Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

HMK 119/f

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-08-2012, 19:38   #1
arhan

Varsayılan HMK 119/f

Davacı vekili olarak verdiğim boşanma dilekçesinde HMK.119/f gereği "iddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceğini" belirtmedim.Eskiden olduğu gibi deliller başlığı açıp "tanık vs. yasal deliller" yazdım.Tensip zaptı tebliğ edildi.Şimdi ne yapmalıyım?
Old 30-08-2012, 19:48   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan arhan
Davacı vekili olarak verdiğim boşanma dilekçesinde HMK.119/f gereği "iddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceğini" belirtmedim.Eskiden olduğu gibi deliller başlığı açıp "tanık vs. yasal deliller" yazdım.Tensip zaptı tebliğ edildi.Şimdi ne yapmalıyım?

Tensip zaptında, hangi delili hangi vakıanın isbatı için sunduğunuzu, birbiriyle ilintilendirmeniz, somutlamanız istendiğine göre (yazmamışsınız ama öyle anlıyorum.) dava dilekçesinde yer verdiğiniz delillerin hangi vakıaları ne surette isbat edeceğini açıklayıcı dilekçe vermelisiniz.

HMK.nın 194. maddesine dayanan usuli bir yükümlülüktür. 119. madde ile dava dilekçesinin zorunlu içeriği arasında sayılmış, eksikliğin giderilmemesine davanın açılmamış sayılması yaptırımı bağlanmıştır.

Alıntı:
Somutlaştırma yükü ve delillerin gösterilmesi
MADDE 194. (1) Taraflar, dayandıkları vakıaları, ispata elverişli şekilde somutlaştırmalıdırlar.

(2) Tarafların, dayandıkları delilleri ve hangi delilin hangi vakıanın ispatı için gösterildiğini açıkça belirtmeleri zorunludur.
Old 31-08-2012, 07:56   #3
halit pamuk

HMK.m.119/2, 1/f bendini dışarıda bırakmıştır. Yani, iddianın hangi dellile ispatlanacağının gösterilmemesinin yaptırımı düzenlememiştir.

Bir yıllık uygulamada, HUMK'dan farklı gelişmemiştir. Yine Bilirkişi, tanık ve saire deniyor. Ancak, kanaatimce, HMk.m.119, HMK.m.121,HMK.m.140,HMK.m.194 birlikte değerlendirildiğinde kanun koyucunun tarafların elinde bulunan tüm delillerin DAVA BAŞINDA mahkemeye sunmalarının zorunlu hale getirdiğini tahkikat aşamasına geçtiğinde, delillerin hasredilmiş olması gerektiği sonucuna ulaşıyorum.

Bu nedenle, Her ne kadar, 119/f in yaptırımı gösterilmemiş olsa dahi, 119/2 kıyasen uygulanarak, mahkemece tarafa iddiasını hangi delille ispat edeceği husunda bir haftalık kesin süre verilmesi gerektiğini düşünüyorum...
Old 31-08-2012, 08:48   #4
Av.Ömer Güntay

2 no.lu mesajımda düzeltme yapmam gerekir. Zira, 3 no.lu üyenin mesajında da belirtildiği gibi, f bendi zorunlu içerik arasında sayılmamıştır.

Ancak, tarafların delillerini hangi vakıanın isbatı olduğunu belirterek somutlamaları, yasaya göre "zorunludur". (m.194) Bu zorunluğa uymamanın sonucu, hakim tarafından verilen süre içinde giderilmemesi halinde, delil bildirmemiş sayılma olmak gerekir. İşlem delil bildirmek olduğuna göre, bu da kanunun aradığı biçimde ve verilen kesin sürede yerine getirilmediği takdirde o işlemi yapma hakkı ortadan kalkacaktır. (m.94)

Düzeltirim.
Old 31-08-2012, 08:52   #5
Matrix

Uygulamalarda aynen sayın Av. Adnan KORAY 'ın belirttiği şekilde yapılmaktadır .Hakimine göre değişmekle beraber çoğu zaman kez kesin süre bile verilmemekte yalnızca eskiden olduğu gibi " SÜRE " verildiğinden bu da tarafların işine gelmektedir.İçiniz rahat olsun, iyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05753899 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.