Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

youtube'da ki hakaret içeren yayının kaldırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2007, 16:56   #1
Adli Tip

Varsayılan youtube'da ki hakaret içeren yayının kaldırılması

Değerli Arkadaşlarım;

Bu konu daha önce tartışılmıştı ama, pratik olarak değil ilkesel olarak değinilmişti konuya.

youtube sitesinde müvekkile hakaret ve küfürlerin edildiği bir klip yayınlanıyor. (müvekkil bir tüzel kişi)

Öncelikle bu klibin yayından kaldırmasını, akabinde ise klibi yayınlayanların bulunmasını istiyorum.

hızlı şekilde sonuç alabilmem için neler önerirsiniz?

Saygılarımla,
Old 21-03-2007, 17:48   #2
Admin

Türk Mahkemesinin erişim kısıtlaması kararından sonra youtube'un gerekli dersi ve mesajı aldığını sanıyorum. Bu nedenle siteyle resmi bir mesajla ve hukuki bir dil kullanarak iletişime geçerseniz yayını derhal kendilerinin kaldıracaklarını düşünüyorum.

Yayını kaldırmamaları durumunda Türk Mahkemelerine başvurarak Türkiye'den siteye erişimin engellenmesi kararını çıkartacağınız uyarısında bulunmayı da unutmayınız.

Sanırım en hızlı yol bu..
Old 21-03-2007, 21:21   #3
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Admin
Türk Mahkemesinin erişim kısıtlaması kararından sonra youtube'un gerekli dersi ve mesajı aldığını sanıyorum. Bu nedenle siteyle resmi bir mesajla ve hukuki bir dil kullanarak iletişime geçerseniz yayını derhal kendilerinin kaldıracaklarını düşünüyorum.

Yayını kaldırmamaları durumunda Türk Mahkemelerine başvurarak Türkiye'den siteye erişimin engellenmesi kararını çıkartacağınız uyarısında bulunmayı da unutmayınız.

Sanırım en hızlı yol bu..

Bu saate kadar yaptığım araştımalar da önerdiğiniz yola öncelik vermem gerektiği yönünde. Ne var ki bu yol da görüntüyü yayınlayanlara ulaşmamı ve onlarla mücadele etmemi güçleştirecek galiba,yanılıyor muyum?

teşekkürler,
Old 21-03-2007, 21:39   #4
Admin

youtube'a yaptığınız başvuruda görüntüyü yükleyenin IP adreslerini de isteyebilirsiniz. Bunun verirler mi bilemiyorum ancak zaten Türkiye kaynaklı bir yasal yola başvurduğunuzda buna icbar etmenin bir yolu gözükmüyor. Yabancı bir site için Türk Mahkemesinin yapabileceği tek etkili eylem siteyi filitre etmek olarak gözüküyor.
Old 21-03-2007, 23:17   #5
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Admin
Yabancı bir site için Türk Mahkemesinin yapabileceği tek etkili eylem siteyi filitre etmek olarak gözüküyor.

sayın admin ve değerli meslektaşlarım,

Ben bu suali "meslektaşların soruları" kısmına yazdımsa da, sizler "hukukçu olmayan" birisi sormuşçasına cevaplarsanız sevinirim.

örneğin siteyi filtre etmek ne demek? ben youtube'ta iletişime geçebileceğim bir link bulamadım. Çoktan seçmeli başvurulardan birini seçebiliyorsunuz sadece,diledeğinizi yazabileceğiniz ve site yonetimine hitaben yazılacak yeri bulamadım.(THS'de de admin'e bir şey sorabilmek için ikinci istanbul buluşmasını beklemek zorunda kalmıştım,anlayın bilgisayarla yakınlığımı )

Ayrıca hukuki yardımı nerden nasıl talep etmeliyim?
Savcılıktan mı, Hukuk Mahkemesinden mi,Ceza Mahkemesinden mi?

Bir çok yargıçımız ve savcımız da konuyla ilgili fikir birliği içinde olmadığından hepsi diğerine yönlendiriyor.
Savcı, önce servis sağlayıcıya başvurun,tebliğden sonraki 7gun içinde yayından kalmazsa başvurunuzu yapın dedi mesela. Servis sağlayıcı kimdir,nerdedir? savcının önerdiği usul hangi mevzuattan kaynaklanıyordur?

Teşekkürler,
Old 21-03-2007, 23:55   #6
Av.Engin Özoğul

Sayın Uygar

Daha önce Müvekkil yayın organlarından birinde yayınlanan dizinin yotube'dan kaldırılması işlemini yapmıştık. copyright@youtube.com adresine mail yazmıştık. Maile durumu anlatan bir yazı eklemiştik. Bir de dizi bölümlerinin yayınlandığı linkleri bildirmiştik. Bir gün sonra talebimizi yerine getirdiklerine ilişkin cevap geldi.

Sizdeki sorun eser üzerindeki haklara ilişkin bir sorun değil ama benzer yöntem kullanılarak yayını kaldırabilirsiniz. IP adresini ise savcılık aracılığıyla tespit edebileceğinizi düşünüyorum. Basın savcılığına suç duyurusunda bulunun. Onlar IP'yi tespit işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Hukuk Mahkemesine şu aşamada başvuramazsınız. Çünkü davalı olacak tarafın kim olduğunu bilmiyorsunuz.

Bildiğim kadarıyla Amerikan Hukukuna göre youtubenin ilk sorumluluğu başvuru üzerine yayını kaldırmakla sınırlı. Kaldırmazsa hukuki sorumluluğu doğuyor. Ancak bu bilgim FSEK ihlalleri ile ilgili sınırlı.
Old 22-03-2007, 00:01   #7
Admin

Merhaba,

Alıntı:
ben youtube'ta iletişime geçebileceğim bir link bulamadım.
Öncelike youtube'a kayıt olun:
http://www.youtube.com/signup

Daha sonra eposta adresinize gelecek onay mesajındaki linke tıklayarak kaydınızı tamamlayın.

Sonra şikayetçi olduğunuz videonun bulunduğu sayfaya gidin. Orada
"Flag as Inappropriate" linkini tıklayın ve açılacak menüde "HATE SPEECH" (sizin durumuz için) seçin.

Bu o video'yu incelenmek üzere youtube yönetimine şikayet etmeyi sağlar.

Ayrıca aşağıdaki adresler youtube iletişim adresleridir:

DMCA Complaints
YouTube, Inc.
1000 Cherry Ave.
Second Floor
San Bruno, CA 94066
Fax: 650.872.8513
Email: copyright@youtube.com

Buradaki eposta adresine ve faksa, vekil sıfatınızla hukuki (ve elbette ingilizce) kaleme alınmış bir başvuru/ihtar göndermenizi öneriyorum. Bu ihtarde söz konusu videonun X gün içinde siteden kaldırılmaması durumunda Türk Mahkemelerine başvurarak youtube.com sitesine Türkiye'den erişimin engellenmesi başvurusunda bulunacağınız ihtarında bulunmanızı da öneririm.

Alıntı:
örneğin siteyi filtre etmek ne demek?
Sitenin filitre edilmesi, Mahkeme kararıyla o siteye ulaşmaya çalışan (Türk) kullanıcılara sitenin gösterilmemesi demektir. Bunun için Mahkeme bu kararı Türk Telekom'a gönderiyor ve Türk Telekom'da kendisi aracılığıyla internete bağlanan kullanıcılar bu adresi ziyaret etmek istediğinde, siteye blok koyuyor. Böylece site aslında halen yayında oluyor ancak Türk Telekom kullanıcıları (ki ADSL ve kablo.net kullanıcılarının tamamına yakını Türk Telekom Kullanıcısıdır) www.youtube.com yazdığında artık siteye erişemiyor.

Alıntı:
Servis sağlayıcı kimdir,nerdedir?
Servis sağlayıcı içeriği yayınlayan kuruluştur, yani bu olayda youtube.com'dur. Kısaca yukarıda benim önerdiğim metodu önermiş Savcılık.

Alıntı:
Ayrıca hukuki yardımı nerden nasıl talep etmeliyim?
Eylem bir suç olduğuna göre savcılığa başvurmanız gerektiğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi