Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma halinde velayet, mal bölüşümü ve nafaka ve tazminat?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2011, 00:07   #1
çocuğum ve ben

Varsayılan Boşanma halinde velayet, mal bölüşümü ve nafaka ve tazminat?

İyi günler.
ben 2008 ağustos ayında evlendim şuanda 14 aylık bir kız çocuğum var. eşimden 15 gün önce eve gelmeyip bana biyere gittiğini söyledi ve ben oraya gitmediğini bi şekilde yakaladım ve çantasında erkeklerin kullandığı bir ilaç yakaladım ve hakkım olarak eşim olduğu için bunu kendisine sordum. bunu sormadan önce gayet güzel giden bi 2 buçuk senelik evliliğimiz vardı hatta o gittiği yerden gelip bana aşkım canım diye davranıordu hala hiçbir problemimiz yoktu.fakat bu soruyu sorduktan sonra eşim beni artık sevmediğini bana hesap vermiyceğini onun istediği hayatın bu olmadığını köreldiğini ve beni istemediğini söyledi bende onu söz ile evden git ozaman diye kovdum gitti ve neyse 11 gün sonra ailenin ve arkadaşların devreye girmesi ile geri geldi. fakat geri geldikten sonrada bana aynı şeyleri yapmaya devam etti gece 1 den önce eve gelmiyordu ve drek arkasını dönüp yatıyordu benim yaptığım yemekleri yemiyordu suratıma bile bakmıyordu sadece msj yoluyla konuşabiliyorduk o işe gittikten sonra. ve msjları çok ağır msjlardı bu söylediklerinin hepsi senden nefret ediyorum sen benim hayatımı körettin bu yaşımda çocukla senle uğraşamam ben hayatımı yaşamak istiyodum yapamadım istemiyorum seni sevmiyorum gibi birsürü msj. devamlı zorla o eve geldim bana aşkım deme ben senin bundan sonra kocan değilim hiçbişeyinim daha nekadar dayanıcam bilmiyorum gibi msjlar gönderiyordu. en sonunda bugün yeter artık istemiyorum seni bi avukata gidelim anlaşarak bitirelim şu işi o evde saniye daha durmak istemiyorum dedi. biz benim ailemin alt katında oturuyoruz kiracı olarak. ve arkadaş çevremiz çok fazla herkez benim haklı olduğumu her zman yanımda olucağmı söylüyorlar ailem dahil. herkez herşeye şahit. bu eşim dediğim kişi zaten çocuğuna çok ilgisiz bir babaydı. günde 10 dk görürse görüyordu bazen onu bile yapmıyordu ailem ve arkadaşlarımız şahitler banada acıyorlardı ve bu konu hep dile geliyordu. ayrıca eşimin evlilik dışı 6 yaşında bir oğlu var ama mahkeme kararıyla verdiği bi nafaka filan yok ve oğlunuda 3 ayda bir görüyor onada para 3 ayda bir veriyor.
şimdi benim size sormak istediğim ne talep edebilirim. ben 27 yaşında genç ve güzel bir kızım zten herkez şok olmuş durumda eşimin bu hareket ve davranışlarına evdn gitmeden önce hiçbir problemimiz yoktu çünkü. beni hem maddi hem manevi anlamda ortada bıraktı 1 yaşında bir bebekle sırf kendi egoları gezme istekleri yüzünden. ben çalışmıyorum ve annem çocğuğa bakamaz çalışamam yada çalışsam bile bakıcı tutabilirim ve aldığım maaş bakıcıya gider. benim evim kira doğalgazı var elektiriği suyu çocuğun masrafları var. eşim kurumsal bir şirkette yönetici. net 1000 tl geliri var ve pirimi var ve ayriyetten araç kiralama şirketi sahibi. üzerine 3 tane kredi borçlu araba var ve bu şirketi 2 ay önce açtı arabalarıda 2 ay önce aldı. birde düğünde takılan altınlarımı düğün sonrası aldı borçlarım var diye ve sattı bu zamana kadarda hiç borcu bitmedi şuanda bile borç içinde yüzüyor. benim nasıl bir yol izlemem gerekiyor her şekilde maduriyetimin karşılanması için bütün açabiliceğim davaları açmak istiyorum. ayrıca bana çektiği msjlar duruyor fakat telefon hattı annesinin üzerine ama iş yeri kartı var ondada bu numara yazıyor kendi ismiyle beraber. acaba kendsinin kullandığını kanıtlayabilirmiyim bunu mahkeme delil olarak kabul edermi. şahit olarak kimleri ne diyerek gösterebilirim taleplerim neler olabilir. birde eve gelmiyor 1 gündür ve ben hemen biyerlere başvurup eve gelmediğini kanıtlamak istiyorum bunun için ne yapabilirim? bana yardımcı olursanız çok sevinirim. cevabınızı aciliyetle bekliyor olucağım teşekkürler.
Old 11-01-2011, 09:53   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Eşinizle anlaşmalı boşanma yoluyla boşanabilirsiniz, zira en az 1 yıl evli olma şartını taşıyorsunuz. Anlaşmalı boşanmanın zemini yok ise açacağınız çekişmeli boşanma davasında -çocuğunuzun sizde kalmasını istiyor iseniz- velayet talep edebilir, davanın devamı müddetince kendiniz için tedbir, çocuğunuz için iştirak nafakası talebinde bulunabilirsiniz. Dava sonuçlandıktan sonra tedbir nafakası yoksulluk nafakası olarak devam edecektir. Ayrıca edinilmiş mallara katılma rejimi çerçevesinde eşinizin evlilk birlikteliği içinde edinmiş olduğu kazanımlara ilişkin boşanma davasının sonuçlanmasının ardından talepte bulunabilirsiniz.

Eşinizin, sizi ve çocuğunuzu ihmal ederek evlilik birlikteliğine aykırı olarak başkalarıyla beraberlikler yaşadığını ispatlayabilecekseniz, manevi tazminat talebinde de bulunabilirsiniz. Eşinizin borçlu durumda olması, önceki birlikteliğinden çocuğunun olması gibi durumlar, nafaka ve tazminat talebinde bulunmanız açısından engel teşkil etmemektedir.

Size göndermiş olduğu mesajları her ne kadar gsm hattı annnesinin üzerine de olsa delil olarak kullanabilirsiniz. Eşinizin eve gelmediğini de tanıklar yoluyla ispatlama şansınız bulunmaktadır. Önemli olan husus, sizin ve tanık olarak dinleteceğiniz şahısların samimi ve gerçekleri aydınlatmaya yönelik davranış içerisinde olmasıdır. Aile mahkemeleri, hakkaniyetli bir karar verme konusunda titiz davranmaktadırlar.

Mesajınızda belirttiğiniz hususlar dahilinde sizi bilgilendirme çabası içinde olsak da, her olay kendine özgü şartlar ihtiva ettiğinden burada ayrıntılı açıklamalarda bulunabilmemiz imkan dahilinde değildir. Profesyonel destek almanızı, kendiniz avukatla temsil ettirmeye maddi gücünüz elvermiyor ve şartlarını taşıyor iseniz bulunduğunuz il barosuna müracaat ederek ücretsiz avukatlık hizmetinden yararlanmanızı öneririm. Saygılarımla..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi