Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

aciz vesikası talebinin icra müdürlüğünce reddi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-02-2014, 16:47   #1
av aysen

Varsayılan aciz vesikası talebinin icra müdürlüğünce reddi

Değerli meslektaşlarım;
Ocak 2014 itibarıyla aciz vesaikası verilmesinin icra müdürlüklerince alındığını öğrendim. Aynı alacaklı ve aynı borçlu için bir dosyadan aldığım aciz vesikasını diğer dosyadan alamadım. Gerekçe aartık icra müdürlüğünün vermeye yetkili oladığını söylediler. Emsal aciz vesikası olmasına rağmen aynı icra müdürünün talebimi redeerek vermemiş olması halinde ne yapabilirim
Old 06-02-2014, 18:43   #2
olgu

Alıntı:
Yazan av aysen
Değerli meslektaşlarım;
Ocak 2014 itibarıyla aciz vesaikası verilmesinin icra müdürlüklerince alındığını öğrendim. Aynı alacaklı ve aynı borçlu için bir dosyadan aldığım aciz vesikasını diğer dosyadan alamadım. Gerekçe aartık icra müdürlüğünün vermeye yetkili oladığını söylediler. Emsal aciz vesikası olmasına rağmen aynı icra müdürünün talebimi redeerek vermemiş olması halinde ne yapabilirim

İcra hukuk mahkemesine şikayet...
Old 07-02-2014, 08:38   #3
Atilla09

Varsayılan aciz

Aciz vesikası verilmesinin icra müdürlüklerinden alınması diye bir durum ve genelge yok ancak icra müdürlüğüne 49 a yakın ek şart verilebilmesi için koşul getirildi bunlar harfiyen yerine getirilmezse alamazsınız icra hukuk mahkemesine şikayete gitsenizde karar değişmeyecektir.100 lerce dosyadan şikayete gitseniz koşulların oluşması şarttır.
tapu vs sorgulamala yapılması tek başına yeterli değildir.
Old 07-02-2014, 10:57   #4
üye26959

her müdür kendini yüksek mahkeme başkanı gibi görüp içtihat oluşturmaya çalştığından böyle bir durumla karşılaşmışsınız. bu yıl değil ama önceki yıllarda defalarca karşılaştım bu durumla. çözümü Olgu isimli meslektaşın belirttiği gibi memur muamelesini şikayet. kesin çözüm
Old 07-02-2014, 12:30   #5
olgu

İcra müdürleri kimi zaman müfettişlerin baskısı, kimi zamanda kendi görüşleri gereği aciz vesikası vermekte direniyorlar.
Konut/ işyeri haczi, tapu araç postaçeki gib sorguları, aile nüfus tablosu sonucu mirasçı olma ihtimali ve birkaç bankaya yazılan müzekkerelerin olumsuz sonuçlanmadan mahkemeden de aciz belgesi düzenlenmesi yönünde karar alamayabilirsiniz.
Old 07-02-2014, 12:56   #6
üye7160

Sayın Olgu'ya katılıyorum..Salt sorgulamaların olumsuz olması nedeni ile aciz vesikası talebinin reddedilmiş olması haklı bir uygulamadır.

- Tebliğ adresine hacze gidilmiş olmaması,
- Borçlu adına kayıtlı taşınır taşınmaz mal olmaması,
- Sigortalı bir işte çalışıyor olmaması,
- Bankalarda hacze kabil hesaplarının olmaması,
- Posta çek hesabı bulunmaması,
- 3.Kişilerde hak ve alacağı olmaması,
- Mirasçı sıfatı ile ölen yakınlarından intikal edecek mirasının bulunmaması,

Gibi bir çok sorgulamanın yapılması halinde aciz vesikası verilmesini uygun görülmektedir.Kanaatimce de doğru olan budur.
Old 09-02-2014, 13:11   #7
Av.Tümer

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
- Bankalarda hacze kabil hesaplarının olmaması,

Bütün banka Genel Müdürlüklerine yazacaksak işimiz var, 30 tane bankaya tebligat parası mı dayanır

Ayrıca adına kayıtlı gemi olup olmadığını da araştırmalıyız. Bunun için İstanbul vs. Liman Başkanlığı'na da müzekkere yazmak gerekir.
Old 10-02-2014, 09:31   #8
üye7160

Alıntı:
Yazan Av.Tümer
Bütün banka Genel Müdürlüklerine yazacaksak işimiz var, 30 tane bankaya tebligat parası mı dayanır

Ayrıca adına kayıtlı gemi olup olmadığını da araştırmalıyız. Bunun için İstanbul vs. Liman Başkanlığı'na da müzekkere yazmak gerekir.

Hayır Sy.Tümer,bütün bankalara yazmıyorsunuz.5 büyük bankaya yazmanız yeterli görülüyor.

Liman Bşk. isteyen icra çıkmadı henüz.Ama isterlerse onu da yaparız
Bence de bakılmasında fayda var,adamın arabası evi yok diye gemisi de olmayacak değil ya
Old 11-02-2014, 12:09   #9
GÜLSÜM ÖNAL

Maalesef İcra müdürlükleri ile fikir birliği sağlanamayan konulardan birisi de aciz vesikası verilmesine dair talepler. İcra müdürlükleri tüm eksik hususlar tamamlansa dahi belgeyi vermekte direniyorlar. Uygulama birliği ise kesinlikle yok..Son talebimde ise haciz tutanağının aciz vesikası yerine geçeceği gerekçesine dayanarak ayrıca aciz vesikası verilmeyeceği yönünde gerekçe gösterilerek talep ret edildi. Şikayet yoluna gidilse de aynı gerekçe ile şikayette ret edildi. Şimdi kararı Temyiz ettim ve bekliyoruz. Zira haciz tutanağının geçici aciz vesikası yerine geçmesi sadece tasarrufun iptali yönünden işe yarayabilir. Ancak VUK hükümleri, zamanaşımı hükümleri,vekalet ücret hakkı alacağı gibi hükümleri bu durumda nasıl uygulanacak bunun için haciz tutanağını müvekkile vererek bu aciz vesikası mı diyeceğiz. Bu belgeyi vergi dairesi nasıl kabul edecek.işleyecek zamanaşımı,alacak miktarı ,belge ile birlikte faiz talep edilememesi gibi hükümler hangi belgeye bakılarak belirlenecek.Aciz vesikası siciline kayıt nasıl yapılacak... Bu hususlarda uygulama birliği yok... ve kimse ne yapması gerektiği konusunda da tereddüt içersinde......Yine sorun sadece Avukatların sorunu haline dönüşüyor bu durumda.....
Old 09-04-2018, 14:03   #10
because I am him

Üstadım selamlar,

Cevabınızdan İİK 105. maddesi uyarınca haciz tutanağının aciz vesikası hükmünde olduğu gerekçesi ile şikayetinizin reddedilmesi üzerine, kararı temyiz ettiğinizi anlıyorum.

Sonucu ve mümkünse Yargıtay kararını bizimle paylaşabilir misiniz lütfen?

Çok teşekkürler.

AA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi