayı baz alarak belirteyim ) Şubat ,Mart ,Nisan ayını icra dairesinden hesaplatayım,hemen yatırayım.Benim nafaka ihlalim olmuyor mu?

Mart ayında olduğumuzu baz alarak cevaplamak gerekirse (mart 1 de nafakanın ödenmesi gerekiyor şeklinde düşünülürse- hükümde belirtilen tarihi baz almanız gerekir) ocak, şubat, mart ayına ait nafakaların ödenmesi gerekmektedir. Belirtilen aylara ilişkin nafaka ödenmesi durumunda cezai sorumluluğu olmayacaktır.
Old 12-03-2015, 09:28   #11
avukat48

şikayet söz konusu olduğu takdirde birçok hakim borcun tamamının ödenip ödenmediğini dikkate alıyor.zira en son Denizli de görülmekte olan davada müvekkil son üç ayı ödediği halde borcun tamamını ödemediğinden dolayı ceza aldı.
Old 12-03-2015, 09:46   #12
kezzy

Alıntı:
Yazan avukat48
şikayet söz konusu olduğu takdirde birçok hakim borcun tamamının ödenip ödenmediğini dikkate alıyor.zira en son Denizli de görülmekte olan davada müvekkil son üç ayı ödediği halde borcun tamamını ödemediğinden dolayı ceza aldı.

kararı paylaşırsanız sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi