Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğumla tehdit ediliyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-12-2008, 14:20   #1
targetgirl

Varsayılan çocuğumla tehdit ediliyorum

iyi günler.ben 29 yaşında bir ev hanımıyım.1,5 senedir evliyim.7 aylık bir oğlum var.eşimle büyük sorunlarımız var.eşim sürekli ve düzgün bir işte çalışmıyor.dahası işte aramıyor.yani sorumluluk sahibi bir insan değil.hiçbişey umurunda değil.biz evlendiğimizden beri babamın evinde oturuyoruz.araba taksidimizi babam ödüyor.bunun yanında çocuğun tüm masraflarıda babam tarafından karşılanıyoır.eşim hiçbirşeye karışmadığı halde birde ben boşanmak istediğimi söyleyince çocuğu ver boşanalım diyor.bende çocuğum yanımda olsun diye bu evliliğe katlanmak zorunda kalıyorum.ama büyük bir çıkmazdayım.eşim asabi biri.sinirlenince küfrediyor.oldukça ileri depresif hareketleri oluyor.çocuğu vermezsem kaçıracağını ve benim bulamayacağımı söylüyor.sizce ne yapmalıyım.bana yol gösterirmisiniz.
Old 20-12-2008, 16:20   #2
üye8180

Sayın Konuk, evlilik iki tarafın özgür devam ettirme iradeleri ile sürecek bir birliktir. Hiç kimse evli kalmaya zorlanamaz. Evli kalmaya zorlama kadının insan haklarına açıkça saldırı teşkil eder. Eşinizin sizi, çocuğu kaçırmakla tehdit etmesi şiddettir. Bulunduğunuz yer Aile Mahkemesine başvurup, Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun'dan yararlanmak sureti ile, eşiniz aleyhine bir koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz. Bu talep harca tabi değildir. Masrafsızdır. Duruşma açılmaksızın verilir. Koruma kararında, ' eşinizin size ve çocuğunuza yönelik şiddet içeren söz ve eylemlerine son vermesini, 'müşterek konuttan uzaklaştırılmasını'. konutun size ve çocuğunuza tahsisini ', ' nafaka bağlanmasını ', ' eşinizin bir tedavi kurumuna başvurmasını, tedavisini' talep edebilirsiniz. Bu tedbirleri içeren 6 aya kadar bir koruma kararı verilir. Koruma kararına uymamanın yaptırımı, yapılacak ceza yargılaması neticesi,Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilebilecek 3 aydan 6 aya kadar hapis cezasıdır.

Türk Ceza Kanunundaki tehdit, aile bireylerine kötü muamele, bakım yükümlülüğünü yerine getirmeme hükümleri de uygulama alanı bulacaktır. Suçun işlendiği yer Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı başvuru ile, belirtilen suçlardan eşiniz hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmasını talep edebilirsiniz.

Boşanma, nafaka, velayet, maddi ve manevi tazminat, mal rejiminin tasfiyesinden kaynaklanan katılma alacağı haklarınız saklıdır. Her zaman ileri sürebilirsiniz.

Bir avukat yardımı almanızı, ekonomik gücünüz avukatla temsile uygun değil ise, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmanızı rica ederiz.
Old 20-12-2008, 16:32   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Sayın Meslektaşı'ımın verdiği doğru bilgi ve yol göstermeye ek olarak;

Velayet hususunda şunları söyleyebiliriz:

7 aylık bir bebeğin velayeti doğal olarak anneye verilir. Bebek anne bakım ve şefkatine muhtaç durumdadır.

Baba ile görüşmeleri dahi, buna göre mahkemece düzenlenmelidir. Bebeğin bedensel ve ruhsal gelişimini etkilemeyecek biçimde şahsi ilişkinin kurulmasına özen göstermek gerekir. Mahkemeden taleplerinizde bunu da gözönüne alması gerektiğini belirtiniz.

Bunun dışında eşinizin "çocuğu kaçırırım" sözleri meslektaşımın da belirttiği gibi, manevi şiddete girer ve ailenin korunmasına yönelik hükümlerden yararlanabilirsiniz.

Ya da savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Mutlaka bir meslektaşımızın doğrudan bilgisinden yararlanınız.

Saygılarımızla.
Old 28-12-2008, 01:15   #4
Konuk

sayın neslihan hanım ve ufuk bey,verdiğiniz bilgiler için size teşekkür ediyorum.bana biraz olsun ışık tuttunuz.ama sizlere birşey daha sormak istiyorum.ben savcılığa suç duyurusunda bulunduktan sonra eşim bana yaklaşamayacak.ama ben annemlerle aynı apartmanda oturuyorum.onlara bir zarar verebilirmi.bunu merak ediyorum.birde aile mahkemesine başvurup tedavi olması gerektiği kesinleşirse eşimin tedavi olduğunu nasıl anlayacağız.6 ay uzaklaştırma süresince gösterilen yerdemi tedavi olacak yoksa kendisi mi bir yer bulup tedavi olacak.ben tedavi oldum diyebilir sonoçta.
Old 28-12-2008, 14:00   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sayın Katılımcı

1-Koruma kararında korunacak kişiler de belirtilmelidir.Aileniz de bu riske maruz kalıyorsa bu da kararda yazılacaktır.

2-Aile Mahkemesi Hakimi,şiddet uygulayan aile bireyinin tedavi olmasına karar verdiğinde ,işleyişin nasıl olacağı aynı kanuna ilişkin yayınlanan yönetmelikte aşağıdaki gibi açıklanmıştır.;

Alıntı:
Muayene ve tedavi tedbiri

MADDE 13 – (1) Muayene ve tedavi tedbiri, hâkim tarafından aile içi şiddete maruz kalan aile bireylerinden birisinin korunması için, kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin bir sağlık kuruluşunda muayene veya tedavisinin sağlanması amacıyla hükmedilen tedbiri ifade eder.

(2) Hâkim, muayene ve tedavinin sağlanması için şiddet uygulayan kişilerin illerde İl Sağlık Müdürlüğüne, ilçelerde Sağlık Grup Başkanlığına başvurmasını kararında belirtir.

(3) Bu kişiler İl Sağlık Müdürlükleri Ruh Sağlığı Şubelerince veya Sağlık Grup Başkanlıklarınca resmî veya kendi istekleri üzerine özel sağlık kurumlarına sevk edilir. İlgilinin tedaviyi sürdürüp sürdürmediği ve yapılan işlemin sonucu İl Sağlık Müdürlüğü veya Sağlık Grup Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilir
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi