Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının kaldırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2013, 12:48   #1
Hukuka Saygı

Varsayılan Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının kaldırılması

Selam değerli meslektaşlarım...
Sulh Ceza Mahkemesinde görülen bir taksirle yaralama davasında, hakimin sorması üzerine müvekkilim "hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemiyorum" demiş. Sonraki duruşmaya ben de vekalet sunarak katıldım ve "hagb talep ediyoruz" dedik. Daha doğrusu müvekkil dedi. Mahkeme hagb kararı verdi. Sonrasında müdahil taraf Asliye Cezaya itiraz etti. Asliye Ceza da, "sanık hagb istemiyorum dediği için verilen hagb kararı hukuka aykırıdır diyerek kararı bozdu." Şimdi yeniden duruşma günü verilecekmiş. Burada iki sorum var. Birincisi; bir kere vazgeçtikten sonra, bir daha hagb talep edilemez mi? İkincisi hagb kararı bozulunca mahkeme yeniden hagb kararı veremez mi, mutlaka hüküm verip açıklamak zorunda mı?
Old 16-08-2013, 12:57   #2
Av.Uğur Hakan Kahraman

Söz konusu husuta yeniden yargılama yapılmasının sebebi usulü eksikliğin tamamlatılmasıdır.Yani sanığın bizzat'HAKKIMDA HÜKMÜN AÇIKLANMASINI GERİ BIRAKILMASINI KABUL EDİYORUM'İFADESİNİN duruşma zaptına geçirilmesidir.Yeni bir yargılama olduğundan gerekirse Sanık müdafisi olarak siz talep te bulunun ve de sanığın CMK md 231den faydalanmasını sağlayın.İfade ettiğiniz şekilde bir engel söz konusu olamayacaktır.Söz konusu bozma sadece Usulü bozmadır.CMK yasal düzenlemedeki maddede söz konusu hususa ilişkin bir sınırlama söz konusu değildir.
Old 16-08-2013, 15:12   #3
mehmetkutuk

İlk yargılamada verilen HAGB kararının ortadan kaldırılmasının nedeni HAGB şartlarının oluşmamış olmasıdır.İkinci yargılamada sanık şartlarını taşıyorsa ve hakkında HAGB hükümlerinin tatbik edilmesine muvaffakat etmişse yine neticede HAGB uygulanacaktır.
Old 19-01-2015, 15:33   #4
Av.Duygu Sarısoy

Sayın hukuka saygı
karşılaşmış olduğunuz sorunun aynısıyla şuan ben de karşılaşmış bulunuyorum. Bahsetmiş olduğunuz yargılamada müvekkilinize hagb aldırabildiniz mi?
Old 19-01-2015, 17:21   #5
Hukuka Saygı

Av. Duygu Sarısoy
Evet müvekkilim hakkında hagb kararı verildi. Yani hiçbir sorun çıkmadı. Duruşmada hakim "hagb istiyormusun" diye sordu, müvekkilim "evet" deyince, hagb kararı verdi. Korkulacak bir şey yok. Başarılar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi